Pierwsza z cyklu dziesięciu Debat Herbertowskich organizowanych z okazji Roku Herberta odbędzie się 27. lutego w siedzibie Biblioteki Narodowej przy Placu Krasińskich w Warszawie. Organizaotrzy ustalili już daty wszystkich pozostałych spotkań. Inauguracyjne będzie poświęcone polskości w literaturze. Czy jako temat jest ona atrakcyjna dla współczesnych pisarzy?

Herbert wielokrotnie podkreślał swoje przywiązanie do tradycyjnego patriotyzmu i emocjonalny związek z polskością. Czy polskość jako przedmiot zainteresowania literatury pozostaje atrakcyjna? Co dzisiaj wyznacza narodowość kultury w sferze symbolicznej? Czy ojczyzna to wybór czy przekleństwo? Co oznacza polskość jako projekt nowoczesności? Nad tymi pytaniami będą zastanawiać się publicznie Krzysztof Koehler, Tomasz Merta i Marek Zaleski, a także każdy, kto zechce wziąć udział w tej dyskusji, która - podobnie jak pozostałe spotkania z tego cyklu - będzie miała otwarty charakter. Debatę poprowadzi Piotr Kieżun.

Debaty Herbertowskie są jednym z głównych projektów przygotowanych przez koordynatora Roku Zbigniewa Herberta - Bibliotekę Narodową. Poświęcone będą różnym aspektom życia i twórczości Księcia Poetów: jego podróżom, duchowości, spojrzeniu na rolę literatury, na sprawy społeczne i polityczne. Kolejne debaty zaplanowano na 12 marca, 9 kwietnia, 14 maja, 11 czerwca, 2 lipca, 10 września, 8 października, 12 listopada i 3 grudnia.

Wszystkie spotkania z tego cyklu będą się odbywały w Bibliotece Narodowej w Pałacu Rzeczypospolitej przy Placu Krasińskich w Warszawie o godz. 17.00.

Biblioteka Narodowa/M.W.