”Zdjęcia powstały dzięki tym, którzy mimo wszystko pamiętają...”, mówi autor wystawy: Kresy - zapomniana Ojczyzna. Fotografie Krzysztofa Hejke. Ekspozycja, zorganizowana w ramach Warszawskiego Lata Fotografii, będzie dostępna od 23 sierpnia w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy na Rynku Starego Miasta. Zdjęcia powstały podczas wędrówek, jakie Krzysztof Hejke odbywał przez wiele lat po ziemiach dawnej Rzeczpospolitej, dokumentując dzisiejszy obraz tej pięknej, ale zapomnianej krainy.
”Te zdjęcia powstały dzięki tym, którzy mimo wszystko pamiętają: nadal żyją na swych ukochanych Kresach, lub tęsknią do nich od czasu, gdy ich stamtąd wyrzucono. Powstały dla tych, którzy potrafią czerpać siłę z przeszłości”.
Krzysztof Hejke
Krzysztof Hejke (ur. 1962 r.), profesor sztuk filmowych, fotograf i operator; jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Instytutu Fotograficznego w Pradze. Od 15 lat wykłada fotografię na macierzystej uczelni.
Jego prace prezentowano na ponad 50 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą.Jest autorem kilkunastu albumów, m. in.: Polska Romantyczna (siedmiokrotnie nagrodzony w konkursach na najpiękniejszą książkę), Tam gdzie lwowskie śpią Orlęta, Polska – Duch Ziemi, Cmentarz Łyczakowski w fotografii Krzysztofa Hejke, Katedra lwowska obrządku łacińskiego, Mazury obrazy nostalgii, Kresy. Zapomniana Ojczyzna.
Autor poświęconej Polsce części prestiżowej publikacji Ludy świata. Jeden z bohaterów książki Mistrzowie polskiej fotografii. W obiektywie.
Współpracuje z magazynem "National Geographic". Jego fotografie znajdują się w zbiorach muzeów i w kolekcjach prywatnych.
Kresy - zapomniana Ojczyzna. Fotografie Krzysztofa Hejke
Muzeum Historycznym m.st. Warszawy
Rynek Starego Miasta 42, Warszawa
Wystawa będzie czynna od 23 sierpnia do 30 września
I.J/Kulturalna Warszawa

Aktualności
Pamiętać mimo wszystko
”Zdjęcia powstały dzięki tym, którzy mimo wszystko pamiętają...”, mówi autor wystawy: Kresy - zapomniana Ojczyzna.
Komentarze (0)