Co to jest podnośnik samochodowy i kiedy może się przydać?

Standardowy podnośnik samochodowy to proste urządzenie i należy on do podstawowego wyposażenia każdego Kierowcy. Kiedy się przydaje? Naprawa hamulców, wymiana kół, kontrola stanu podzespołów samochodowych to tylko niektóre sytuacje, w których możesz sięgnąć po podnośnik.

Szczególnie przy cięższych autach musisz zwrócić szczególną uwagę na udźwig urządzenia. Większość standardowych podnośników może unieść maksymalnie 2 tony. Wyjątkowo duże i ciężkie samochody wymagają solidnego i stabilnego podnośnika.

podnośnik samochodowy

Jak dobrać podnośnik do auta?

Najważniejsze parametry podnośnika to: wysokość podnoszenia, udźwig oraz stabilność.

Aby prawidłowo dobrać podnośnik do modelu auta, musisz też zwrócić uwagę na wysokość samochodu. Urządzenia niskoprofilowe nie będą się nadawały do podnoszenia wysokich pojazdów, jak SUV-y lub auta terenowe. Dla takich samochodów dobrze jest wybrać lewarek o wysokim profilu.

Jeśli chodzi o maksymalne obciążenie, powinno być ono większe niż całkowita masa samochodu. Dla przykładu, jeśli twoje auto waży 2 tony, wybieraj podnośniki o udźwigu np. 2,5 tony.

Jakie są główne rodzaje podnośników samochodowych?

Wśród podnośników samochodowych najpopularniejsze są lewarki pneumatyczne. Odznaczają się solidną i prostą konstrukcją oraz są łatwe w obsłudze i nie wymagają dużego nakładu siły do uniesienia auta. Oprócz tego można spotkać podnośniki hydrauliczne. Do wyboru są też proste urządzenia mechaniczne, takie jak podnośnik trapezowy YATO.

Do amatorskiego użytku najlepsza jest tzw. żaba, natomiast do profesjonalnych zastosowań poleca się podnośnik typu bałwanek.

podnośnik hydrauliczny

Podnośnik samochodowy hydrauliczny: solidny i skuteczny

Zasada działania popularnych podnośników hydraulicznych opiera się na wykorzystaniu cieczy. Zgodnie z prawem Pascala, płyn pod wpływem wypychania powoduje uniesienie się tłoku urządzenia, który w efekcie podnosi auto. Podnośniki hydrauliczne odznaczają się solidną i masywną budową oraz zwykle niewielkimi rozmiarami, a także dość dużym udźwigiem.

Podnośnik samochodowy żaba – dźwigniowy podnośnik hydrauliczny

Wymiana kół to część normalnej eksploatacji samochodu. Podczas pracy należy zapewnić wystarczającą stabilność pojazdu, aby uniknąć potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, takich jak na przykład zsunięcie się auta z podnośnika. Najczęściej do wymiany kół używa się sprawdzonego podnośnika hydraulicznego typu żaba. Taki sprzęt ma udźwig około 1,5 tony, więc nadaje się do większości samochodów osobowych. Urządzenie szybko działa i jest proste w obsłudze. To właśnie żaba jest popularnym modelem w wielu warsztatach przydomowych i garażach.

Dla pasjonatów motoryzacji podnośnik samochodowy żaba to podstawowe i uniwersalne narzędzie. Ma duży zakres roboczy, a niekiedy jest wyposażony w wygodne kółka. Można go także użyć w przypadku bardziej skomplikowanej naprawy. Trzeba jednak wtedy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu za pomocą stabilnych podstawek samochodowych, czyli tzw. kobyłek. Ich zastosowanie sprawia, że podczas samodzielnie przeprowadzanych napraw zachowane jest maksymalne bezpieczeństwo.

Podnośnik trapezowy – opcja do małych pomieszczeń

Jeśli dysponujesz bardzo małym garażem lub po prostu nie masz wystarczająco dużej przestrzeni, aby używać żaby, prawdopodobnie powinieneś zdecydować się na podnośnik trapezowy. Charakteryzuje się on prostą budową i niewielkimi rozmiarami, dlatego świetnie nadaje się do nieskomplikowanych prac przy aucie. Warto mieć go również ze sobą w samochodzie – idealnie sprawdzi się w przypadku awaryjnych sytuacji na trasie i nie zajmuje wiele miejsca w bagażniku.

podnośnik żaba

Podnośnik słupkowy do profesjonalnego warsztatu

Dla zaawansowanych mechaników polecamy podnośnik słupkowy, inaczej nazywany butelkowym. Odznacza się dużym bezpieczeństwem podczas wykonywania napraw, z uwagi na wyjątkową trwałość i solidny udźwig. Oprócz tego jest niewielki i lekki (waży trochę ponad 2,5 kg), dzięki czemu łatwo go transportować oraz przechowywać nawet w małym warsztacie. Taki podnośnik dobrze sprawdzi się nawet podczas długotrwałych i skomplikowanych napraw.

Niestety, podnośniki słupkowe są zazwyczaj dość wysokie, dlatego zanim się na niego zdecydujesz, upewnij się, że urządzenie zmieści się pod twoim autem. Przeciwwskazaniem do użycia tego typu podnośników jest też słaby stan podwozia. Jeśli twój samochód jest skorodowany pod spodem, nie powinno się podnosić go lewarkiem słupkowym.

Jak używać podnośnika samochodowego – wskazówki

Ważne jest, aby przed rozpoczęciem podnoszenia pojazdu za pomocą lewarka, zapewnić sobie stabilne i twarde podłoże pod urządzeniem – tak, aby np. nie wbił się w ziemię pod wpływem ciężaru pojazdu. Auto powinno także stać na równej powierzchni. Aby zapobiec wgnieceniu i uszkodzeniu karoserii, dobrze jest podłożyć gumowe podkładki pod miejsce, w którym podnośnik będzie stykał się z autem. Następnie należy powoli i stopniowo podnosić pojazd aż do osiągnięcia pożądanej wysokości. Pamiętaj, aby kontrolować ruch i nie przesunąć przez przypadek podnośnika, zanim zacznie on unosić samochód. Po skończeniu pracy opuść auto na podnośniku do momentu, gdy koła stabilnie osiądą na podłożu i będzie można bezpiecznie wysunąć urządzenie spod samochodu.

Podnośnik samochodowy to podstawowe wyposażenie warsztatu fana motoryzacji. Powinien znajdować się też w każdym aucie, na wypadek złapania gumy lub innego uszkodzenia. Być może powyższe wskazówki ułatwią ci wybranie odpowiedniego podnośnika do napraw twojego samochodu. Kieruj się swoimi potrzebami i specyficznym zastosowaniem poszczególnych rodzajów tego sprzętu.

podnośnik hydrauliczny

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com