Młody mężczyzna budzi się przykuty do rury w rozwalającej się piwnicy. Po drugiej stronie pomieszczenia odkrywa innego przerażonego współwięźnia.
Na podłodze pomiędzy nimi leży martwy człowiek w kałuży krwi, trzymający w znieruchomiałej ręce pistolet. Żaden z mężczyzn nie zna przyczyny swojego porwania, ale coś ich łączy... Obaj są ofiarami sadystycznego mordercy.
Na znalezionej w pokoju kasecie odsłuchują pochodzące od mordercy instrukcje oraz znajdują dwie piły ręczne, zbyt słabe, by przeciąć stalowe kajdany, ale wystarczająco mocne, żeby przeciąć nimi ciało i kości...
Widzowie niezwykle już popularnego thrillera Piła od pierwszych ujęć stykają się z nieznanym: dwóch mężczyzn budzi się w podziemnej toalecie - obaj przykuci do ścian łańcuchami. Bohaterowie wkrótce zrozumieją, że biorą udział w grze o najwyższą stawkę – albo zabiją swego towarzysza albo sami zginą. Piła to obraz pełen napięcia, mnożący zaskoczenia, ale też wnikliwe spostrzeżenia na temat ludzkiego lęku i desperacji.
Scenarzysta i reżyser filmu James Wan liczy na to, że widzom łatwo będzie wyobrazić sobie  sytuację, w jakiej postawieni zostali bohaterowie Piły. Zadajemy sobie pytania: A co ja bym zrobił na ich miejscu? Czy posunąłbym się tak daleko, aby przeżyć”, zauważa Wan. Współscenarzysta oraz odtwórca roli Adama - Leigh Whannell – potwierdza, że to niezwykłość sytuacji oraz przyjęcie punktu widzenia bezbronnej ofiary decyduje o sukcesie jego dzieła. W odróżnieniu od innych thrillerów, to widzowie Piły muszą wraz z postaciami złożyć fragmenty kryminalnej układanki w logiczną całość. Dzięki temu bez trudu możemy utożsamiać z głównymi postaciami, wyjaśnia Whannell.
Ofiary seryjnego mordercy w Pile stają przed trudnym, wręcz okrutnym, wyborem, od którego zależy ich życie. Jedna z nich musi przedrzeć się przez siatkę, której ostrza powodują głębokie rany. Kolejna ofiara sama staje się oprawcą. Zabija bowiem człowieka, aby odnaleźć ukryty w jego ciele klucz. Jeśli go nie użyje, maszyna przymocowana do jej głowy zacznie wyrywać jej szczęki...
Te makabryczne gry, wymyślone przez genialnego przestępcę, nazywanego Panem Układanką, czynią Piłę najbardziej oryginalnym, ale też najbardziej przerażającym thrillerem ostatnich lat. Producent Gregg Hoffman zapewnia: Czegoś takiego nie widzieliście Państwo jeszcze w żadnym filmie. Leigh Whannell przyznaje, że pisząc scenariusz dał upust swojej wyobraźni. Pan Układanka nie może przecież zmuszać swoich ofiar do całonocnej gry w Chińczyka, żartobliwie tłumaczy aktor. Przyznaję, że obmyślając coraz bardziej brutalne tortury, nieraz sam poczułem się jak maniak.
Jednocześnie Piła pozostaje krwawym moralitetem. Seryjnym mordercą nie kieruje jedynie szaleństwo czy sadyzm. Jego podstawowym celem jest udowodnienie swoim ofiarom, jak wielką wartość ma życie. W jednej z najbardziej szokujących scen, kobieta, której wcześniej groził śmiercią, przyznaje, że jest mu za to wdzięczna. Według Danny’ego Glovera, grającego detektywa Tappa, właśnie dwuznaczność wielu sytuacji wyróżnia film Jamesa Wana: Tutaj nawet bohater, którego wszyscy powinni nienawidzić, ma ważne prawdy do przekazania.
Reżyseria:  James Wan
Scenariusz:  Leigh Whannell, Leigh Whannell
Obsada: Tobin Bell, Cary Elwes, Danny Glover, Ken Leung, Dina Meyer
Thriller
czas 100 min.