W jakim celu wykonywać zabiegi pielęgnacyjne?

Regularne czesanie sierści zwierzęcia przynosi wiele korzyści - poprawimy jego wygląd, unikniemy mozolnego rozczesywania skołtunionej sierści u pupili z dłuższą okrywą włosową zgodnie z powiedzeniem „lepiej zapobiegać niż leczyć”, zminimalizujemy ilość kłębów sierści przetaczających się po podłodze przy najmniejszym wietrze, a nawet zwiększamy szansę na wypicie kawy bez wszędobylskiego kłaczka. Dodatkowo u kotów wyczesywanie martwego włosa zmniejsza ilość kulek włosowych w przełyku. Strzyżenie jest niezbędne u ras psów, których włos rośnie stale (np. pudle), z kolei wycięcie nadmiaru sierści spomiędzy opuszek łap (np. u cavalierów) pomoże uniknąć filcowych kołtunów.

 

Zestaw do pielęgnacji zwierząt ELDOM MZ200 BONI, 12W.

 

Dobór odpowiednich akcesoriów do strzyżenia zwierząt

Ilość i rodzaj sprzętów potrzebnych do prawidłowego wykonania strzyżenia czy czesania jest zależna od gatunku zwierzęcia, rodzaju i długości sierści, a także oczekiwanego efektu. Narzędzia powinniśmy dobrać przede wszystkim do okrywy włosowej - przykładowo przy długiej sierści podstawowym sprzętem codziennego użytku będzie grzebień, z kolei do krótkiej wystarczy gumowa rękawica. Pomysł wyczesania szorstkiej sierści grzebieniem z szerokim rozstawem zębów, spali na panewce.

 

Jaki szampon dla psa lub kota?

Kąpiel zwierzęcia oczyści sierść z kurzu, pyłu i nagromadzonych zabrudzeń, a także ułatwi rozczesywanie. To również dobra okazja do przejrzenia skóry pupila pod kątem podrażnień czy znalezienia pasażerów na gapę jak kleszcze i inne pasożyty. Wybór produktów dostępnych na rynku jest ogromny! Nie powinniśmy używać ludzkich kosmetyków do umycia zwierzęcia – ich zapach oraz skład mogą podrażniać wrażliwą skórę. Lepiej dobrać produkt dedykowany kotom czy psom, biorąc pod uwagę długość sierści czy jego maść. Na rynku dostępne są szampony przeznaczone dla zwierząt z długą sierścią – są lepiej dostosowane do potrzeby częstszych kąpieli, sprzyjają łatwiejszemu rozczesywaniu włosa. Jeśli chcemy podkreślić kolor futra, możemy zdecydować się na taki dedykowany określonym maściom, podkreślający naturalny kolor.

 

Szampon dla psów długowłosych BOTANIQA, 250 ml

 

Czym wyczesywać zwierzę?

 

Szczotka z włosiem

to dobry wybór dla posiadaczy krótkowłosych pupili, którym delikatne czesanie zwierzęcia sprawia przyjemność - masaż skóry jest zazwyczaj przyjemnym doświadczeniem dla zwierzęcia, a wspólna aktywność zbliża do siebie. Jednak używanie szczotki z włosia naturalnego przyniesie efekt tylko u psów i kotów z krótką, gładką sierścią, która nie sprawia problemów - np. pies bokser, kot dachowiec. Sprawdzi się też do wygładzania u zwierząt o długiej sierści.

 

 Trixie, Szczotka drewniana.

 

Szczotka z metalowym włosiem

zakończonym kulkami świetnie sprawdzi się przy gęstej sierści - dzięki długim ząbkom dotrze do gęstego puchu ukrytego pod zewnętrzną okrywą włosową. Polecana do czesania psów i kotów takich jak kot syberyjski czy foksterier, ale także labrador.

 

ZOLUX Szczotka z kulkami

 

Grzebień

o szerokim rozstawie ząbków pomoże przy rozczesywaniu sierści długowłosej np. u kota norweskiego leśnego czy u owczarka niemieckiego długowłosego. Do łap, okolic oczu i pyszczka warto zaopatrzyć się w grzebień o węższym rozstawieniu.

 

Grzebień podwójny TRIXIE, 17 cm

 

Gumowana rękawica

to prosty produkt, który zakładamy na rękę i gładzimy zwierzę. Nadaje się do codziennej pielęgnacji krótkowłosych kotów i psów o gładkiej sierści. Jako alternatywę możemy wybrać gumowe zgrzebło. Świetnie wygładza sierść, ale nie dociera do podszerstka, ani nie pomaga rozplątać kołtunów.

