Prawda o sprzątaniu

Podczas ćwiczeń na sali treningowej wykonujemy wiele określonych ruchów w pełnym skupieniu: wykroki, przysiady, skłony, martwe ciągi. Tak samo jest przecież w trakcie robienia porządków, bo żeby wszystko dokładnie posprzątać, trzeba nieźle się nagimnastykować, a przy okazji spalić naprawdę pokaźną ilość kalorii! A ile kalorii można zgubić podczas porządków? Nawet kilkaset!

 

Sport: Odzież treningowa

 

Załóż koniecznie zegarek sportowy, włącz opcję: workout/fitness i sprawdź efekty. Dzięki temu odczarujesz etap przygotowań do Świąt – chociaż bieganie po domu z odkurzaczem czy mopem nie zastąpi prawdziwego wysiłku na siłowni, to z pewnością doskonale uzupełni rutynę treningową. Mieszkanie będzie lśnić, a ty wciśniesz w siebie o kilka pierogów więcej podczas Wigilii. Warto? Warto!

 

Sprzęt fitness

 

Zasady „czystego treningu”

Sprzątanie i spalanie kalorii warto dobrze zaplanować – tak samo jak zwykły trening. Oto kilka podpowiedzi, które pomogą ci wykorzystać czas porządkowania do maksimum:

  1. Włącz muzykę, niech cię poniesie świąteczny klimat. Na sali treningowej też zawsze coś gra – rytmiczna melodia motywuje do wysiłku i poprawia nastrój.
  2. Staraj się odwzorowywać te ruchy, które wykonujesz na treningu: myjąc dolne szafki, nie kucaj tylko zrób przysiad i to nie jeden, a kilka. Podnosząc coś z podłogi, prostuj plecy – zupełnie jak w martwym ciągu. Nawet jeśli nie dźwigasz dużych ciężarów, utrwalisz sobie prawidłową postawę.
  3. Odkurzając, wykonuj wykroki – w ten sposób przemieszczaj się po mieszkaniu. Dzięki temu rozciągniesz mięśnie i pozbędziesz się większej ilości paprochów z dywanu już po jednym kroku.
  4. Sprzątając wyżej powieszone szafki lub górne półki, wspinaj się na palce. Każdy blat to konkretna ilość powtórzeń. Potraktuj to jak wzmocnienie stawu skokowego i łydki.
  5. Podczas mycia okien włącz stoper. Przeciągaj szmatkę z góry na dół – taflę szkła czyść dokładnie, ale szybko. Polerowanie każdej szyby może stanowić okazję do pobicia życiowego rekordu prędkości.

Oj sprzątanie może zmęczyć, ale jeśli będziesz zwracać uwagę na prostowanie pleców, napinanie mięśni i poprawny oddech, okaże się, że daje także ciekawe efekty.

 

Sport: Akcesoria do ćwiczeń

 

Nagroda za porządek i porządne ćwiczenia

A po sprzątaniu tak jak po treningu – zjedz coś wartościowego, ale przede wszystkim pysznego! Może być to nawet łakoć przeznaczony na świąteczną kolację, którego normalnie nie można spróbować. Za ciężką pracę trzeba się wynagradzać, żeby mieć motywację do dalszego pucowania podłóg. Więcej porad dotyczących technik trenigowych znajdziesz w dziale Trenuję.