Oświetlenie jadalni i jego najważniejsze cechy
Choć różnice pomiędzy cechami oświetlenia poszczególnych pomieszczeń mogą wydawać się nieznaczne, mają one niebagatelny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Przykładowo, jeśli lubisz zostawiać włączoną lampkę nocną w czasie snu, z pewnością nie powinna się ona charakteryzować podobną mocą do tej, która jest postawiona lub powieszona w jadalni – będzie cię oślepiać. Aby uzyskać jak najwyższy komfort, musimy dobierać oświetlenie do specyficznych warunków, które muszą panować w każdym pokoju.
Przed zakupem należy wyraźnie określić cel danej lampy. Z pewnością najjaśniejsze światło powinno emitować to oświetlenie, które towarzyszy spożywaniu kolacji lub czytaniu książek i prasy. Jednocześnie, z uwagi na zwyczajowe połączenie jadalni z salonem, światło włączone np. przy oglądaniu telewizji nie może być zbyt jasne.
Oświetlenie nad stołem w jadalni — jaki rodzaj lampy wybrać?
Sprzęt oświetleniowy możliwy do zastosowania w salonie dzieli się (podobnie jak w przypadku każdego innego pomieszczenia) na sufitowy, ścienny oraz stojący. Najrozsądniejszym rozwiązaniem przy dobieraniu odpowiedniego światła do rodzinnych posiłków będą z pewnością lampy sufitowe. Dzielą się one na dwa rodzaje: sufitowe i na kablu.
Lampa nad stół w jadalni może znajdować się zarówno przy samym suficie, jak i zwisać na specjalnie zaprojektowanych, zabezpieczonych kablach lub ramionach wykonanych z różnych materiałów (najczęściej ze stali). Ten, wydawałoby się, prosty wybór, może mieć znaczne konsekwencje dla charakteru całego oświetlenia pomieszczenia.
Przede wszystkim, urządzenia znajdujące się bliżej sufitu muszą emitować znacznie jaśniejsze światło, niż ich wiszący odpowiednik. Dzieje się tak za sprawą samej natury urządzenia — większa odległość pomiędzy blatem oznacza bardziej rozproszoną iluminację. Aby zatem odpowiednio doświetlić blat, trzeba dokupić intensywne żarówki o wysokiej mocy. Ma to wpływ na całe pomieszczenie, ponieważ żarówka o wysokiej mocy zamontowana przy samym suficie potrafi rozświetlić całą jadalnię. Jeśli pomieszczenie to jest znacznych rozmiarów (a zatem, można wykonywać w nim inne czynności niż spożywanie posiłków), warto rozważyć montaż lamp wiszących o większym skupieniu nad stołem, a następnie dodać oświetlenie w innym miejscu pomieszczenia.
Odpowiedni balans pomiędzy poszczególnymi źródłami oświetlenia do jadalni znacznie zwiększa jej wielofunkcyjność oraz komfort wszystkich domowników. Przed dokonaniem zakupu trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii technicznych.
Technikalia. Co jest najważniejsze przy zakupie lamp wiszących do jadalni?
Kilka czysto technicznych cech pokrywa się ze wszystkimi innymi artykułami oświetleniowymi — maksymalna moc żarówki obsługiwana przez daną lampę, solidność wykonania, wykorzystane materiały, jakość zastosowanych farb, podatność na zakurzenie (zwłaszcza w przypadku nowoczesnych modeli LED), a także łatwość montażu i wprowadzenia sprzętu do użytku.
Cechą odróżniającą ten rodzaj sprzętu od innych rodzajów świateł jest jego wysokość (czy raczej długość ramion lub „kabli”. Odległość pomiędzy blatem stołu a źródłem światła powinna wynosić minimum 80 centymetrów. Jest to podyktowane względami czysto praktycznymi — nikt nie lubi zahaczać o klosz podczas nakładania jedzenia, sprzątania lub wstawania od stołu.
Istotnym w tym kontekście czynnikiem jest wysokość sufitu. W domach jednorodzinnych jest on zwykle dość wysoki, lecz np. w blokach zbudowanych jeszcze w poprzedniej epoce potrafi znacznie się różnić, co zależy od roku jego budowy. Generalna zasada jest taka, że im późniejszy rok budowy lokalu, tym niższy jest jego sufit.
Najciekawsze przykłady oświetlenia do jadalni
Przegląd można rozpocząć od nieustannie popularnego stylu loftowego, który podbił serca projektantów Europy i obu Ameryk. Producent MIA Home posiada w swojej ofercie dużo artykułów wyprodukowanych w tym stylu — wystarczy rzucić okiem na modele London Loft, New York Loft, a także egzemplarze zaprojektowane z naciskiem na figury geometryczne, odlane ze stali. Wszystkie te propozycje posiadają ponadczasowy design, który może się świetnie komponować z szeregiem różnych domowych stylów.
Świetne projekty wychodzą także od projektantów firmy Pallero. Ich lampy wiszące do jadalni z serii Umbra charakteryzują się swoistym ascetyzmem, lekkością i kunsztem. Przypominają subtelnie wykonaną ceramikę, utrzymaną w nienarzucającej się kolorystyce. Jest to świetna propozycja dla nieco mniejszych, kameralnych pomieszczeń.
Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Urządzam i dekoruję.
Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com
Komentarze (0)