Ustawienie anteny satelitarnej rozpoczyna się już na etapie wyboru miejsca jej montażu. Cały proces, choć jest mniej skomplikowany, niż może się wydawać, wymaga przemyślanych działań od samego początku do końca prac. Na potrzeby tego poradnika pominiemy kwestie techniczne samych form mocowań, a skupimy się na rzeczach związanych z odbiorem sygnału przez talerz anteny i konwerter. Zapraszamy do lektury poradnika.

Jak wybrać miejsce dla anteny satelitarnej?

Antena satelitarna musi być wycelowana w grupy satelitów dostarczających sygnał telewizyjny. Jednymi z najpopularniejszych grup w naszym regionie są satelity Astra i Hot Bird. Trzeba jednak zaznaczyć, że operatorzy telewizji cyfrowej dostarczają szczegółowych informacji odnośnie ustawienia anteny. W Polsce talerz powinien być zwrócony w kierunku południowym.

Istotne, aby antena znalazła się w miejscu, z którego nic nie będzie zasłaniało jej widoku na satelity. Antenę należy potraktować niczym teleskop, który musi być nakierowany na cel. Jeżeli widok przesłaniają drzewa lub budynki, uzyskanie sygnału telewizji może być niemożliwe. Po wybraniu miejsca należy wykonać montaż połączony z pierwszymi krokami ustawień anteny. Warto odnotować, że w czasie równonocy wiosennej i letniej lub w południe mogą występować problemy z sygnałem związane z pozycją słońca.

 

Yato Kątomierz Elektroniczny Magnetyczny

 

Jak ustawić antenę satelitarną?

Anteny satelitarne ustawia się w oparciu o trzy parametry: azymut, czyli odchylenie od kierunku południowego, kąt nachylenia od elewacji i kąt skręcenia konwertera. Powyższe parametry są zależne od miejsca montażu anteny, pozycji geograficznej i położenia satelitów. Wyliczenie dokładnych parametrów jest zadaniem matematycznym, które dziś można spokojnie pominąć!

Jak wspomnieliśmy powyżej, dane potrzebne do ustawienia anteny zazwyczaj są dostarczone przez operatorów. Warto też mieć świadomość, że w sieci znajdziecie szczegółowe parametry ułożenia azymutu dla poszczególnych miast. Co więcej, nie brakuje kalkulatorów online obliczających automatycznie parametry dla waszej lokalizacji. Powstały nawet aplikacje na smartfony wskazujące kierunek, w jakim powinna zostać skierowana antena satelitarna dla konkretnych grup satelitów i usług. Dzięki temu w trakcie montażu można ustawić antenę w pozycji zapewniającej odbiór sygnału z odpowiednich satelitów. Korzystając z tabeli parametrów dla miast należy wybrać dane dla najbliższej uwzględnionej lokalizacji.

Warto w procesie montażu korzystać z kompasu i kątomierza. W ten sposób zapewnimy sobie precyzję w ustawieniu anteny w płaszczyźnie poziomej na dany azymut. Zazwyczaj anteny posiadają miernik kątów przy regulacji odchyłu od elewacji. W przypadku jego braku ponownie kątomierz będzie nieocenioną pomocą. Konwertery mają różny kształt co czasem może być problematyczne, natomiast ich kąt przechylenia ustawiamy obracając moduł w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara, patrząc od przodu anteny.

Kalibracja odbieranego sygnału przez antenę

Po wstępnym montażu przystępujemy do kalibracji, ale także na etapie samego montażu można się posłużyć specjalnym miernikiem wpinanym na przewód z konwertera. Urządzenie umożliwia bardzo precyzyjne ustawienie najsilniejszego dostępnego sygnału poprzez minimalne poruszanie anteną w poziomie i pionie. Dekodery posiadają wbudowany miernik sygnału i jeżeli nie posiadamy zewnętrznego urządzenia do pomiaru, za jego pomocą wykonujemy kalibrację. W takiej sytuacji po zamontowaniu anteny zgodnie z parametrami z kalkulatorów/tabel należy odpalić na telewizorze oprogramowanie dekodera i przeprowadzić pomiar sygnału. W zależności od modelu funkcja ta może być uruchamiana w różny sposób. Po wyświetleniu wyników należy delikatnie przestawić antenę w poziomie i odczekać chwilę na ustabilizowanie się odbioru, po czym ponownie sprawdzić, w jaką stronę zmieniła się jakość obrazu. Minimalne odchylanie anteny kontynuujemy do uzyskania najlepszej jakości sygnału.

W przypadku braku dekodera z funkcją pomiaru do kalibracji anteny można się posłużyć metodą tradycyjną, czyli obserwowaniem zmian jakości obrazu na oglądanym kanale telewizyjnym. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy drugiej osoby, która będzie na bieżąco relacjonowała zmiany na ekranie.

Jak widać, ustawienie anteny wcale nie jest skomplikowane. Oczywiście można podejść do tematu inżynieryjnie i przeprowadzić wszystkie obliczenia samodzielnie, a następnie ustawić antenę z precyzją godną programu kosmicznego. Jednak skorzystanie z gotowych tabeli i chwila na manualne strojenie pozwolą się całkiem szybko cieszyć oglądaniem telewizji.

Więcej poradników znajdziecie na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com