Uroczysta gala wręczania nagród muzycznych Fryderyki 2006 odbędzie się we wtorkowy wieczór 17 kwietnia. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz. Trzynasta już Gala Fryderyków będzie retransmitowana w środę 18 kwietnia, o godz. 22.40, w pierwszym programie Telewizji Polskiej. Wśród nominowanych do nagrody są min.: Ania Dąbrowska i Andrzej Smolik. W tym roku, po raz pierwszy, Gala Fryderyków będzie otwarta również dla widzów z zewnątrz, którzy będą mogli kupić bilety na tę uroczystość.
We wtorek 17 kwietnia odbędzie się uroczyste wręczenie nagród muzycznych Fryderyk. Po kilkuletniej przerwie powróci ona także do Programu 1 TVP (ponad godzinna retransmisja w środę 18.04 o godzinie 22.40, powtórka w weekend). Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Prezydent Miasta St. Warszawy. Ambicją organizatorów trzynastej edycji wręczania Fryderyków jest przywrócenie statuetce należytej rangi i prestiżu.
Tegoroczna, przygotowywana z dużym rozmachem gala odbywać się będzie jednocześnie w dwóch miejscach. Nagrody w kategorii muzyki rozrywkowej wręczone zostaną w kultowym warszawskim Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny, zaś muzyki poważnej i jazzowej w położonej na warszawskiej Pradze-Północ pięknej Bazylice oo. Salezjanów. Planowane są występy gwiazd. Mieszkańcy Pragi będą mogli podziwiać zdarzenia dziejące się w świątyni na specjalnym telebimie wystawionym przed Bazyliką.
Na obydwu galach wręczenia Fryderyków pojawią się najważniejsi artyści i przedstawiciele polskiego przemysłu muzycznego.
Wśród tegorocznych kandydatów na zwycięzców najwięcej, bo aż 8 nominacji w kategoriach: Album Roku Pop, Piosenka Roku, Kompozytor Roku, Autor Roku, Wokalistka Roku, Produkcja Muzyczna Roku (2 nominacje) oraz Videoklip Roku, otrzymała wokalistka Ania Dąbrowska. Tuż po niej, z 6 nominacjami w kategoriach: Album Roku Pop, Piosenka Roku, Kompozytor Roku, Produkcja Muzyczna Roku, Videoklip Roku oraz Wydawnictwo Specjalne - Najlepsza Oprawa Graficzna, znajduje się Andrzej Smolik.
„Chcemy aby Fryderyki odzyskały swoją dawną renomę i zostały najważniejszą galą muzyczną w kraju. Aby tak się stało konieczne jest zorganizowanie gali wręczenia statuetek na najwyższym poziomie artystycznym, a także współpraca z kluczową stacją telewizyjną. Będziemy także zapewniali udział w gali artystów zagranicznych. Póki co jesteśmy na dobrej drodze, aby sprostać zadaniu” – mówi Stanisław Trzciński, współwłaściciel Agencji STX JAMBOREE. – organizatora uroczystości.
Fabryka Trzciny – ważny partner przy tym projekcie - podzielona zostanie na kilka, połączonych ze sobą multimedialnie sektorów. Po wręczeniu statuetek odbędą się koncerty towarzyszące gali.
Na scenie Artystycznego Centrum wystąpią inni nominaci oraz debiutujący muzycy z alternatywno – awangardowym repertuarem.
Tegoroczna gala wręczenia Fryderyków będzie otwarta również dla gości spoza środowiska muzyczno - artystycznego. W sprzedaży znajduje się niewielka pula biletów na uroczystość wręczenia Nagród zarówno w Centrum Artystycznym jak i Bazylice. Bilety będzie można nabyć m.in. w Fabryce Trzciny, a także poprzez sprzedaż internetową.
Jury przyznające Nagrody Fryderyk to 872 członków Akademii Fonograficznej: artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z branży fonograficznej.
Członkami Akademii są min: - KAYAH, Anna Maria Jopek, Wojciech Waglewski, Myslovitz, T. LOVE; Zbigniew Namysłowski, Andrzej Jagodziński, Włodzimierz Nahorny, Wojciech Kilar, Konstanty Andrzej Kulka, Piotr Paleczny, Jadwiga Rappé, Ewa Pobłocka.
Do uczestnictwa w Akademii zapraszani są nominowani w kolejnych edycjach Nagród Fryderyk.
Historia
Nagrody Fryderyk przyznano po raz pierwszy 19 marca 1995 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureatami pierwszej edycji zostali m.in. Hey (2 Fryderyki), Edyta Bartosiewicz (2 Fryderyki), Stanisław Sojka, Wojciech Waglewski, Kazik Staszewski, Varius Manx. Kasia Kowalska otrzymała wówczas Fryderyka w kategorii DEBIUT ROKU. Uroczystą Galę poprowadzili Kora i Marek Niedźwiecki. W ciągu lat zasady głosowania na Nagrody Fryderyk ulegały zmianom, mającym na celu stworzenie jak najbardziej efektywnego i wiarygodnego systemu wyłaniania zwycięzców. W 1999 roku powstała Akademia Fonograficzna, która przejęła funkcje jury Fryderyków.
Dzięki wieloletniemu zaangażowaniu wielu osób z branży muzycznej Fryderyki zyskały miano najbardziej prestiżowej nagrody muzycznej w Polsce. Jest to jedyny tego rodzaju konkurs oparty na jasno określonych kryteriach i zasadach, gdzie laureaci wyłaniani są w drodze głosowania tak licznej reprezentacji środowiska.
Głosowanie jest tajne, a wyniki podliczane są przez niezależną firmę audytorską. Nominowani artyści do końca nie wiedzą, kto z nich wyjdzie na scenę po odbiór tradycyjnej statuetki.
Autorką przyznawanej statuetki Fryderyk jest Dorota Dziekiewicz-Pilich.
Organizację oraz obsługę marketingową gali rozdania trzynastej edycji Fryderyków powierzono Agencji STX JAMBOREE.
I.J/ STX JAMBOREE

Aktualności
Nadchodzą Fryderyki
Uroczysta gala wręczania nagród muzycznych Fryderyki 2006 odbędzie się we wtorkowy wieczór 17 kwietnia. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz.
Komentarze (0)