Kask rowerowy – jak dobrać rozmiar?

Dla bezpieczeństwa każdy cyklista powinien zainwestować w elementarne akcesorium, jakim jest kask. Zabezpiecza on głowę korzystającego z jednośladu, co ma szczególne znaczenie np. przy upadku. Kluczowe znaczenie przy wyborze kasku ma jego dopasowanie do wymiarów głowy rowerzysty. Najlepiej przymierzyć kilka takich rozwiązań przed zakupem. Ważny jest nie tylko rozmiar, ale i kształt skorupy kasku. Każdy ma inną głowę i może potrzebować nieco innego modelu.

Kaski rowerowe najczęściej klasyfikowane są według rozmiarów odpowiadających obwodowi głowy:  

  • XS – 52–53,5 cm,
  • S – 53,5–55,5 cm,
  • M – 55,5–57 cm,
  • L – 57–59 cm,
  • XL – 59–60,5 cm,
  • XXL – 60,5–62,5 cm.

Nieco inna rozmiarówka obowiązuje w przypadku kasków dziecięcych:

  • XS/S – 47–51 cm,
  • S/M – 51–54 cm,
  • M/L – 53–56 cm.

Pamiętaj: kask nie może uciskać głowy, ale też po jego zapięciu nie powinno być żadnych luzów. Wszystkie tego typu rozwiązania mają możliwość dopasowania ich do kształtu głowy. Z reguły można to zrobić za pomocą tylnego pokrętła, ale są też bardziej zaawansowane systemy, np. pozwalające na regulację głębokości kasku. To akcesorium rowerowe powinno mieć też paski boczne zapinane pod brodą, których długość można regulować.

Jeśli chodzi o kształt kasków rowerowych i ich przeznaczenie, można wyróżnić m.in.:

  • Kaski szosowe – dla jeżdżących zwykle po asfalcie, którzy potrzebują przewiewnych, aerodynamicznych i solidnie chroniących ich głowy rozwiązań.
  • Kaski typu full face i MTB – przeznaczone do jazdy po górach i w terenie. Mają rozbudowaną część potyliczną, zachodzą na uszy, ale wyposażone mogą być w liczne, duże otwory wentylacyjne.
  • Kaski dziecięce – przeznaczone dla najmłodszych kolarzy, z mało rozbudowanymi systemami nośnymi, lekkie i kolorowe.
  • Kaski w technologii In-mold – składają się ze skorupy zewnętrznej i piankowej części wewnętrznej, które są ze sobą połączone. Są wytrzymałe i lekkie.
  • Kaski MIPS – Multi-directional Impact Protection System, czyli kaski z systemem, który ma rozpraszać siłę uderzenia w razie wypadku.

Ponadto dobry kask ma otwory wentylacyjne, które pozwalają na wentylację skóry głowy. Jeśli jednak ma to być rozwiązanie do rekreacyjnej jazdy bicyklem, w spokojnym tempie, to nie musi mieć wielu otworów, ale już kaski szosowe i MTB powinny je posiadać.

Ważna jest również waga kasku. Im jest on lżejszy, tym wygodniejszy dla użytkownika, ale powinien być też wytrzymały. Najlżejsze ważą zaledwie 200 g. Profesjonalny kask jest aerodynamiczny, ma wiele otworów wentylacyjnych, a przy tym elementy odblaskowe czy też daszek chroniący kolarza przed złymi warunkami atmosferycznymi.

Rowery i akcesoria

Elektronika – liczniki rowerowe

Elektronika na rowerze? Czemu nie. Jednym z użytecznych akcesoriów dla fanów jazdy na tych jednośladach są liczniki. Co prawda nie są one obowiązkowym wyposażeniem bicyklu, ale umożliwiają np. kontrolowanie długości przejechanego dystansu. Wyróżnia się dwie główne grupy liczników:

  • przewodowe,
  • bezprzewodowe.

Liczniki mogą informować o wielu ważnych dla kolarza parametrach, takich jak:

  • prędkość,
  • średnia prędkość na aktualnym dystansie,
  • maksymalna prędkość,
  • przebyty dystans,
  • całkowity przebieg.

Elektroniczne liczniki rowerowe mają również funkcję zegarka. Natomiast bardziej zaawansowane urządzenia tego typu to pokładowe komputery rowerowe pokazujące dodatkowo ilość spalonych kalorii, sumę podjazdów czy ilość obrotów korbą na minutę.

komputer rowerowy kross

Jakie siodełko rowerowe wybrać?

