Miejsce, którym dysponujesz w pomieszczeniu

Czynnikiem, który może ograniczyć wybór szafy, jest wielkość przedpokoju. Dlatego ważne jest dokładne wymierzenie danej powierzchni. Weź pod uwagę to, że postawienie mebla nie może utrudniać poruszania się, czy otwierania drzwi. Problematyczne wydają się zwłaszcza wąskie pomieszczenia. Przez to często w ogóle rezygnuje się tam z postawienia szafy. Ze względu na to, że takie miejsca są trudne do zagospodarowania, pozostawia się w nich jedynie wieszaki i szafkę na buty. To jednak sprawia, że okrycia wierzchnie oraz obuwie znajdują się na widoku i z czasem ich ilość również może przeszkadzać w swobodnym poruszaniu się. W takich przypadkach nawet wąska szafa do przedpokoju pomoże w zachowaniu porządku.

Co więcej, ubrania trzymane na wierzchu kurzą się, w efekcie wymagają częstego prania. W dodatku trzymanie kurtek i butów na widoku sprawia wrażenie nieporządku. Nawet jeśli są poukładane, nie wygląda to estetycznie. Dlatego warto postawić w takim miejscu szafę. Nie musi ona być duża i głęboka, ale za to powinna być funkcjonalna. Liczne półki pomogą w zachowaniu ładu i pomieszczą niezbędne akcesoria używane przy ubieraniu się.

Dobierz drzwi do szafy w zależności od miejsca, w którym będzie stała

Nowoczesna szafa w przedpokoju może posiadać różnego rodzaju drzwi. Przy niewielkich rozmiarów pomieszczeniach dobrze sprawdzą się drzwi przesuwne. Dzięki nim szafa zajmuje tyle samo miejsca niezależnie od tego, czy jest otwarta, czy zamknięta. Jest też dobrym wyborem, jeśli naprzeciwko niej znajduje się wejście do jednego z pokoi. Warto też rozważyć tę opcję, jeżeli mebel jest wysoki aż po sam sufit. Dlaczego? Ponieważ jeśli sufit nie jest równy (na przykład znajduje się na nim sztukateria), drzwi otwierane tradycyjnie mogą się o niego ocierać. Nierzadko skutkuje to tym, że nie jesteś w stanie w pełni korzystać z przestrzeni. Drzwi przesuwne doskonale rozwiązują ten problem.

Szafa otwierana tradycyjnie sprawdzi się więc dobrze w miejscach, gdzie nie brakuje przestrzeni. Będzie też świetnie się sprawowała jako szafa do wiatrołapu.

Mebel powinien mieć funkcjonalne wnętrze

Wnętrze szafy musi być użyteczne. To znaczy, że układ półek i drążka na wieszaki musi być funkcjonalny. Jaki model wybrać, aby spełniał to kryterium?  

Szafa do przedpokoju powinna mieć wysokie (około 30 cm) i głębokie (około 90 cm) półki. Dobrze, jeśli jedna z części mebla posiada drążek. Świetnie sprawdza się on przy utrzymywaniu ciężkich płaszczy i kurtek. Docenisz to zwłaszcza zimą, ale nie tylko. Jest to doskonały sposób na przechowywanie odzieży wierzchniej, której nie nosi się podczas ciepłych dni. Dzięki temu, że ubrania nie leżą wciśnięte w kąt szafki, nie pogniotą się. Wyprane i wysuszone można włożyć w pokrowiec i powiesić, a gdy nadejdzie właściwa pora roku, po prostu założyć bez konieczności odświeżania.

Przydadzą się także półki na buty. Dzięki temu nie będą pokrywały się kurzem. Dostrzeżesz ten pozytywny aspekt zwłaszcza przy obuwiu sezonowym, które leży nieużywane przez kilka miesięcy. Do przechowywania jesiennych i zimowych akcesoriów, takich jak szaliki, czapki i rękawiczki, świetnie nadadzą się szuflady. Zmieszczą się tam również mniejsze sprzęty czy też składane parasolki. Nie dosyć, że jest to oszczędność miejsca, to jeszcze sprawia, że zawsze masz wszystko pod ręką.

Przedpokój powinien komponować się z resztą mieszkania

Zdarza się, że wystrój przedpokoju traktowany jest po macoszemu. Tymczasem warto pamiętać o jego reprezentacyjnej funkcji i starać się aranżować go w zgodzie z resztą mieszkania. Pamiętaj, że dobór dekoracji, kolorów, wzorów i tekstur może być świetną zabawą. A samo dopasowanie odpowiednich mebli jest dobrym sposobem na to, żeby oddać charakter i osobowość mieszkańców.

Do wystroju w stylu skandynawskim będą pasowały szafy z jasnego drewna. Natomiast zwolennicy minimalizmu postawią na prostotę projektu. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, to warto wybierać szafy z lustrem, dzięki któremu mebel wizualnie powiększy korytarz.

Jeśli masz wystarczająco dużo przestrzeni, możesz pokusić się o szafkę na buty z miejscem do siedzenia. Będzie nie tylko ułatwiała zakładanie i zdejmowanie obuwia, ale stanowi też ciekawy element dekoracyjny wnętrza. Szafa z siedziskiem to też dobre rozwiązanie, jeśli zastanawiasz się, jakie meble do holu wybrać.

Co wybrać zamiast szafy?

Typowa szafa niezbyt cię interesuje i szukasz innych rozwiązań? Jednym z nich będzie zestaw mebli do przedpokoju czy na korytarz. Taka kompozycja składa się z kilku wieszaków, które można przymocować na dowolnej wysokości. Posiada półki oraz szafkę na buty. Dodatkowo ma również lustro. Taka garderoba, dostępna w różnych kolorach, świetnie wpasuje się praktycznie w każde wnętrze. Zwłaszcza polecana jest przy stylach skandynawskim, minimalistycznym i nowoczesnym.

To rozwiązanie jest popularne zwłaszcza w przypadku wąskich przedpokoi. Jeśli masz do zagospodarowania większą przestrzeń, ten zestaw mebli może być także świetnym dodatkiem do zwykłej szafy. Takie połączenie nada oryginalnego charakteru oraz będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli masz sporo rzeczy – nie będzie wtedy większego problemu z tym, gdzie je umieścić.

Wybór właściwej szafy do przedpokoju nie jest taką prostą sprawą. Pamiętaj o kilku istotnych czynnikach, takich jak dokładne zmierzenie miejsca, w którym chcesz postawić mebel, odpowiedni dobór drzwi do aranżacji wnętrza, no i wizualne zgranie mebla ze stylem mieszkania. Jeśli przemyślisz dobrze wszystkie te elementy, aranżacja przedpokoju stanie się naprawdę prosta.

Zdjęcie okładkowe: shutterstock.com.