Jak wybrać najlepszą metodę depilacji?

To, jaką metodę depilacji wybierzesz, zależy od kilku czynników: stopnia owłosienia, pożądanej długości efektu gładkiej skóry, czasu, który chcesz poświęcić na wykonanie jednego zabiegu depilacji oraz preferencji dotyczących poziomu bolesności zabiegu.

Depilacja czy tradycyjne golenie?

Metod depilacji jest całkiem sporo. Najszybszą, choć zarazem najmniej trwałą jest golenie. Możesz się na nie zdecydować sięgając po ręczne maszynki, albo – wygodniej i bezpieczniej – po depilator. Głowicę z golarką znajdziesz np. w zestawie BRAUN SE 5541, wraz z klasyczną głowicą depilującą. Pamiętaj – golenie dobrze sprawdza się np. w strefie bikini, a także jako przygotowanie do depilacji IPL lub laserowej.

Trwalszą (do kilku tygodni) depilację wykonasz, wybierając metody mechaniczne, które pozwalają wyrwać włoski z cebulkami. W tej kategorii do wyboru masz produkty kosmetyczne – takie jak plastry woskowe – oraz nowoczesne urządzenia, czyli klasyczne depilatory, pęsetowe lub dyskowe. Jaki depilator wybrać i czy lepiej sprawdzi się depilator dyskowy, czy pęsetowy?

Depilatory pęsetowe wyrywają włoski z dużą prędkością. Sprawdzą się najlepiej w przypadku cienkiego, rzadkiego owłosienia. Po depilatory dyskowe natomiast warto sięgnąć w przypadku grubych, twardych włosów. Depilacja nowoczesnym depilatorem elektrycznym – choćby Braun Silk-épil 7 7-561 – jest całkiem szybka i, co ważne, mniej bolesna niż zastosowanie wosku. Głowice dobrych depilatorów są wyprofilowane tak, aby z jednej strony chwytały włoski długości nawet kilku milimetrów, a z drugiej – minimalizowały bolesność zabiegu.

Depilator BRAUN Silk-épil 7 7-561

Chcesz pozbyć się włosków na długi czas? Postaw na laser!

Pod pojęciem depilacja laserowa kryją się dwie różne metody. Pierwsza to IPL, druga – precyzyjna depilacja laserowa. Czym się różnią? IPL (Intense Pulse Light) to technologia stosowana w domowych depilatorach „laserowych”. W rzeczywistości światło, które jest emitowane przez ten sprzęt to tzw. impulsywne źródło światła o zróżnicowanej długości fali. Depilatory laserowe natomiast, stosowane są przede wszystkim w salonach kosmetycznych – emitują światło laserowe o precyzyjnie dobranej częstotliwości.

Różnice pomiędzy depilacją laserową i IPL

Opisane metody, choć dość podobne, różnią się pod kilkoma względami. IPL jest zabiegiem, który może być mniej bolesny niż laser – wiązka światła nie dociera aż tak głęboko pod skórę, przez co zabieg odczuwa się z mniejszą intensywnością. Jeden zabieg IPL trwa znacznie krócej niż laserowy – głowica urządzeń takich jak np. IPL BRAUN Silk-expert 3 PL 2011 obejmuje zasięgiem więcej włosków naraz niż precyzyjny laser.

Depilator IPL BRAUN Silk-expert Pro 3 PL3011

Laser działa najbardziej efektywnie wówczas, gdy masz bardzo jasną karnację i bardzo ciemne włoski, IPL zaś – także przy nieco jaśniejszych włoskach oraz ciemniejszej skórze, a nowoczesne urządzenia automatycznie dopasowują parametry wiązki światła do pigmentacji skóry na konkretnej partii ciała (a ta może być różna, np. w zależności od tego, jak opalona jest twoja skóra). Efekty IPL mogą utrzymywać się krócej niż efekty lasera, niemniej jednak – znacznie dłużej niż rezultaty klasycznej depilacji mechanicznej, a już na pewno golenia, choć trzeba na nie będzie trochę poczekać (włoski muszą same wypaść, pod wpływem zjawiska fototermolizy).

Na którą metodę lepiej postawić - depilację IPL czy tradycyjną?

Jaka metoda jest najskuteczniejsza i jaki wybrać depilator - laserowy czy zwykły? Pod uwagę trzeba wziąć kilka parametrów. Po pierwsze: cena. Klasyczne depilatory są znacznie tańsze niż dobre IPL. Po drugie: dostępne funkcje. Popularnością cieszą się np. całe zestawy do depilacji, takie jak BRAUN Silk-épil 9 Flex 9300, w których poza głowicą depilującą znajdują się te do głębokiego peelingu ciała oraz oczyszczania twarzy.

Depilator BRAUN Silk-épil 9 Flex 9300

Kolejna kwestia to jak czas oczekiwania na widoczny efekt depilacji – metoda mechaniczna przynosi rezultaty natychmiast (choć z dużym prawdopodobieństwem możesz spodziewać się podrażnienia skóry przez kilka godzin po zabiegu), zaś na efekt depilacji IPL trzeba czekać znacznie dłużej – kilka tygodni. Warto również zastanowić się, jak długo możesz poczekać, by wyrosły dłuższe włoski do depilacji. Przy metodzie mechanicznej wymagana jest długość kilku milimetrów.

Na rynku dostępnych jest wiele metod depilacji, od tradycyjnej, najszybszej – choć jednocześnie najmniej trwałej, przy pomocy golarki, poprzez plastry i depilatory, aż do depilacji laserowej. Pierwsza z nich jest bezbolesna i przynosi efekty natychmiast, ale zwykle zabieg trzeba powtarzać codziennie podczas porannego prysznica. Metoda mechaniczna lub z wykorzystaniem gorącego wosku wymagają pewnych wyrzeczeń (zapuszczenie włosków do odpowiedniej długości), bywają bolesne i – w przypadku posiadaczek delikatnych, wrażliwych skór, mogą przyczynić się do powstania podrażnień czy nieestetycznych „pajączków”, ale dają imponujące efekty, które mogą trwać do 6 tygodni! Wybór metody jest zatem kwestią indywidualnych preferencji i czasu, jaki jesteś w stanie poświęcić na regularne zabiegi – w domu lub salonie kosmetycznym.

Więcej porad znajdziesz w dziale Dbam o urodę.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.