Koncert inauguracyjny Isobel Campbell i Marka Lanegana, retrospektywne pokazy filmów: Andrzeja Żuławskiego, Pierra Lhomme'a i Alana Parkera oraz przeglądy kinematografii: rumuńskiej, portugalskiej i słowackiej - to niektóre, obok emocji konkursowych, atrakcje, które będą towarzyszyły 16. edycji Festiwalu Filmowego Plus Camerimage 2008. Tegoroczna impreza odbędzie się od 29 listopada do 6 grudnia, jak zwykle w Łodzi.

Program tegorocznego Festiwalu Plus Camerimage 2008 będzie obfitował w wiele różnorodnych i interesujących wątków filmowych. W festiwalowym repertuarze nie zabranie stałych elementów programu, takich jak Konkurs Główny, Konkurs Filmów Polskich, Konkurs Etiud Studenckich, warsztaty, seminaria, prezentacje nowoczesnego sprzętu filmowego i technologii oraz spotkania z zaproszonymi wybitnymi osobowościami kina. Jak co roku organizatorzy przybliżą widzom twórczość laureatów festiwalowych nagród, a także dokonania przemysłu filmowego z różnych zakątków Europy, w tym także z Polski. Zainicjowana podczas jubileuszowej 15. edycji Festiwalu sekcja filmów dokumentalnych w tym roku zaskoczy widzów rozmachem i bogactwem treści. Niewątpliwym atutem Plus Camerimage 2008 będzie możliwość odwiedzenia jedynej w Polsce wystawy sprzętu filmowego, na której swoje najnowsze osiągnięcia prezentują najwięksi producenci z całego świata.

NA RAMOWY PROGRAM FESTIWALU PLUS CAMERIMAGE 2008 ZŁOŻĄ SIĘ:

 
Konkurs Główny
W konkursie weźmie udział około 15 filmów, wyprodukowanych w roku 2007 i 2008, które zostaną wyłonione spośród nadesłanych produkcji z całego świata. Filmy do Konkursu można zgłaszać do 5 września.
Wyselekcjonowane filmy będą one walczyły o Złotą Żabę, oceniane przez międzynarodowe Jury, w skład którego wejdą światowej sławy reżyserzy, autorzy obrazu filmowego, krytycy i przedstawiciele innych zawodów filmowych.  
 
Konkurs Etiud Studenckich

Konkurs etiud, wyselekcjonowanych spośród prac nadesłanych ze szkół filmowych z całego świata. Biuro Festiwalu przyjmuje zgłoszenia do Konkursu do 17 października. Filmy o wysokich walorach wizualnych, które nie zakwalifikują się do Konkursu, zostaną zaprezentowane w ramach Panoramy Studenckiej. Podobnie, jak w przypadku filmów pełnometrażowych, etiudy będą oceniane przez międzynarodowe Jury, w skład którego wejdą równie znamienici autorzy zdjęć filmowych, reżyserzy oraz przedstawiciele innych profesji związanych z produkcją filmową.
Pokazy etiud studenckich odbędę się jak co roku w środę (3 grudnia), która tradycyjnie jest określana mianem Środy Studenckiej. Autorowi najlepszych zdjęć do etiudy zostanie wręczona Studencka Nagroda im. Laszlo Kovacsa, Złota Kijanka.  
 
Konkurs Filmów Polskich pod patronatem operatora sieci PLUS
Selekcja filmów do tego Konkursu została zamknięta 30 września. W ramach konkursu zaprezentowanych zostanie około 8 najnowszych rodzimych produkcji filmowych (powstałych wyłącznie w 2008 roku), które w czasie Festiwalu będą krytycznie oceniane przez członków międzynarodowego Jury. Celem Konkursu jest konfrontacja rodzimych dokonań filmowych z opinią zagranicznych profesjonalistów, twórców i znawców współczesnego kina.  
 
