Potrzeby żywieniowe rybek 

Gatunki rybek akwariowych mogą różnić się między sobą potrzebami dotyczącymi pożywienia. Istnieją gatunki typowo mięsożerne (np. bojowniki), roślinożerne oraz wszystkożerne (np. gupiki). Przyjmuje się, że skład ich pożywienia mięsożerców powinien opierać się w minimum 60% na składnikach wysokobiałkowych, a w 30% roślinnych. W przypadku roślinożerców odwrotnie – około 70% pożywienia do składniki roślinne, a wysokobiałkowych nie powinny być więcej niż 10%. Ryby potrzebują do prawidłowego funkcjonowania wszystkich składników odżywczych – białek, tłuszczy oraz węglowodanów, tyle, że w różnych proporcjach w zależności od gatunku.

 

Pokarm dla ryb TROPICAL Ichtio-Vit, puszka, 100 ml.

 

Przy wyborze rodzaju karmy trzeba również wziąć pod uwagę sposób żerowania oraz wielkość otworu gębowego. Część gatunków pobiera pokarm z powierzchni wody, inne z dna lub z toni. Forma karmy – płatki, granulat, chipsy, pałeczki także dobierzmy odpowiednio do wielkości otworu gębowego rybki. Poleca się także dostarczanie rybom odpowiednich witamin, ale w wyniku obserwacji i w zależności od konkretnej potrzeby. Część witamin ryby potrafią wyprodukować samodzielnie, a częściowo znajdziemy je w zakupionym pokarmie. Trzeba jednak uważnie przeanalizować skład, gdyż zdarza się, że zawartość witamin jest niewielka i jest to bardziej chwyt marketingowy.

 

Pokarm dla ryb TROPICAL TR, puszka, 100 ml.

 

Zazwyczaj rybki akwariowe karmi się 1-2 razy dziennie. Ważne jest aby ich nie przekarmiać, podany pokarm powinien zostać zjedzony w ciągu kilku minut od podania. Jeśli zauważymy, że pokarm utrzymuje się w wodzie dłużej, lepiej go wyłowić, gdyż zalegający może zacząć się psuć i zanieczyszczać akwarium. Ilość podawanego pokarmu zależy także oczywiście od ilości rybek zamieszkujących akwarium. Powinno go wystarczyć dla wszystkich, zwróćmy uwagę, aby rybki o niego nie walczyły.

 

Pokarm dla roślinożernych ryb dennych TETRA Pleco Wafers, 100 ml.

 

Rodzaje pokarmu 

Bardzo często wybierany jest suchy pokarm dla rybek, zwłaszcza przez początkujących hodowców. Jeśli uważnie wybierzemy dobrej jakości karmę, będzie ona zdrowym pożywieniem dla naszych rybek (biorąc oczywiście pod uwagę konkretne gatunki), co przełoży się na ich dobrą kondycję. Warto czytać składy i w razie wątpliwości zapytać o poradę doświadczonego hodowcę. Gotowy pokarm ma różne postacie:

  • płatki – najbardziej uniwersalna forma pożywienia, nadaje się dla rybek żerujących zarówno na powierzchni (gdyż początkowo się na niej utrzymuje) oraz dla tych które pobierają pokarm w głębszych rejonach (z czasem zaczyna tonąć)
  • granulat – najlepiej nadaje się dla rybek żerujących głębiej i przy dnie, gdyż opada w kierunku dna, ma postać mniejszych bądź większych granulek
  • tabletki – ich zaletą jest możliwość umieszczenia na dnie lub przyklejenia do ścianek akwarium, nadaje się dla rybek dennych czy skorupiaków
  • pałeczki – karma dla nieco większych ryb, unosząca się na powierzchni wody, odpowiednie dla rybek, które żerują przy powierzchni
  • chipsy – są to nieco większe płatki, dla większych gatunków rybek
  • wafelki – dość powoli chłoną wodę, dzięki czemu dłużej zachowują kształt, mogą być dobrym wyborem dla gatunków, które mają otwór gębowy przystosowany do ścierania pokarmu z różnych powierzchni.

 

 

Pokarm roślinny dla ryb dennych TETRA Pleco Veggie Wafers, 15 g

 

Popularnością cieszą się również pokarmy wybarwiające dla rybek. Rybki o intensywnych barwach, zwłaszcza ciepłych (np. mieczyki, platki, brzanki) będą prezentowały się znacznie efektowniej, gdy urozmaicimy ich dietę takim pokarmem. Substancje wzmacniające ich naturalne barwy są pozyskiwane z warzyw i roślin, są zatem bezpieczne. Innym pokarmem do zadań specjalnych jest ten przeznaczony dla narybku. Młode rybki mogą nie potrafić korzystać z pokarmu dla ryb dorosłych, dlatego potrzebują takiego specjalnie dla siebie. Młody narybek należy także karmić częściej (kilka razy dziennie).

Zwracajmy również uwagę na opakowanie suchego pokarmu. Powinno być szczelne, aby jedzenie nie psuło się i nie wietrzało, z tego względu nie poleca się pokarmu kupowanego na wagę, gdyż nie ma pewności kiedy opakowanie zbiorcze zostało otwarte. Jeśli kupimy pokarm w opakowaniu, którego po napoczęciu nie da się szczelnie zamknąć, lepiej go przesypać do własnego pudełka ze szczelnym zamknięciem.

 

Pokarm dla ryb TETRA Goldfish, 1 l

 

Należy pamiętać o tym, aby dieta rybek akwariowych nie była monotonna. Jeśli decydujemy się na pokarm suchy, dobrze jest wybrać więcej niż jeden rodzaj pokarmu, aby urozmaicić dietę, zarówno pod względem smaku jak i wartości odżywczych. Rybki powinny także dostawać pokarm żywy, czyli larwy komarów, ochotek, oczliki czy rozwielitki. Takie żywienie jest dla nich najzdrowsze i najlepiej aby było podstawą ich diety, lub przynajmniej dostawały go jako uzupełnienie pokarmu suchego. Żywy pokarm może być świeży lub mrożony. Mrożony możemy dłużej przechowywać, świeży należy zużywać szybko. Pokarm żywy może być również w postaci liofilizowanej, on także posiada sporo wartości odżywczych. Wartościowe jedzenie dla naszych rybek z pewnością przyczyni się do ich dobrej kondycji i pozwoli zachować zdrowie.

Czy pokarm dla rybek uczula? 

Pokarm dla rybek rzeczywiście może mieć czasami działanie alergizujące. Przykładowym składnikiem, który może uczulać są rozwielitki. Objawami uczulenia może być katar, kaszel, łzawienie oczu, miejscowa wysypka. Jest to jednak kwestia bardzo osobnicza. U jednej osoby wystąpią objawy jeśli znajdzie się w pomieszczeniu z pokarmem, u drugiej dopiero podawanie (branie go do ręki) spowoduje dolegliwości. Jeśli okaże się, że mam uczulenie na pokarm dla rybek, nie musi to od razu oznaczać, że należy się pozbyć akwarium. Warto najpierw sprawdzić, czy problem rozwiąże zmiana pokarmu, gdyż możliwe jest uczulenie na konkretny składnik. Żywy pokarm, zwłaszcza mrożony rzadziej powoduje uczulenie, zatem także może to być dobre rozwiązanie, które będzie także z korzyścią dla zdrowia naszych rybek.

 

Pokarm dla ryb tropikalnych TETRA FunTips, 20 tabletek

 

Więcej porad odnośnie pielęgnacji i żywienia pupili znajdziesz na Empik Pasje w dziale Mam Zwierzęta.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock