Od Mozarta do Tomasza Stańki, z Schubertem, Schumannem, Lisztem, Brahmsem i Beethovenem, a przede wszystkim Chopinem pomiędzy, odbędzie się w Warszawie w drugiej połowie sierpnia III Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. W ramach festiwalu wystąpi z 17 koncertami ponad 200 wykonawców z przeszło 20 krajów. Impreza odbywającą się pod hasłem „Wokół Wielkiego Romantyzmu” zaplanowano od 15 do 31 sierpnia.
Wśród solistów pojawią się wielkie sławy i triumfatorzy międzynarodowych konkursów: Nelson Freire, Stanisław Bunin, Peter Donohoe, Lilya Zilberstein, Kevin Kenner, Michel Dalberto, Tatiana Schebanova, Roland Pöntinen, Alexander Melnikov. Wystąpi także wiele nowych talentów debiutujących na festiwalu: George Emmanuel Lazaridis, Gilles Vonsattel, Hinrich Alpers, a także Polacy: Kaja Danczowska, Wojciech Świtała, Kuba Jakowicz, Ryszard Groblewski i Andrzej Bauer. W programie znalazł się również koncert Makoto Ozone - wybitnego pianisty jazzowego z Japonii, który zadebiutował w Polsce podczas poprzedniej edycji festiwalu, a grając Mozarta, Beethovena czy Chopina z powodzeniem wykracza poza formułę muzyki klasycznej. Wystąpi on dwukrotnie, m.in. z jazzmanem Tomaszem Stańko. Kawalerowie błotni, grupa kompozytorów i muzyków skupiona wokół Krzysztofa Knittla, przedstawią niezwyczajny program Archipelag Chopin, będący próbą przełożenia chopinowskiego przesłania na język dźwiękowy naszych czasów.
Podczas festiwalu odbędzie się 17 koncertów w tym 8 symfonicznych oraz 9 recitali fortepianowych i koncertów kameralnych. Wystąpi ponad 200 wykonawców z przeszło 20 krajów, w tym Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita, Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jacka Kasprzyka i Tadaaki Otaka, Orkiestra XVIII wieku grająca na oryginalnych instrumentach z epoki pod kierownictwem Fransem Brüggenem i zespół Concerto Köln grający również na oryginalnych instrumentach.
Na festiwalu obok muzyki Chopina będzie można usłyszeć sławne przeboje innych wielkich romantyków: Schuberta, Schumanna, Liszta, Brahmsa a także Beethovena - jego III i IV Koncert fortepianowy z nieśmiertelną V Symfonią, ale również romantyczną, przedostatnią Symfonię g-moll Mozarta. Tegoroczny festiwal powiązany jest także z obchodzonym właśnie rokiem Karola Szymanowskiego, który jako pierwszy docenił znaczenie muzyki Chopina dla kultury europejskiej - na inauguracji festiwalu zabrzmi jego I Koncert skrzypcowy. Przygodę z wielkim romantyzmem zamknie VI Symfonia h-moll „Patetyczna” Piotra Czajkowskiego.
Festiwal to nie tylko okazja do reprezentatywnego przeglądu stylów wykonawczych muzyki Chopina. Przywołuje on w możliwie najwierniejszy sposób oryginalny świat brzmienia chopinowskiego z XIX stulecia - wybitni pianiści jak Nelson Goerner, Michel Dalberto czy Ka Ling Colleen Lee zagrają na instrumentach z epoki kompozytora (fortepiany Erard z 1849 i Pleyel z 1848 oraz Graf - kopia słynnego instrumentu schubertowskiego z ok. 1819 r., na którym Chopin odniósł swój pierwszy wielki sukces zagraniczny w Wiedniu).
Koncerty odbywać się będą w najważniejszych miejscach koncertowych stolicy: Filharmonii Narodowej i Teatrze Wielkim-Operze Narodowej oraz Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu jest Stanisław Leszczyński. Dla koneserów Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przygotował publikacje fonograficzne z nagraniami kompozytora dokonanymi na instrumentach historycznych w wykonaniu m. in. Ka Ling Colleen Lee, Wojciecha Świtały, Tatiany Shebanovej, czy Dang Thai Sona z Orkiestrą XVIII wieku Fransa Brűggena.
Wszystkie koncerty zostaną zarejestrowane i za pośrednictwem Polskiego Radia oraz Europejskiej Unii Radiowej i dotrą do ok. 10 milionów melomanów całej Europy.
Organizatorem festiwalu jest organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Tegorocznej edycji honorowo patronuje Prezydent RP, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Festiwal, wspierany finansowo przez Urząd m.st. Warszawy, jest jednym z najważniejszych ogniw rządowego programu „Dziedzictwo Fryderyka Chopina 2010”.
III Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”
Wokół Wielkiego Romantyzmu - od Mozarta do Tomasza Stańki
15-31 sierpnia 2007
Warszawa
Urząd Miasta Warszawy/M.W.

Aktualności
Od Mozarta do Tomasza Stańki
Od Mozarta do Tomasza Stańki, z Schubertem, Schumannem, Lisztem, Brahmsem i Beethovenem, a przede wszystkim Chopinem pomiędzy, odbędzie się w Warszawie w drugiej połowie sierpnia III Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. W ramach festiwalu wystąpi z 17 koncertami ponad 200 wykonaw
Komentarze (0)