To, co najlepsze w uniwersum Minecraft – gry!

Gra Minecraft od Mojang Studios pojawiła się na rynku w 2009 roku w wersji testowej. Dwa lata później premierę miał gotowy produkt, dostępny początkowo tylko na PC. W kolejnych latach wydano Minecraft na konsole oraz urządzenia mobilne.

 

Minecraft starter xbox

Minecraft - Starter Collection (Xbox One)

 

Co sprawiło, że ta survivalowa gra podbiła serca graczy na całym świecie? Prawdopodobnie sekret tkwi w prostocie mechaniki i dużej regrywalności. Sama rozgrywka w podstawowej wersji gry Minecraft na pierwszy rzut oka również może wydawać się łatwa, ale nic bardziej mylnego! Przemierzanie ogromnego, otwartego świata składającego się wyłącznie z klocków nie ma tu określonego celu poza tym najbardziej oczywistym – trzeba przetrwać!

 

Minecraft PS4

Minecraft (PlayStation 4)

 

Twórcy gry Minecraft nie prowadzą gracza za rękę, mówiąc, jak powinna wyglądać rozgrywka. Sami musimy zdecydować, jak gra nam się najlepiej. Do wyboru mamy aż 5 zupełnie różnych trybów:

  • tryb kreatywny – skupiający się wokół budowania. Posiadając nieograniczony dostęp do surowców oraz możliwość swobodnego przemieszczania się w dowolnym kierunku, tworzymy fantazyjne konstrukcje bez konieczności walki o przetrwanie z przeciwnikami,
  • tryb przetrwania – w tym trybie surowce przyjdzie nam zdobywać samodzielnie. Chcąc zapewnić sobie bezpieczeństwo, musimy uzbroić się po zęby – creepery, szkielety i zombie będą nawiedzać nas w nocy, chcąc w niwecz obrócić nasze starania o przetrwanie,
  • tryb hardcore – od trybu przetrwania różni się poziomem trudności (który jest, jak sama nazwa wskazuje jest hardcore’owo wysoki) oraz tym, że w wypadku poniesienia porażki w walce z przeciwnikami nasz świat zostanie usunięty, a my będziemy musieli rozpocząć zabawę od początku,
  • tryb przygodowy – tu nie będziemy mogli w nieograniczony sposób bawić się rozwalaniem trójwymiarowych bloków, ale za to będziemy mogli wchodzić w interakcje z mobami, przyciskać czerwone guziki i tajemnicze dźwignie,
  • tryb widza – pozwala on na swobodne przemieszczanie się po mapie oraz patrzenie na świat z perspektywy dowolnej postaci. Niemożliwe jest natomiast wchodzenie w interakcje oraz dokonywanie zmian otoczenia.

 

Oprócz podstawowej wersji gry Minecraft, w ręce graczy trafiły dwa sezony „Minecraft: Story Mode” oraz „Minecraft Dungeons”. Pierwszy tytuł to dzieło Telltale Games, którego fabuła skupia się na odnalezieniu Zakonu Kamienia i pokonaniu potwora zwanego Wither Stormem przez dzielnych, sześciennych bohaterów. Co ciekawe, na bazie fabularnej wersji gry Minecraft powstał serial pod tytułem (a jakże!) „Minecraft: Tryb fabularny”. Możecie oglądać go na platformie Netflix.

Jeśli zaś chodzi o „Minecraft Dungeons” to jest to wielka gratka dla fanów RPG oraz gier przygodowych. Gracze mogą toczyć epickie bitwy w pojedynkę lub w trybie wieloosobowym. Rozgrywka polega na przemierzaniu świata, ratowaniu wiosek i zgładzaniu przeciwników. Bowiem te bagienne i podziemne lokacje to siedlisko popleczników Arcyzłosadnika!

 

Minecraft Dungeons PC

Minecraft Dungeons PC (Gra cyfrowa)

 

Lego i Minecraft? Oczywiście!