Na komfort użytkowania jednośladu wpływa m.in. dopasowanie konstrukcji i rozmiaru sprzętu do indywidualnych wymagań użytkownika. Bardzo ważne jest wygodne siodełko – powinno ono być dopasowane do ciała kolarza, ponieważ będzie wówczas gwarancją przyjemnej i bezbolesnej jazdy na bicyklu, nawet na dłuższych dystansach. W rowerach męskich siodełko jest węższe niż w modelach przeznaczonych dla kobiet. Współczesne, wysokiej klasy rozwiązania są modelami żelowymi, nie zaś piankowymi, i zapewniają lepszą amortyzację wstrząsów. Ważne jest też i to, z czego wykonana jest warstwa zewnętrzna tej części jednośladu. Siodełka rowerowe ze skóry naturalnej zapewniają dobrą wentylację, w przeciwieństwie do rozwiązań z tworzyw sztucznych. Są bardziej trwałe, ale i droższe od siodełek ze skóry ekologicznej lub z materiałów innego rodzaju.

Do sportowej jazdy z reguły rekomendowane są węższe siodełka niż do codziennej, rekreacyjnej aktywności na jednośladzie miejskim, kiedy to postawa cyklisty jest zupełnie inna – wyprostowana, a nie pochylona.


Zabezpieczenia rowerowe – na co zwrócić uwagę?

Kiedy zostawiamy nasz pojazd np. na parkingu koło sklepu lub w innym miejscu, warto zapiąć go zabezpieczeniem. Do wyboru są różne rozwiązania. Absolutne minimum stanowi stalowa linka, którą zapina się na zamek magnetyczny. Niestety, taką ochronę można łatwo usunąć przy użyciu nożyc do cięcia metalu. Lepiej sprawdzają się zabezpieczenia w postaci U-locków lub zapięć składanych.

Oświetlenie rowerowe – jak dobrać właściwe?

Rower powinien być obowiązkowo wyposażony w odpowiednie oświetlenie. Według przepisów Kodeksu drogowego, jednoślad musi mieć migające lub stałe światło czerwone z tyłu, a dodatkowo odblaski w kolorze czerwonym, o kształcie innym niż trójkąt. Z przodu bicyklu powinna znaleźć się lampka, która emituje światło białe lub żółte.

W sklepach internetowych i stacjonarnych dostępny jest duży wybór lampek rowerowych, także w zestawach. Wybierając je, powinniśmy zwrócić uwagę na kolorystykę oraz moc mierzoną w lumenach. Można przyjąć, że do jazdy po mieście wystarczą lampki posiadające w granicach 50–100 lumenów, ale światło o przyzwoitej mocy, które przyda się przy jeździe w terenach podmiejskich, powinno mieć przynajmniej 300 lumenów.


Właściwa ochrona rąk, czyli czemu rękawiczki rowerowe są tak ważne

Podczas jazdy na jednośladzie, zwłaszcza na dłuższych dystansach, przydają się rękawiczki rowerowe. Chronią one dłonie przed uszkodzeniami, m.in. otarciami od kierownicy. Zapewniają także większy komfort jazdy, ponieważ odciążają dłonie, na których spoczywa znaczna część ciężaru ciała pochylonego do przodu cyklisty. Chłoną one również pot i amortyzują niewielkie drgania. Dobrym wyborem byłyby rękawiczki, które w okolicach kciuka pokryte są chłonną frotą, mikrofibrą lub innym materiałem, który pomoże ocierać pot z czoła. Przy intensywnej jeździe na bicyklu takie rękawiczki z pewnością się przydadzą.


Odzież rowerowa – jakie koszulki i spodenki wybrać?

Na koniec powinniśmy zadbać o odpowiedni strój na rower. Jeśli na jednośladzie jeździmy tylko od czasu do czasu, specjalistyczny strój sportowy nie będzie potrzebny. Możemy wygodnie uprawiać tę aktywność ubrani w uniwersalną odzież sportową, trochę bardziej przylegającą do ciała. Natomiast entuzjaści dwukołowych wycieczek powinni kupić koszulkę na rower, np. wykonaną z tworzyw sztucznych, o porowatej strukturze i elastycznych wstawkach. Będzie ona lepiej odprowadzać pot i wilgoć niż zwykła koszulka bawełniana. Ogromnym plusem takiej odzieży jest to, że dobrze przylega do ciała, jest lekka i szybko schnie.

W parze z koszulką idą spodenki rowerowe. Najbardziej komfortowe i funkcjonalne są obcisłe spodenki, które jednak nie powinny za bardzo uciskać nóg. Jeśli będą przylegać, to też nie będą się podwijać. Estetyczne i funkcjonalne są też ubrania typu 2 w 1, z przylegającymi legginsami pod spodem i luźną tkaniną na zewnątrz.

pompka z manometrem

Wymienione akcesoria i gadżety rowerowe sprawią, że korzystanie z jednośladu będzie bezpieczne i przyjemne. Przejrzyj różne produkty i dopasuj takie rozwiązania, które umożliwią Ci komfortową jazdę przez długi czas.

Koniecznie sprawdź też nasze inne artykuły specjalistyczne, jeśli tylko zastanawiasz się jaki rower kupić dla siebie lub jaki wybrać jednoślad dziecka.