Tworzymy ten komiks ze względu na pamięć o ludziach, którzy mieli dość odwagi, aby powiedzieć "nie" i potrafili zjednoczeni pod sztandarem "Solidarności" doprowadzić do wyzwolenia się Polski spod władzy ZSRR - wyjaśnia Jasiński magazynowi AQQ - Język komiksu jest językiem bardzo uniwersalnym i zrozumiałym. Za jego pośrednictwem chcemy pokazać młodym ludziom, którzy wychowali się już w wolnej Polsce, że jeszcze niedawno była inna Polska. Był to kraj, w którym nie przestrzegano praw obywatelskich, wsadzano do więzień za krytykę władzy, niszczono ludzi za to, że należeli do opozycji. Był to kraj z rozbudowanym systemem policyjnym, pełen agentów służb specjalnych, kraj, w którym cały czas stacjonowały oddziały armii radzieckiej. O tym wszystkim nie można obecnie zapominać.
XXV rocznica powstania "Solidarności" jest doskonałą okazją aby pokazać młodym ludziom jak wiele musiało się wydarzyć, jak wiele osób musiało się poświęcić aby można było żyć teraz w niepodległym i suwerennym kraju. Unikamy przy tym formy dydaktycznej. Pokazujemy za to historie zwykłych ludzi, bo to zwykli ludzie, dzięki temu, że mieli odwagę razem demonstrować swoje poglądy, zmienili Polskę. O nich właśnie opowiada komiks "Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi - dodaje Jasiński.
Komiks Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi będzie zawierał 64 strony. Będzie to pięć odrębnych historii stworzonych przez różnych rysowników: Andrzeja Janickiego, Jacka Michalskiego, Filipa Myszkowskiego, Macieja Simińskiego i Krzysztofa Wyrzykowskiego.

Akcja komiksów umiejscowiona została w czasie przełomowych wydarzeń dla Solidarności i Polski. Dotyczy pośrednio lub bezpośrednio pięciu wydarzeń:
- powstania i rejestracji NSZZ Solidarność,
- wprowadzenia stanu wojennego,
- drugiej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski,
- zabójstwa kapelana ludzi pracy - księdza Jerzego Popiełuszki,
- obrad "okrągłego stołu" oraz upadku komunizmu w Polsce i w Europie Wschodniej.
Poszczególne komiksy prezentują wydarzenia z historii Solidarności z perspektywy zwykłych ludzi: robotnika czekającego na rejestrację NSZZ Solidarność czy młodego duchownego zafascynowanego osobą księdza Jerzego Popiełuszki.
Celem komiksów jest przedstawienie tego, jak Solidarność wpływała na postawy, działania i myślenie zwyczajnych obywateli Polski, a także w jaki sposób ci zwykli ludzie zjednoczeni pod sztandarem Solidarności doprowadzili do upadku komunizmu w Polsce oraz zapoczątkowali przemiany w całej Europie Wschodniej.

Nawet w przypadku komiksów będących w większym stopniu rejestracją ówczesnych wydarzeń w większym stopniu nacisk położony jest na stronę fabularną - tak aby opowieść była z jednej strony zrozumiała nawet dla młodszych czytelników, a także potrafiła zainteresować tym wycinkiem z historii współczesnej Polski, który przybliża.
Każdy z rozdziałów liczy 12 stron, z czego 11 stron przeznaczonych jest na komiks, natomiast dwunasta strona zawiera informację historyczną na temat wydarzeń, wokół których toczy się akcja danego komiksu.
Autorami notek historycznych mają być znani historycy z ośrodków akademickich z Torunia, Gdańska, Krakowa i Bydgoszczy, zajmujący się współczesną historią Polski. Notkę dotyczącą życia, działalności i tragicznej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki przygotowuje ksiądz Romuald Biniak, proboszcz parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy - kościoła, w którym ksiądz Jerzy odprawił swoją ostatnią mszę. Krótki wstęp napisze Lech Wałęsa. Autorami pozostałych tekstów będą: Jan Rulewski, dr Katarzyna Kacka z Instytutu Stosunkow Miedzynarodowych UMK oraz prof. Wojciech Roszkowski.
AQQ
28.07.2005
Komentarze (0)