 

 Rękawica do masażu Handy Pet TRIXIE

 

Trymer

to narzędzie do trymowania sierści, czyli pozbywania się nadmiaru martwego włosa. U zwierząt, w przeciwieństwie do ludzi, martwy włos utrzymuje się jeszcze przez jakiś czas w skórze, wypadając dopiero z czasem – zazwyczaj podczas otrzepywania się na świeżo umytej podłodze. Trymując zwierzę wyjmujemy obumarły włos robiąc miejsce dla wyrośnięcia nowych włosów. Profesjonalni groomerzy robią to ręcznie, za pomocą specjalnych nakładek na palce lub z użyciem narzędzia zwanego trymerem. Zabieg ten możemy wykonać samodzielnie w domu, ale zachowajmy umiar - przy nieodpowiednim stosowaniu możemy podrażnić skórę zwierzęcia lub nawet pozbawić go większości podszerstka, co odbije się negatywnie na jego zdrowiu. Podszerstek stanowi warstwę izolacyjną, chroniącą przed chłodem i upałem, dlatego pozbawiając go tych krótkich, puszystych włosków narażamy go na zmarznięcie lub przegrzanie.

 

FURminator, Dla kotów długowłosych.

 

Maszynka do strzyżenia zwierząt

Do strzyżenia zwierząt przeznaczone są specjalne strzyżarki, nie powinniśmy używać do tej czynności maszynek dla ludzi – grozi to zranieniem zwierzaka, który posiada znacznie gęstszy i zróżnicowany włos od naszego. Zwierzęce maszynki do strzyżenia pracują ciszej, mają lepiej dostosowane ostrza i przycisk włączania/wyłączania, który pozwala na szybką reakcję w razie gdyby nasz pies się poruszył w nieodpowiednim momencie.

 

Nożyczki dla psa

Strzyżenie niektórych ras wymaga użycia nożyczek, które precyzyjnie wytną sierść przy pyszczku i łapach. Mają zaokrągloną końcówkę ostrza, które zapobiega skaleczeniom.

 

Nożyczki o zaokrąglonych końcówkach do strzyżenia psa ZOLUX

 

Strzyżenie psa na lato - czy to dobry pomysł?

Rodzaj strzyżenia zwierzęcia powinien być dostosowany do jego rodzaju sierści, trybu życia i aktualnych warunków pogodowych. Wbrew pozorom strzyżenie psów i kotów z gęstym podszerstkiem na lato niekoniecznie przyniesie mu ulgę w trakcie upałów. Skrócenie sierści może przynieść komfort, jeśli skrócimy zewnętrzną okrywę włosową bez ingerencji w podszerstek. Podszerstek pełni bowiem funkcję izolacyjną - pozbawiając zwierzęcia naturalnej ochrony przed promieniami słońca i wysoką temperaturą, możemy utrudnić schładzanie. Zdecydowanie nie powinniśmy strzyc psa, ani kota do skóry, bo narażamy go na poparzenia słoneczne. Znacznie lepszym rozwiązaniem niż krótkie strzyżenie, będzie regularne szczotkowanie, które ułatwi cyrkulację powietrza. Pamiętajmy jednak, że są rasy psów, których ostrzyżenie zmienia wygląd włosa - należą do nich np. spaniele i setery.

 

Czesać czy strzyc kota?

W kwestii kotów nie występuje konieczność strzyżenia, ale czasem stosuje się ten zabieg ze względów praktycznych. Strzyżenie kotów znajduje zastosowanie u zwierząt z sierścią ze skłonnością do filcowania, których osobista toaleta jest utrudniona ze względów zdrowotnych np. w przypadku choroby, otyłości czy podeszłego wieku. Jeśli jednak nasz kot nie jest przyzwyczajony do tego typu zabiegów i unika strzyżenia jak ognia, nie powinniśmy go do tego zmuszać. Najlepszym sposobem dbania o okrywę włosową zwierzęcia jest regularne szczotkowanie, które zapobiegnie negatywnym skutkom zaniedbania sierści.

 

Chcesz wiedzieć więcej o swoim pupilu? Poszukaj inspiracji w dziale Mam Zwierzęta na Empik Pasje!