Konkurs Filmów Dokumentalnych "Obraz Świata - Świat w Obrazach"
Konkurs o Złotą Żabę w kategorii filmów dokumentalnych jest organizowany przez PLUS CAMERIMAGE oraz Discovery Networks Central Europe po raz pierwszy w historii festiwalu. Celem konkursu jest docenienie filmu dokumentalnego jako twórczej interpretacji rzeczywistości. Kładąc nacisk na wizualną i estetyczną stronę dzieła organizatorzy wyselekcjonują najlepsze osiągnięcia w sztuce obrazu filmowego, a  międzynarodowe Jury przyzna nagrody najlepszym autorom zdjęć filmów dokumentalnych zakwalifikowanych do konkursu. Laureat Konkursu otrzyma Grand Prix Dokumentu - Złotą Żabę. Wyłoniony zostanie również zdobywca Nagrody Głównej Dokumentu - Statuetki Plus Camerimage.
Konkursowi będą towarzyszyły specjalne pokazy produkcji dokumentalnych z różnych części świata, jak również warsztaty prowadzone przez profesjonalistów z branży. Na zaproszenie organizatorów pojawią się producenci o światowej renomie, którzy wygłoszą cykl wykładów poświęconych tworzeniu i produkcji filmów dokumentalnych.  
 
Dokumenty Oscarowe

"Oscar’s Docs" jest częścią Sekcji Dokumentalnej PLUS CAMERIMAGE, przygotowaną we współpracy z Amerykańską Akademią, przyznającą filmowe nagrody Oscara. Są to wyselekcjonowane krótkie i długie formy filmowe, które zdobyły Oskara w dziedzinie filmu dokumentalnego od czasu utworzenia tej kategorii przez Akademię w 1941 roku. Sam projekt "Oscar's Docs 1941 - 1997 Series" jest specjalną retrospektywą zorganizowaną przez Akademię, prezentującą najlepszej jakości kopie dostępne w kolekcji dokumentalnej Archiwum Filmowego Akademii. Często są to nowe negatywy lub odrestaurowane kopie. Wspólnie z Dyrektorem Archiwum, Mike’iem Pogorzelskim, i Kustoszem Archiwum Dokumentalnego, Edem Carterem, organizatorzy Festiwalu wybrali 13 filmów, których historie opowiedziane są w wizualnie ekscytujący sposób. "Oscar’s Docs" staje się tym samym ważną częścią sekcji dokumentalnej Plus Camerimage "Obraz świata - Świat w obrazach".
 
Kamienie milowe polskiego dokumentu artystycznego

Historia polskiego dokumentu artystycznego sięga czasów powojennych i w ciągu pięćdziesięciu lat wydała dziesiątki znakomitych twórców filmowych i ich dzieła. Celem twórców Festiwalu jest przybliżenie międzynarodowej publiczności, zgromadzonej podczas PLUS CAMERIMAGE 2008, z największymi dokonaniami polskich dokumentalistów. Wśród prezentowanych filmów nie zabraknie wielokrotnie nagradzanych „Muzykantów” Kazimierza Karabasza, „Gadających głów” Krzysztofa Kieślowskiego, nominowanego do Oscara filmu Marcela Łozińskiego „89 mm od Europy”, czy filmu Jacka Bławuta „Nienormalni”.
Pokazy w ramach tego niezwykłego przeglądu uświetni obecność nestora polskiego filmu dokumentalnego, profesora Kazimierza Karabasza, który otrzyma pierwszą w historii Festiwalu PLUS CAMERIMAGE Nagrodę Specjalną za Wybitne Osiągnięcia w Filmie Dokumentalnym.  
 
Nokia Mobile Movie Competition
Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych do udziału w Konkursie Nokia Mobile Movie Competition i do nadsyłania swoich zgłoszeń do 24 października. Do finału konkursu, Dyrektor Festiwalu Plus Camerimage wybierze 10-ciu uczestników na podstawie materiałów zawartych w zgłoszeniu. Finaliści otrzymają komputery multimedialne Nokia N96 i zrealizują swoje filmy (90-150 sekund) w trakcie PLUS CAMERIMAGE 2008. Temat filmów to "Dogonić marzenia". Finałowe realizacje zostaną zaprezentowane widowni Festiwalu oraz na stronie www.nokia.pl/filmy, a zwycięzcę poznamy podczas Ceremonii Zamknięcia Festiwalu Plus Camerimage.
 
