Namiot zimą? Choć nie każdy odważyłby się na tak ekstremalną formę wypoczynku, jej miłośników jest całkiem sporo. Wbrew pozorom, spanie pod namiotem w zimowym sezonie wcale nie musi wiązać się z przeszywającym zimnem i dyskomfortem. W sklepach można znaleźć akcesoria do biwakowania przystosowane do niskich temperatur i trudnych warunków pogodowych. Można wybrać namiot zimowy, wykonany z termoizolujących i wodoodpornych materiałów grubszych niż te, przeznaczone do użytku letniego. Najważniejszy jest jednak śpiwór — to on w głównej mierze zapewnia ciepło.

Zastanawiasz się, jaki śpiwór na zimę wybrać? Oto kilka wskazówek!

#1 Pamiętaj, że grubszy nie znaczy cieplejszy 

Często mamy w zwyczaju identyfikować grube materiały z lepszym komfortem cieplnym. W rzeczywistości nie działa to w ten sposób. Na rynku znajdziesz cienkie i lekkie śpiwory, które dobrze grzeją dzięki odpowiedniemu wypełnieniu. Ultralekki puch otacza ciało ciepłą mgiełką i jest niezrównany w przypadku odzieży czy akcesoriów zimowych.

#2 Zwróć uwagę na wypełnienie śpiwora 

Skoro już mowa o wypełnieniu — jakie wybrać, aby zagwarantować sobie maksimum ciepła? Najczęściej śpiwór zimowy wypełniany jest puchem lub włóknami poliestrowymi. Puch jest naturalnym materiałem znanym ze swoich właściwości termicznych. Ogrzewa, a przy tym jest niezwykle lekki, co stanowi niebagatelną zaletę w podróży.

Pamiętaj jednak, że puch może gromadzić drobnoustroje i roztocza i nieco gorzej radzi sobie z wilgocią niż materiały syntetyczne. Jeśli jesteś podróżnikiem na pełen etat lub po prostu planujesz używać śpiwora dość często, a co za tym idzie — często go również prać — lepszym wyborem może okazać się wypełnienie syntetyczne. Niestety jednak, wybierając ten wariant, musisz liczyć się z nieco większą wagą śpiwora.

#3 Zadbaj o dobrą oddychalność 

Choć przewiewność i termoizolacja nie idą w parze, warto zwrócić uwagę również na ten parametr. Wbrew pozorom, w bardzo ciepłym śpiworze i odzieży możesz się nawet spocić — a wtedy przeziębienie gotowe! Dlatego oddychalność materiału jest ważna — powinien on zatrzymywać cząsteczki wody, ale umożliwiać przynajmniej częściową transpirację wilgoci.

#4 Zwróć uwagę na zakres temperatur

Zakres temperatur to w zasadzie najważniejsze kryterium doboru śpiwora zimowego. Zazwyczaj określa się w jego ramach cztery wartości:

  • temperatura komfortu — określa idealną temperaturę, w której użytkownik prześpi noc bez żadnych zakłóceń
  • temperatura górnego komfortu — określa najwyższą temperaturę, w której można używać śpiwora bez ryzyka przegrzania
  • temperatura dolnego komfortu — określa najniższą temperaturę, w której można w miarę komfortowo i bezpiecznie przespać noc
  • temperatura ekstremalna — definiuje temperaturę, w której użytkownik może przespać do sześciu godzin bez zagrożenia życia (co nie obejmuje odmrożeń)

Zakresy temperatur w poszczególnych modelach śpiworów zimowych mogą się różnić dość znacząco. Dlatego warto zrobić dokładny research przed wyborem określonego wariantu.

#5 Skorzystaj z dodatkowych akcesoriów 

Dobrze dopasowany do warunków śpiwór to podstawa. Możesz jednak nieco poprawić swój komfort cieplny za pośrednictwem różnych dodatków, jak wkładki termiczne czy termofory. To przydatne akcesoria, dzięki którym bez problemu prześpisz noc w namiocie, budząc się wyspany i zrelaksowany.

#6 Wybierz dopasowany model 

Śpiwór całkowicie krępujący ruchy nie zapewni ci wygody. Pamiętaj jednak, że zawsze lepiej wybrać dopasowany, a nie luźny model, ponieważ przekłada się to na komfort cieplny. Będąc bliżej ciała, śpiwór skuteczniej ogrzewa — trudno się temu dziwić.

Śpiwór na zimę — jakościowe propozycje 

Wiesz już, na co zwrócić uwagę przy doborze śpiwora. Jeśli szukasz konkretnych inspiracji zakupowych, sprawdź nasze zestawienie, w którym zebraliśmy funkcjonalne i przystępne cenowo modele wysokiej jakości.

NATUREHIKE Śpiwór puchowy NH01 400 g black/blue 

Ultralekki ciepły śpiwór z puchowym wypełnieniem o dolnej granicy 5 stopni Celsjusza. Sprawdzi się idealnie podczas nieco cieplejszych zim i okresów przejściowych. Jest wodoodporny, a jednocześnie pozwala na skuteczną transpirację wilgoci. Kształt typu mumia gwarantuje dobre dopasowanie do ciała, co przekłada się na komfort cieplny.

 

NATUREHIKE Śpiwór puchowy NH01 400 g black/blue

 

Ferrino, Śpiwór puchowy, Lightech 800 Duvet 2020 

Bardzo ciepły śpiwór puchowy, który sprawdzi się podczas zimowych wypadów. Waży zaledwie 760 g. Wyposażono go w przesuwane szwy i system One Touch, umożliwiający otwieranie i zamykanie jedną ręką. Temperatura komfortu wynosi 18 stopni Celsjusza, dolny limit dla kobiet — 3 stopnie Celsjusza, dla mężczyzn -2 stopnie Celsjusza. Ekstremalna temperatura określona jest z kolei na -18 stopni. Jak widać, zakres temperatur tego modelu jest naprawdę szeroki.

 

Ferrino, Śpiwór puchowy, Lightech 800 Duvet 2020

 

Meteor, Śpiwór mumia z kapturem INDUS 

Kolejny wariant typu mumia, idealny na niskie temperatury. Sprawdzi się podczas cieplejszych zim oraz w okresach przejściowych. Temperaturę ekstremalną wyznaczono w tym przypadku na -2 stopnie, więc jest to nieco lżejszy wariant niż powyżej wymienione. Wypełnienie z mikrofibry gwarantuje dobrą transpirację wilgoci, a poliestrowa powłoka — wodoodporność i izolację

 

Meteor, Śpiwór mumia z kapturem INDUS, niebieski

 

Ciepły śpiwór to podstawa zimowego biwakowania. Zadbaj o swój komfort i bezpieczeństwo, wybierając jeden z powyższych modeli bądź kierując się naszymi wskazówkami przy dokonywaniu zakupu.

Więcej porad znajdziesz w dziale Turystyka.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock