Pierwsze kroki przy wyborze śpiwora na rower
Jaki śpiwór kupić? Przede wszystkim musi zapewniać ciepło i komfort, umożliwiając organizmowi regenerację. Weź pod uwagę, w jakie rejony się wybierasz i jaka temperatura panuje na zewnątrz – to pomoże ci odpowiedzieć na pytanie, jak gruby powinien być śpiwór, który zabierzesz ze sobą. Z pewnością nie powinien być zbyt ciężki, bo wtedy stanie się balastem, który będzie utrudniał jazdę.
Śpiwór puchowy, a może syntetyczny – który wybrać?
Śpiwory puchowe mają dłuższą żywotność i charakteryzują się bardzo dobrym stosunkiem ciepła do wagi. Z powodzeniem mieszczą się w definicji lekkich śpiworów na rower. Należy jednak pamiętać, że puch jest bardzo delikatny i nie można go zamoczyć – wtedy wypełnienie zlepi się, a to z kolei popsuje całkowicie właściwości izolacyjne okrycia.
Przy wyborze lekkiego śpiwora na rower, warto rozważyć zakup modelu syntetycznego, który nie wymaga wiele uwagi, jeśli idzie o ochronę przed wilgocią. Jest bardzo trwały i nie traci swoich właściwości nawet wtedy, gdy dostanie się do niego woda. Należy jednak pamiętać, że jeśli szukasz lekkiego sprzętu na rower, to wśród wariantów syntetycznych możesz mieć problem ze znalezieniem odpowiedniego produktu o niedużej wadze. Nie zapewniają one także tak dobrej izolacji termicznej, jak ich naturalny odpowiednik. Śpiwory syntetyczne to jednak tańsza, trwała i skuteczna alternatywa dla produktów puchowych.
Jakiego rodzaju śpiwory występują – kształty dopasowane do ciebie
Wybór śpiwora rowerowego rozpatruje się nie tylko pod względem rodzaju wypełnienia. O zakupie mogą decydować również kształty i rozmiary. Im mniej pustej przestrzeni w śpiworze, tym skuteczniej będzie trzymał ciepło. Tzw. mumia jest najpopularniejszym modelem śpiwora (nie tylko na rower). Charakteryzuje go dopasowanie kształtu do ludzkiej sylwetki. Zwężany przy nogach i głowie, zapewni ci ciepło nawet w naprawdę chłodne noce i poranki. Śpiwór na rower typu Let's move to propozycja podobna do mumii. Od tego modelu różni się jednak tym, że ma się w nim więcej miejsca, by zwinąć się w kłębek.
Koperta to kolejny rodzaj śpiwora. Kształtem przypomina klasyczną kołdrę – jest zdecydowanie większy i szerszy niż pozostałe modele. Zapewnia większą swobodę ruchów w trakcie snu, ale może powodować, że będziesz dotkliwiej odczuwać chłód, bo osłona nie będzie znajdowała się tak blisko ciała. Ich zaletą jest też to, że może być używany przez więcej niż jedną osobę – można go więc wykorzystywać także w domu, np. gdy goście zostaną na noc, a nie ma gdzie ich przenocować. Na wyjazd rowerowy nie jest to jednak trafiona propozycja.
Ostatnim wariantem, który warto rozważyć, jest model tzw. „noga słonia”, zwana również śpiworem myśliwskim. Ma na tyle duży rozmiar, że człowiek mieści się w nim w całości i ma jeszcze bardzo dużo miejsca. Jest przeznaczony głównie dla fotografów, czekających wiele godzin, by sfotografować rzadkie gatunki zwierząt, przebywających w swoim naturalnym środowisku.
Zwróć uwagę na szczegóły, czyli rzecz o wyposażeniu dodatkowym
Oprócz kształtu, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów dotyczących śpiwora na rower – m.in. kaptur, znajdujący się u jego góry. Zapewnia on dodatkowe ciepło, zwłaszcza gdy jest ciasno zaciśnięty wokół głowy. Niektóre kaptury mają ściągacze, zapobiegające wydostawaniu się ciepła ze śpiwora.
Innym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przed zakupem, jest zamek. Jego zacinanie się podczas próby otwierania lub zamykania może być denerwujące i powodować szybsze zużycie materiału. Niektóre śpiwory chronią zamek specjalną osłoną na całej jego długości, inne zaś posiadają osłonę samego zamka błyskawicznego. Zamki mogą się znajdować po lewej lub prawej stronie.
Dobrze, gdy śpiwór na rower wyposażony jest w kieszeń na drobiazgi. Zwykle znajduje się ona w górnej części, na wysokości klatki piersiowej. Jest ona przydatna szczególnie do przechowywania małych przedmiotów, takich jak zegarek, balsam do ust, ale także dokumentów, czy telefonu. Dzięki temu w każdej chwili ma się je pod ręką. Wyjeżdżając na rower, warto zwrócić też uwagę na worek do przechowywania śpiwora. Ta nieoczywista rzecz jest bardzo potrzebna, by maksymalnie skompresować miejsce do spania.
Śpiwór na rower a wyposażenie dodatkowe
Sam śpiwór to dla wielu osób nie wszystko. Można dodatkowo zastosować matę do spania, jako warstwę izolacyjną, między zimnym podłożem a śpiworem. Niezależnie od tego, czy jest to prosta mata piankowa w rolce, mata samopompująca, czy dmuchany materac, noc na świeżym powietrzu będzie znacznie wygodniejsza i cieplejsza, jeśli śpisz na warstwie ochronnej.
Podczas kilkudniowej wycieczki rowerowej śpiwór jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia. Powinien zapewniać jak największy komfort oraz izolację cieplną, szczególnie podczas chłodnych nocy, czy w miejscach, w których temperatura jest szczególnie niska. Sprawdź naszą ofertę i dopasuj śpiwór na rower do warunków, w których będziesz przebywać podczas wyprawy.
Komentarze (0)