Retrospektywa Pierr'a Lhomme'a

Tegoroczny Laureat Nagrody za Całokształt Twórczości jest członkiem Francuskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych AFC, twórcą zdjęć do takich filmów, jak „Rozwód po francuski”, „Cyrano de Bergerac”, „Kamille Claudel”, „Cztery noce marzeń”. Siedmiokrotnie nominowany do Cezara, francuskiej nagrody filmowej, którą zdobył dwukrotnie. Jest laureatem Technical Grand Prize festiwalu Cannes w 1990 roku, Nagrody BSC w 1991 roku oraz BAFTA w 1992 r. a także Premio Gianni di Venanzo w 2005. Pierre Lhomme jest również Honorowym Prezydentem Francuskiego Stowarzyszenia Operatorów. Podczas Festiwalu zaprezentujemy między innymi film „Cyrano de Bergerac” z Gerardem Depardieu w roli głównej. Tegoroczny Festiwal stworzy okazję by zapoznać się z artystycznym dorobkiem tego wybitnego autora zdjęć - zarówno na ekranie, jak i w formie bogato ilustrowanego albumu, poświęconego jego twórczości.
 
Retrospektywa Andrzeja Żuławskiego
W tym roku po raz drugi w historii Festiwalu zostanie wręczona Nagroda za Całokształt Twórczości dla Polskiego Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną, a odbierze ją Andrzej Żuławski. Pierwszą nagrodę tego typu otrzymał Roman Polański w 2007 roku. Kapituła Plus Camerimage 2008 postanowiła uczcić jednego z najwybitniejszych, a zarazem kontrowersyjnych polskich reżyserów, który większość swoich filmów zrealizował poza granicami kraju. Dorobek artystyczny Żuławskiego obejmuje w sumie 12 filmów fabularnych, z czego znakomitą część krytycy uznali za genialne, a także ponad 20 książek, o których pisze się, że są niezwykle wyrafinowane intelektualnie. Międzynarodową sławę zyskał jednak dzięki filmom, których oryginalny styl pełen ekspresji wywołuje w widzach skrajne emocje., m. in.: „Trzecia część nocy”, „Diabeł”, „Opętanie”, „Błękitna nuta”, „Szamanka”, „Wierność”. Duża część filmowych dokonań reżysera zostanie zaprezentowana festiwalowej publiczności w formie retrospektywy jego twórczości. Retrospektyw powstaje dzięki wsparci Ambasady Francusjkiej w Polsce.
 
Retrospektywa Alana Parkera
Nagrodę za Całokształt Twórczości dla Reżysera ze Szczególną Wrażliwością Wizualną odbierze podczas tegorocznego Festiwalu Sir Alan Parker, autor nominowanych do Oscara filmów „Mississippi w ogniu” i „Midnight Express” oraz uhonorowanego Grand Prix Festiwalu w Cannes „Ptaka”. Reżyser był jednym z założycieli Directors Guild of Great Britain. W 1985 roku Brytyjska Akademia Filmowa uhonorowała go prestiżową nagrodą Michael Balcon Award, przyznawaną za szczególne zasługi dla Filmu Brytyjskiego. W styczniu 1998 roku Parker przyjął stanowisko Prezesa zarządu Brytyjskiego Instytutu Filmowego, natomiast w zeszłym roku mianowany został na stanowisko Prezesa nowoutworzonej Rady Filmowej. Najwybitniejsze dokonania Parkera zostaną zaprezentowane podczas Festiwalu w formie przeglądu jego twórczości, wystawy zdjęć z jego filmów oraz  specjalnie przygotowanego przez organizatorów Festiwalu, albumu poświęconego jego życiu i dorobkowi artystycznemu. Przegląd powstaje przy współpracy ze Stowarzyszeniem Era Nowe Horyzonty.
 
