James Dean. Szybkie życie to pierwsza w Polsce, obszerna biografia legendarnego, amerykańskiego gwiazdora, napisana przez Vana Holleya. Bohater książki był idolem młodzieży i ikoną kina lat 50, chociaż zagrał w zaledwie sześciu filmach. Zginął tragicznie w wieku 24 lat. Do jego grobu do dzisiaj pielgrzymują tłumy wielbicieli (a zwłaszcza wielbicielek). Biografia Jamesa Deana pojawi się w księgarniach już w sierpniu, nakładem Wydawnictwa Książkowego Twój Styl.
Nota wydawcy:
Biografia Jamesa Deana autorstwa Vana Holleya to najobszerniejsza, najbardziej wnikliwa analiza życia legendarnej gwiazdy amerykańskiego kina, oparta na ponad stu wywiadach z ludźmi, którzy go pamiętają – z lat szkolnych w Fairmount, z okresu pierwszych prób scenicznych w Nowym Jorku lub z czasów jego błyskotliwej kariery filmowej w Hollywood. Z tych wypowiedzi wyłania się niezwykle barwny, wyrazisty portret młodego człowieka o bogatej, ale pełnej sprzeczności, złożonej osobowości.
Dean potrafił być uroczy i uwodzicielski, ale też niemiły i szorstki (sam siebie nazywał wieśniakiem); był wrażliwy, podatny na zranienia, nieśmiały, a jednocześnie przebiegły i bezwzględny; cechowały go nonkonformizm i buntowniczość, a zarazem ambiwalencja – tak w sferze seksualnej, jak i w innych aspektach życia. Szukał przyjaciół wśród tych, którzy coś znaczyli - mieli wpływy, szeroką wiedzę, obycie towarzyskie - i potrafił czerpać od nich tyle, ile tylko mogli mu dać.
Postrzegany w środowisku filmowym jako „trudny twardziel”, nie miał jednak „twardego pancerza profesjonalisty” i nie potrafił ignorować braku sympatii czy zrozumienia ze strony reżysera. „Pracować z nim – stwierdził Nicholas Ray, reżyser filmu Buntownik bez powodu – to nieustająco badać jego naturę i próbować ją zrozumieć; bez tego potencjał jego ekspresji był zamrożony”.
W jednym z nielicznych wywiadów, jakich udzielił prasie, Dean powiedział: „Jestem bardzo poważnie myślącym, uczuciowym małym diablikiem, okropnym niezdarą (...) i do tego tak spiętym, że nie widzę, jak zachowują się inni ludzie wokół mnie. Wiem, że sam siebie bym nie zdzierżył”. To wewnętrzne rozdarcie i złożoność swojej natury potrafił jednak w cudowny sposób przekazać kreowanym przez siebie postaciom i to, być może, stanowiło największą tajemnicę jego niezwykłego aktorstwa.
Dean chciał być nade wszystko dobry w tym, co robił. „Jestem zainteresowany prawdziwą sztuką, a nie jakimś tam gównem” – stwierdził w rozmowie z dziennikarzem, jak zwykle nie przebierając w słowach.
Stewart Stern, autor scenariusza Buntownika bez powodu, powiedział o nim: „Ten dzieciak nie miał doświadczenia. Przyjechał ze wsi do wielkiego miasta, gdzie był manipulowany przez ludzi o światowych manierach, które były mu obce. Z tego, czego mogli go nauczyć, starał się zbudować dla siebie w bardzo krótkim czasie bagaż doświadczeń pozwalający mu żyć w tym świecie – sprostać nie tylko rolom, lecz także życiu. Wyczuwałem w nim straszliwe, rozdzierające poczucie nieprzystawalności i tęsknoty”.
Tragiczną śmierć Deana obwołano „samobójstwem przez roztargnienie” – niemało było podejrzeń, że na skutek owej „nieprzystawalności” skrywał w sobie pragnienie śmierci. Paradoksalnie to przedwczesne, nagłe odejście spowodowało, że krótkie, choć bardzo intensywne życie Jamesa Deana nabrało mitycznego wymiaru, urastając do rangi wielkiej amerykańskiej zagadki. Próbując ją rozwiązać, Van Holley daje nam w prezencie jakby czwarty, pośmiertny film z Deanem w roli głównej.
"Val Holley pozwala Jamesowi Deanowi być tak przebiegłym, wszystko wokół kontrolującym, uroczym, uwodzicielskim, seksualnie ambiwalentnym a na dodatek takim aktorem życiowym (pozorantem), jakim najwyraźniej był w rzeczywistości. To tak jakbyśmy nieoczekiwanie dostali w prezencie jego czwarty, pośmiertny film do uzupełnienia naszej filmoteki.”
Brad Gooch, autor „City Poet: The Life and Times of Frank O’Hara”
„Wciągnęła mnie jego wymagająca wydeptania wielu ścieżek praca oraz szczegóły, zaskakujące wywiady, łagodna argumentacja a także żywe odmalowanie postaci. Ów nieśmiertelny ekranu urasta do rangi wielkiej amerykańskiej zagadki.”
Patrick McGilligan, autor „George Cukor: A Double Life”
„Najpełniejsza biografia, jaką do tej pory napisano... bardzo ciekawa, mimo iż nie popada w ton sensacyjności.”
Booklist
„Holley stworzył doskonale udokumentowaną pracę, która poddaje osobowość Jamesa Deana szczegółowej analizie jakiej nigdy wcześniej nie przeprowadzono.”
Publishers Weekly
„Najnowsza, najwięcej ujawniająca i prawdopodobnie najmniej zafałszowana relacja [na temat Deana], jaką kiedykolwiek czytałem.”
Alexander Walker, autor „Vivien: The Life of Viven Leigh” oraz „Fatal Charm: The Life of Rex Harrison”
Książka ukaże się w ramach serii Ameryka, Ameryka (wcześniej m.in. Andy Warhol, Singer, Spalding Grey).
bel/ Wydawnictwo Twój Styl

Aktualności
Szybko żyć, młodo umrzeć…
James Dean. Szybkie życie to pierwsza w Polsce, obszerna biografia legendarnego, amerykańskiego gwiazdora, napisana przez Vana Holleya.
Komentarze (0)