Popularność gier z serii Minecraft dotarła do świadomości wielu twórców zabawek. Wirtualna rozrywka może bowiem przekształcić się w chęć zabawy prawdziwymi klockami. Fakt ten wykorzystali włodarze firmy LEGO i w 2012 roku wypuścili pierwszy zestaw z serii LEGO Minercraft. Zestawy konstrukcyjne wprost nawiązują do poszczególnych misji (Bitwa o czerwony kamień) lub umożliwiają zbudowanie konkretnej postaci (BigFig Świnka i Mały Zombie).

 

LEGO Minecraft, Przygoda w Tajdze

LEGO Minecraft, klocki Przygoda w Tajdze

 

Wśród zabawek związanych ze światem Minecraft wymienić należy jeszcze karcianą grę „Top Trumps” z serii Winning Moves oraz liczne figurki czy maskotki:

Książki z uniwersum Minecraft – do czytania i nie tylko!

Książki związane z sześciennym światem należy podzielić na kilka kategorii:

Jeśli nie znamy dobrze gier ze świata Minercraft, bajki i opowieści mogą być doskonałym preludium do wkroczenia na serwery i rozpoczęcia wirtualnej przygody. Młodsi i starsi fani gatunku fantasty powinni docenić ten fabularny model opowieści i polubić bohaterów, którzy miast na ekranie komputera, rozgościli się na kartach książki.

 

Minecraft. Zaginione dzienniki książka

Minecraft. Zaginione dzienniki (okładka miękka)

 

Albumy z naklejkami to propozycja dla młodszych fanów gier Minecraft. Zawierają one duże ilości kolorowych etykietek i ilustracji, które nawiązują do postaci i obiektów z gry. Sprawdzą się na prezent dla początkującego górnika!

 

Minecraft. Album przetrwania z naklejkami

Minecraft. Album przetrwania z naklejkami (okładka miękka)

 

Gracze, którzy skupiają się na konkretnym aspekcie rozgrywki, mogą swoją wiedzę poszerzać dzięki licznym poradnikom. Coś dla siebie znajdą między innymi:

 

Minecraft. Kolekcja podręczników gracza. Część 2

Minecraft. Kolekcja podręczników gracza. Część 2 (okładka twarda)

 

Odpowiedzią na potrzeby tych, którzy zamierzają oddać się eksploracji świata Minecraft są mapy! Dużo map! Takowe znajdziecie w książce „Minecraft. Mapy” – zaskakujący tytuł, prawda?

 

Minecraft. Mapy

 

Młodzi programiści, którzy po godzinach grania w swoją ulubioną grę survivalową, mają ochotę na odrobinę nauki, mogą sięgnąć po książkę „Programowanie z Minecraftem dla dzieci. Poziom podstawowy”. Liczne nawiązania do popularnej serii ułatwią opanowanie materiału i uprzyjemnią proces zdobywania wiedzy. Co ciekawe, podręcznik ten polecany jest również dorosłym, którzy chcą rozpocząć przygodę z programowaniem. Nieco poważniejszą lekturą będzie natomiast „Budowa serwerów Minecraft. Poradnik na dobry początek”. To kompleksowy poradnik zawierający instrukcje dotyczące wyboru sprzętu komputerowego, instalacji niezbędnych programów oraz konfigurowania sieci.

 

Minecraft. Kreatywna nauka i zabawa książka

Minecraft. Kreatywna nauka i zabawa (okładka miękka)

 

Można wysnuć spostrzeżenie, że uniwersum Minecraft jest niezwykle bogate i otwarte dla wszystkich! Z jednej strony, dostarcza rozrywki, a z drugiej serwuje swoim fanom możliwość rozwijania wyobraźni, umiejętności strategicznego planowania i programowania.

Podzielcie się swoimi wrażeniami z rozgrywki! A jeśli chcecie dalej czytać o swoich ulubionych grach, zajrzyjcie na stronę Empik Pasje Magazyn Online do działu poświęconego pasji do grania.