Nagroda dla Producenta

W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana Nagroda dla Producenta, który dzięki swojemu dorobkowi filmowemu, dowodzącemu wizualnej wrażliwości zajmuje poczytne miejsce w historii kina. Laureatem tej nagrody jest Jeremy Thomas - producent, który w swej wieloletniej karierze kilkukrotnie współpracował z reżyserem Bernardo Bertuluccim, a ich owocna współpraca została uhonorowana nagrodą Oscara za Najlepszy Film 1988 roku – „Ostatni cesarz”. Thomas realizował również niezwykłe dzieła Davida Cronenberga – „Nagi lunch” i „Cash”. Produkował także filmy Stephena Frearsa, Karela Reisza, Volkera Schlondorffa, Boba Rafelsona, Jerzego Skolimowskiego i Jonathana Glazera. Z twórcami japońskimi połączyła go praca nad „Tabu” Nagisy Oshimy i wspaniałym obrazem Takeshiego Kitano „Brother”. Europejska Akademia Filmowa przyznała mu w 2006 roku Europejską Nagrodę Filmową za wkład artystyczny w światowe kino.  
 
Pozostali laureaci nagród tegorocznego Plus Camerimage, takich jak Nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego, Nagroda Specjalna dla Duetu: Reżyser - Autor Zdjęć zostaną ogłoszeni w późniejszym terminie.
 
Przegląd Filmów Rumuńskich, Portugalskich i Słowackich

Zadaniem przeglądu kinematografii danego kraju (lub regionu) europejskiego, który stanowi nieodłączny element corocznego programu PLUS CAMERIMAGE , jest przybliżenie międzynarodowej publiczności obrazu współczesnego kina na Starym Kontynencie. W tym roku zaprezentujemy kilkadziesiąt najciekawszych produkcji filmowych Rumunii, Portugalii i Słowacji, które powstały w ciągu ostatnich kilku lat. Pokazy będą wzbogacone spotkaniami z filmowcami z wyżej wymienionych krajów. Przeglądy powstają dzięki wsparciu dyplomatycznych placówek z powyższych krajów.
 
W ramach pokazów kinematografii słowackiej, duża część Przeglądu zostanie poświęcona twórczości Dusana Hanáka, nazywanego jednym z najbardziej oryginalnych dokumentalistów europejskich, którego filmy charakteryzuje prowokacja i satyra, a także swoista poetyką, łączącą kino dokumentalne z fabularnym. Festiwal przybliży m. in. takie jego filmy, jak „Obrazy starego świata”, który przez siedemnaście lat przeleżał na półkach, a po premierze w 1991 roku otrzymał nominację do Oscara i wygrywał nagrody na międzynarodowych festiwalach, „Ja kocham, ty kochasz”, który również trafił na czarna listę i został wyświetlony dopiero po ośmiu latach od nakręcenia, po czym zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie oraz „Papierowe głowy” z 1995 roku - pełnometrażowy dokument, będący zapisem happeningu, jaki miał miejsce podczas pierwszych po upadku komunizmu obchodów święta 1 Maja.
Przeglądowi Filmów Słowackich będzie towarzyszyła wystawa słowackich plakatów filmowych w Muzeum Kinematografii (pl. Zwycięstwa 1).
 
Wśród produkcji rumuńskich nie zabraknie tegorocznego kandydata do Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego, „The Rest Is Silenie” w reżyserii Nae Caranfil i ze zdjęciami Mariusa Panduru. Na Festiwalu gościł będzie także autor zdjęć, Tudor Lacaciu, który przyjedzie zaprezentować swoje dwa ostatnie filmy, „Boogie” (2008) i „The Paper Will Be Blue” (2006). Przegląd Kina Rumuńskiego jest przygotowywany we współpracy z Rumuńskim Stowarzyszeniem Autorów Zdjęć Filmowych, które zawiązało się w tym roku.
 
