Skąd biorą się zanieczyszczenia w oczku wodnym?

Oczka wodne w ogrodzie to przestrzeń nie tylko dla ryb, ale również dla wielu gatunków roślin, dlatego tak ważne jest utrzymanie odpowiedniej czystości zbiornika. Niezjedzony pokarm, piasek i pył naniesione przez wiatr, liście, drobiny z drzew i roślin, czy owady, wszystko to przyczynia się do powstawania osadu na dnie oczka wodnego i sprawia, że woda staje się mętna. Oczko wodne w takim stanie nie prezentuje się najlepiej i nie stanowi tak wspaniałej ozdoby ogrodu. Jeśli więc chcesz cieszyć się zadbanym terenem wokół domu, musisz wyposażyć się w kilka elementów, które pomogą ci utrzymać wodę w doskonałym stanie i sprawią, że oczko wodne nabierze zupełnie nowego wyglądu!

Czy da się uniknąć powstawania mułu w oczku wodnym?

Zanieczyszczeń nie da się w pełni uniknąć. Prawdopodobieństwo jest jednak większe, jeśli w pobliżu oczka wodnego znajduje się duża ilość drzew i krzewów. Co więcej, duże znaczenie ma tutaj wielkość akwenu. W przypadku małego i płytkiego zbiornika ryzyko zarośnięcia i powstania mułu jest większe. Ważną kwestią jest również ilość pokarmu dostarczanego rybom. Jeśli sypiesz go za dużo, prawdopodobieństwo powstania mułu zdecydowanie wzrasta. Podczas planowania budowy oczka wodnego, warto również pomyśleć o posadzeniu specjalnych roślin na dnie zbiornika. Dostarczą one tlen, a dodatkowo uchronią przed bakteriami i substancjami chemicznymi, które wpływają na nieestetyczny wygląd zbiornika.

Jak pozbyć się mułu z oczka wodnego?

Jak oczyścić oczko wodne z mułu i osadu? W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować zbiornik. Jeśli znajdują się w nim ryby, koniecznie trzeba przenieść je w bezpieczne miejsce. Następnie należy, przy użyciu specjalnej pompy, wypompować około ⅔ wody. Kolejnym krokiem jest usunięcie mułu przy pomocy szpachli bądź też specjalnej łopaty.

Istnieje również inna metoda na pozbycie się mułu z oczka wodnego, a mianowicie użycie specjalnego odkurzacza. Sposób ten jest zdecydowanie szybszy, jednak samo urządzenie jest droższe niż tradycyjne rozwiązania. Odkurzacz jest niezwykle skuteczny i wygodny w użyciu – umożliwia dokładne oczyszczanie zbiornika z brzegu, bez konieczności wchodzenia do wody. Co więcej, nie jest konieczne wcześniejsze odpompowywanie wody.

Kolejną metodą na pozbycie się mułu jest zastosowanie specjalnych środków chemicznych. Należy jednak pamiętać tu o bezpieczeństwie, szczególnie jeśli w zbiorniku znajdują się ryby.

W jaki sposób można pozbyć się glonów z oczka wodnego?

Tak samo, jak w przypadku mułu, do wyboru masz kilka opcji. Najprostszym sposobem jest ręczne usunięcie glonów ze zbiornika, na przykład przy użyciu grabi. Na rynku dostępnych jest również wiele środków chemicznych, które pozwolą ci pozbyć się niechcianej roślinności. Jeśli wyżej wymienione sposoby nie zadziałają, istnieje jeszcze jedna, niezwykle skuteczna metoda, a mianowicie użycie pompy i filtra.

Rodzaje filtrów do oczyszczania oczka wodnego

W celu oczyszczenia wody z zanieczyszczeń warto zastosować filtr. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów: filtr UV, biologiczny i mechaniczny, które różnią się od siebie mechanizmem działania.

Filtr UV

Filtry UV chronią przed namnażaniem się mikroorganizmów oraz przed powstawaniem glonów. Posiadają one wewnątrz specjalny promiennik UVC, który uszkadza struktury mikroorganizmów, uniemożliwiając ich dalsze rozmnażanie. Dzięki niemu woda w oczku jest zdecydowanie czystsza.

Filtr biologiczny

Filtry biologiczne działają poprzez przefiltrowywanie wody znajdującej się w oczku wodnym. Wspomagają one przemiany biochemiczne zachodzące w wodzie.

Filtr mechaniczny

Filtry mechaniczne najczęściej występują w połączeniu z filtrami biologicznymi. Są one w stanie oczyścić wodę z zanieczyszczeń mechanicznych oraz redukują substancje szkodliwe dla ryb.

Jak przygotować oczko wodne przed zimą?

Jeśli posiadasz w ogrodzie oczko wodne, musisz je odpowiednio przygotować przed zimą. Przede wszystkim usuń z powierzchni zalegające liście i pozbądź się mułu, stosując wyżej opisane metody. Dodatkowo należy odpowiednio zadbać o wszelkie urządzenia znajdujące się w zbiorniku jak filtr czy pompy do oczka wodnego. Zapoznaj się z zaleceniami producenta czy urządzenia te są przystosowane do niskich temperatur. Jeśli nie, koniecznie wyjmij je z oczka wodnego przed nadejściem pierwszych przymrozków.

Musisz również pamiętać, by odpowiednio zadbać o rośliny znajdujące się w oczku. Jeśli zbiornik jest głębszy niż 1 metr, nie ma problemu, gdyż woda nie zamarznie. Jeśli natomiast posiadasz płytszy zbiornik, musisz zapewnić roślinom odpowiednie warunki i przenieść je w cieplejsze miejsce. To samo dotyczy również ryb. W zbiornikach płytszych niż 1 metr istnieje ryzyko, że cała woda zamarznie, więc musisz zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki. Jeśli twoje oczko wodne jest głębsze niż 1 metr, należy pamiętać o odpowiednim natlenieniu wody tak, aby rośliny i ryby przetrwały zimę. W tym celu w lodzie wykuwa się specjalne przeręble, dzięki którym ryby mają dostęp do powietrza.

Oczko wodne stanowi ozdobę ogrodu, jednak prezentuje się ono dobrze, tylko jeśli jest czyste. Zadbaj o jego odpowiedni wygląd, stosując filtry, środki chemiczne oraz proste narzędzia jak grabie czy łopata. Dzięki temu usuniesz muł, glony i sprawisz, że woda będzie krystalicznie czysta. Już dziś zadbaj o wygląd swojego oczka wodnego i spraw, że stanie się ono najpiękniejszą dekoracją z twoim ogrodzie!

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock