8. Przegląd Filmów Czeskich i Słowackich "Kino na granicy" to kolejna, ósma już odsłona tego przeglądu filmowego, który odbędzie się on jak zwykle w Cieszynie i Czeskim Cieszynie, w dniach 19-23 kwietnia.
W programie filmowym tradycyjnie: dużo kina czeskiego i słowackiego oraz spora dawka kinematografii polskiej i trochę węgierskiej. Bohaterami retrospektyw autorskich będą znowu twórcy szalenie oryginalni i niepokorni w najlepszym tego słowa znaczeniu: Polak Wojciech Marczewski i Słowak Elo Havetta. Pierwszy z nich to jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, choć na koncie ma zaledwie cztery filmy kinowe i kilka produkcji telewizyjnych. Tworzy tylko wtedy, gdy ma coś naprawdę ważnego do powiedzenia.
W ostatnich latach Marczewski poświęca się przede wszystkim edukacji młodych adeptów sztuki filmowej w Polsce, Anglii, Danii - a jest nauczycielem niezwykle cenionym. W czasie cieszyńskiego przegladu pokazane zostaną: Zmory (1978), Klucznik (1979), Dreszcze (1981), Ucieczka z kina Wolność (1990) i Weiser (2000). Wojciech Marczewski będzie gościem "Kina na Granicy". Elo Havetta to, obecnie niemal zapomniany, jeden z luminarzy słowackiej części legendarnej czechosłowackiej nowej fali. Stawia się go w jednym szeregu z Jurajem Jakubisko i Duaanem Hanakiem. Niestety, Havetta zmarł przedwcześnie w 1975 roku, mając w dorobku jedynie dwa filmy. Ich oryginalna poetyka i estetyka wyraźnie pokazują, że był to artysta wielkiego formatu.
W Cieszynie pokazane zostaną obydwa jego filmy: Uroczystość w ogrodzie botanicznym (1969) i Lilie polne (1972). Odbędą się również projekcje szkolnych filmów Havetty i poświęconego mu niezwykłego dokumentu Marko Skopa i Juraja Johanidesa Uroczystość samotnej palmy (2005). Czymś na kształt miniretrospektywy będą także pokazy filmów dokumentalnych czeskiego twórcy Miroslava Janka. Ten reżyser, operator i montażysta (m.in. Powaqqatsi Godfreya Reggio) z powodzeniem realizuje kameralne, osobiste dokumenty. Pokazane zostaną Cha-czi-pe (2005) i Vierka (2005). W jedynym z cykli dających wgląd w historię kina organizatorzy zamierzają przyjrzeć się bliskim relacjom damsko-męskim biorąc za ilustracje filmy czeskie. Cykl ten nazwany jest roboczo Życie seksualne Czechów (na ekranie).
Przypomniane zostaną tu dzieła klasyczne, takie jak Pociągi pod specjalnym nadzorem (1966) Jiriego Menzla czy Miłość blondynki (1965) Milosa Formana. Trwają rozmowy w sprawie projekcji perełki krótkiego metrażu - Powers (2000) Petra Zelenki - zrealizowanej w ramach międzynarodowego cyklu Erotic Tales. Przy okazji tego zestawu organizatorzy proponują także wycieczkę do kina przedwojennego i zapraszają na projekcje filmów Gustawa Machatyego - Erotikonu (1929) i spowitej aurą skandalizującej legendy Ekstazy (1933). Podczas "Kina na Granicy" nie może zabraknąć najświeższych produkcji z Czech i Słowacji.
Nowe filmy przygotowali albo właśnie przygotowują m.in. Jan Svankmajer (Sílení), Vladimir Moravek (Hrubes a Mares jsou kamaradi do deste) i Bohdan Slama (Stestí). Organizatorzy planują także przygotować zestaw najciekawszych polskich filmów ostatnich sezonów i zaprezentować je naszym czeskim i słowackim przyjaciołom. Mojego Nikifora (2004) Krzysztofa Krauze już znają i doceniają, ale chyba warto, by poznali także Wesele (2004) Wojtka Smarzowskiego, Komornika (2005) Feliksa Falka, czy Jestem (2005) Doroty Kędzierzawskiej. Węgierskim akcentem będzie projekcja jednego z najoryginalniejszych filmów europejskich ostatnich lat, animowanej Dzielnicy! Arona Gaudera.
Pokazom filmowym odbywającym się w ramach "Kina na Granicy" towarzyszyć będą spotkania, dyskusje, koncerty i wystawy.

Aktualności
Kino na granicy
8. Przegląd Filmów Czeskich i Słowackich "Kino na granicy" to kolejna, ósma już odsłona tego przeglądu filmowego, który odbędzie się on jak zwykle w Cieszynie i Czeskim Cieszynie, w dniach 19-23 kwietnia. W programie filmowym tradycyjnie: dużo kina czeskiego i słowackiego oraz spora dawka kinematogr
Komentarze (0)