Retrospektywa Manoela de Oliveiry
W ramach Przeglądu Kina Portugalskiego organizatorzy planują poświęcić dużą część jednemu z najwybitniejszych przedstawicieli kinematografii Półwyspu Iberyjskiego. Ten wielki reżyser będzie obchodził w grudniu tego roku 100-lecie swoich urodzin, a zamiarem Dyrektora Festiwalu Plus Camerimage jest uczcić ten niezwykły jubileusz przeglądem jego największych dokonań filmowych. Festiwal przypomni dziewięć filmów tego niezwykłego twórcy, m.in.: „Espelho Mágico”, „Belle toujours” (będący kontynuacją po niemal czterdziestu latach losu bohaterów filmu „Belle de jour” Luisa Bunuela z 1967 roku), „Abraham Valley” - współczesna portugalska wersja Madame Bovary, czy „Vou Para Casa”. Manoel de Oliveira w 2004 roku był laureatem Nagrody Camerimage za Całokształt Twórczości dla Reżysera o Szczególnej Wrażliwości Wizualnej.   
 
Przegląd Animacji
Animowana forma filmowa pojawi się po raz drugi na PLUS CAMERIMAGE, sekcja ta bowiem miała swój debiut podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu i została przyjęta z wielkim entuzjazmem. W ramach Przeglądu w tym roku zaprezentowane będą filmy animowane nagrodzone i wyróżnione podczas kilku ostatnich edycji Międzynarodowego Festiwalu Animacji w Ottawie a także będziemy pokazywać filmy animowane dla dzieci. Pokazom będą towarzyszyły spotkania z twórcami.  
 
Warsztaty i seminaria filmowe
Bezpośredni kontakt z cenionymi na świecie operatorami, reżyserami, montażystami i innymi osobistościami przemysłu filmowego, możliwość zaobserwowania sposobu ich pracy, jak również ich stosunku do zawodu, jaki wykonują - to wszystko oferuje Festiwal PLUS CAMERIMAGE poprzez organizację warsztatów i seminariów prowadzonych przez najwybitniejszych filmowców świata. W historii Festiwalu warsztaty i seminaria prowadzili między innymi: Laszlo Kovacs, Billy Williams, Chris Doyle, Michael Tronick, Manoel de Oliveira, Andrzej Żuławski, Oliver Stapleton, Krzysztof Zanussi, Dick Pope, Phedon Papamichael, Sławomir Idziak, Margarethe von Trotta i Franz Rath.
W tym roku seminaria będą się odbywały w Centrum Festiwalowym, a warsztaty w Studiu Filmowym OPUS i w Studiu Montażowym Łódzkiej Szkoły Filmowej. Warsztaty firmy Panavision poprowadzą Dante Spinotti i Pierre Lhomme. Szczegółowy program warsztatów zostanie ogłoszony w późniejszym terminie.
 
Plus Camerimage Market
Dwa lata temu po raz pierwszy Festiwal stworzył możliwość odwiedzenia wystawy i prezentacji sprzętu filmowego, które, jak zawsze, miały swoje miejsce w Centrum Festiwalowym w Teatrze Wielkim w Łodzi, nie tylko akredytowanym gościom festiwalowym, ale i osobom, które zakupiły specjalnie przygotowane bilety. Na Plus Camerimage Marke obecne były m.in. takie firmy jak: ARRI, Panavision, Avid, Sachtler, P+S Technik, Cinevation, Zeiss, Sony, K5600 i wiele innych.
W tym roku również organizatorzy zapraszają do odwiedzenia Plus Camerimage Market. Jest to wyjątkowa i niepowtarzalna okazja, aby zapoznać się z aktualną ofertą producentów sprzętu filmowego, ponieważ jest to jedyna taka wystawa w Polsce.
 
Plus Camerimage Forum

Założeniem organizatorów PLUS CAMERIMAGE jest również podnoszenie ważnych kwestii oraz problemów dotyczących przemysłu filmowego, rozwoju twórczości filmowej, a także samych filmowców. W 2005 roku po raz pierwszy na Festiwalu odbyło się forum poświęcone warunkom pracy operatorów filmowych oraz ich prawom autorskim, w którym wzięli udział przedstawiciele stowarzyszeń operatorskich z całego świata. Powołanie forum było naturalnym ukoronowaniem wieloletnich dyskusji w kuluarach, spotkań i rozmów prowadzonych przez gości festiwalu. Podczas kolejnej edycji Festiwalu przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Autorów Zdjęć Filmowych IMAGO, reprezentanci stowarzyszeń autorów zdjęć z kilku krajów, a także prawnicy, których przedmiotem zainteresowania jest utwór audiowizualny w kontekście praw autorskich, spotkali się by dyskutować na temat prawnych problemów autorów zdjęć i współczesnej kinematografii w ogóle. Zainteresowanie Camerimage Forum oraz tematami przez nie podnoszonymi zaowocowało zorganizowaniem konferencji poświęconej prawu własności intelektualnej w odniesieniu do utworu audiowizualnego. W tym roku w ramach forum organizatorzy zapraszają na dwie sesje, które poświęcone zostaną następującym zagadnieniom:
 
A. dla STUDENTÓW
1) Ochrona wizerunku w filmie
2) Domena publiczna - strefa wolna od prawników
3) Wykorzystanie fotografii w produkcji filmowej
4) Prawo cytatu w filmie
 
B. dla PRODUCENTÓW
1) Opodatkowanie wynagrodzeń osiąganych przez osoby z branży filmowej
2) Regulacja stosunków prawnych pomiędzy producentem a pozostałymi uczestnikami procesu tworzenia filmu
3) Prawa i obowiązki OZZPR w świetle nowelizacji prawa autorskiego
 
Organizatorzy zapraszają do zgłaszania drogą mailową na adres [email protected]  (koordynator Forum: Agnieszka Swoińska) pytań dotyczących prezentowanych kwestii, ew. własnych propozycji tematów dodatkowych a także zgłaszania najbardziej nurtujących ich problemów związanych z szeroko pojętą produkcją filmową. Zebrane w ten sposób informacje pomogłyby organizatorom wyjść naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom uczestników. Wstęp na Forum wolny.
 
Isobel Campbell i Mark Lanegan - Koncert inauguracji Plus Camerimage

Najbardziej elektryzujący, magnetyczny i zmysłowy duet ostatniej dekady wystąpi 29 listopada na pierwszym i jedynym koncercie w Polsce. Występ będzie muzycznym akcentem inauguracji 16. Festiwalu Plus Camerimage w Łodzi. Tych dwoje różni tak wiele, że odmienność płci wydaje się drobiazgiem. Ona: Szkocka wokalistka i wiolonczelistka o delikatnym głosie na granicy szeptu. Kiedyś związana z grupą Belle & Sebastian, znanej z inteligentnych piosenek dla wrażliwych. On: Kalifornijczyk, niegdyś wokalista  legendy sceny "grunge"- Screaming Trees, luźno związany z Queens Of The Stone Age, posępny, mroczny - przynajmniej z pozoru. Jego niesamowita, hipnotyczna barwa głosu sprawia, że lista tych, którzy chcą by Lanegan zaśpiewał na ich płytach i tych, u których już się pojawił jest imponująca.  Campbell i Lanegan kontynuują tradycję wyjątkowych duetów. Przed nimi byli Nancy Sinatra i Lee Hazlewood czy Serge Gainsbourg i Jean Birkin. Koncert w Łódzkiej Filharmonii im. Artura Rubinsteina będzie jednym z najważniejszych tej jesieni.
 
Wystawa "Miasto Ceni - fotografia policyjna z początku XX wieku, Sydney, Australia"

33 zdjęcia portretowe tzw. "mug shoty", wykonane w latach 1912 - 1948 przez anonimowych fotografów, przedstawiające osoby zatrzymane przez australijską policję. Negatywy tych niezwykłych prac zostały odnalezione na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku w zalanych powodzią magazynach policyjnych w Lidcombe, a w 2005 roku wystawiono je w Muzeum Wymiaru Sprawiedliwości w Sydney. W Polsce były dotychczas prezentowane w Yours Galery w Warszawie, a wystawa zyskała szeroki rozgłos. Dzięki PLUS CAMERIMAGE unikatowe "mug shoty" będą mieli szansę obejrzeć zarówno łodzianie, jak i znamienici goście Festiwalu przyjeżdżający z całego świata.  Wystawa będzie miała miejsce w Łódzkim Domu Kultury (R. Traugutta 18).

Plus Camerimage/I.J.