Prawda jest taka, że nie wiemy na pewno, jak będzie wyglądał przyszły rok. Wszystko wskazuje na to, że dążymy do otwarcia szkół i powrotu względnej normalności, ale zawsze może okazać się, że powrócimy do nauki zdalnej. Dlatego warto przygotować się na każdą ewentualność wcześniej. W ten sposób zapewnimy sobie spokojną głowę bez konieczności załatwiania wszystkiego na ostatnią chwilę, a dziecku – poczucie, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Oto, na co warto zwrócić uwagę, przygotowując się do roku szkolnego. 
 

Wszystko do szkoły
 

Pokój ucznia – przestrzeń do nauki i zabawy

Odpowiednie urządzenie pokoju dziecka stanowi nie lada wyzwanie – musi być możliwie praktyczny, a jednocześnie zapewniać odpowiednią przestrzeń do nauki i rozrywki. Jeszcze w okresie wakacji warto pomyśleć o wprowadzeniu zmian w pokoju ucznia. Nie musi się to zaraz wiązać z generalnym remontem – czasami wystarczą drobnostki, by wpuścić do pomieszczenia powiew świeżości i zwiększyć jego komfort.

Zacznijmy od kącika do nauki dla dziecka. Odpowiednio przygotowany może uczniowi znacząco ułatwić życie nie tylko w przypadku nauki zdalnej. W końcu prace domowe gdzieś trzeba odrabiać, a przytulna, mądrze zaaranżowana przestrzeń ułatwia koncentrację. Absolutną podstawą jest biurko dopasowane do wzrostu dziecka oraz wygodny fotel do biurka. Możecie zdecydować się na wariant minimalistyczny o łagodnych kolorach albo gamerski komplet godny profesjonalnych e-sportowców – najważniejsze, żeby zapewniał dobre warunki pracy i jednocześnie zachęcał do spędzania przy nim czasu.  
 

Biurko
 

Warto także pomyśleć o sprytnym zaaranżowaniu przestrzeni wokół kącika do nauki – plakaty edukacyjne budują klimat i zachęcają do zapamiętywania różnych ciekawostek, półki i tablice pozwolą wygodnie ułożyć przybory szkolne, a kalendarz ułatwi planowanie czasu i np. naukę do ważnych sprawdzianów. Całość dobrze uzupełnić o lampkę biurową i klasyczny zegar – nie trzeba wtedy sięgać do smartfona, żeby sprawdzić godzinę, więc unikniemy dodatkowego rozpraszacza.
 

Krzesło obrotowe
 

Sprawdź nasz poradnik o tym, jak urządzić kącik do nauki dla dziecka! 

Przed rozpoczęciem roku szkolnego warto spojrzeć z szerszej perspektywy i zwyczajnie porozmawiać z dzieckiem o jego potrzebach. Być może przez ostatnich kilka lat część sprzętów przestała być odpowiednia należałoby by ją wymienić? A może pokój zyskałby wiele na regale, gdzie można pomieścić wszystkie nowe książki i podręczniki? Pamiętajmy też, że dziecięcy pokój musi mieć charakter pasujący do swojego mieszkańca – unikajmy tworzenia przestrzeni przesadnie sterylnej, rodem z biurowca. Nie bójmy się modnych dodatków, dekoracji czy plakatów. W końcu dziecko powinno lubić swój pokój i czuć się w nim dobrze.
 

ozdoba do pokoju ucznia
 


Dowiedz się, jak najlepiej urządzić pokój dla:



Powrót do szkoły po swojemu

Idąc tym tropem dalej – przy kompletowaniu wyprawki szkolnej warto mieć na uwadze także kwestie stylu. Wszyscy lubimy otaczać się ładnymi rzeczami, które po prostu nam się podobają i dzieciaki nie są tutaj żadnym wyjątkiem. Niech ma poczucie, że wszelkie akcesoria do szkoły będą też stylowe, zgodne z zajawkami i po prostu – jego.

Wasze dziecko pasjonuje się tematyką kosmosu? Wybierajcie akcesoria ozdobione logiem NASA z kolekcji Empiku SPACE MISSION. A może róż, jednorożce i bajkowe tematy lepiej trafią w gust? W takim wypadku postawcie na kolekcję UNICORN MAGIC. Piórnik we wzory z Minecrafta ucieszy każdego młodego gracza, a saszetka Golden Kitty – amatorów kotów. Jeżeli wiecie, że dziecko lubi szalone i niecodzienne połączenia kolorystyczne – idźcie w to.
 

Piórnik
 

Oczywiście, pamiętajmy o kwestiach praktycznych. Inny tornister sprawdzi się w przypadku podstawówkowicza, a inny wybierze sobie licealista. Warto porozmawiać dzieckiem na temat podejścia do kompletowania wyprawki i tym, co dla nas oraz dla niego ważne. Może w tym roku zdecydujemy się przede wszystkim na opcje ekologiczne?

Nie zapominajmy przy tym o praktycznych dodatkach. Markery, kolorowe pisaki, worek na WF czy bidon na picie do szkoły – to wszystko bardzo przydatne gadżety, które mogą nam wypaść z głowy. Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu zakupów na koniec poszukiwań wszyscy – i rodzice, i dzieci – będą zadowoleni.
 

Plecak bee happy
 

Współczesny uczeń jest smart

Zeszły rok szkolny udowodnił wszystkim, że w dzisiejszych czasach dobrze dobrany sprzęt elektroniczny staje się równie niezbędny do efektywnej nauki co podstawowe elementy wyprawki szkolnej. Nie oznacza to jednak, że elektronika jest przydatna tylko w razie pandemii i obowiązkowej nauki w domu. Inteligentne urządzenia stanowią wsparcie dla ucznia w każdej sytuacji.

Warto skonsultować się z dzieckiem i wspólnie ustalić, co realnie mu się przyda. Wydajny komputer to podstawa, ale co jeszcze? Szybko może się okazać, że w nauce wybawieniem okaże się drukarka do drukowania zadań domowych lub czytnik e-booków, dzięki któremu nie trzeba będzie biegać do biblioteki czy księgarni po szkolne lektury. Tablet graficzny stanowi fantastyczne wsparcie w rozwoju zainteresowań plastycznych dziecka, a zestaw smartfon + słuchawki pozwoli na chociażby słuchanie audiobooków z Empik Go w drodze do szkoły.

Rummikub

School-life balance, czyli zabawa jest ważna

Pamiętajmy przy tym, że szkoła nie stanowi jedynego elementu życia ucznia. Nikt nie jest w stanie pracować cały dzień na sto procent, a odpowiednie wyważenie nauki i czasu wolnego jest kluczowe dla dobrego samopoczucia i prawidłowego rozwoju. Chcecie wesprzeć dziecko w powrocie do szkoły? Wspierajcie je także w czasie wolnym, pomagając rozwijać zainteresowania.

I nie mówimy tutaj wyłącznie o kwestiach, które mogą wydawać się przydatne ze szkolnego punktu widzenia – chodzi też o rozrywkę, jak gry wideo. Odrzućmy  stereotypy na temat tej formy spędzania wolnego czasu. Medium, jakim są gry, nie tylko pozwala odpocząć, ale wyzwala kreatywność, uczy rozwiązywania problemów oraz stanowi fantastyczną drogę do zainteresowania się sztuką czy technologią. Wystarczy popatrzeć chociażby na niesamowicie popularnego Minecrafta.

Poznajcie pasje waszego dziecka i nie odrzucajcie z marszu nawet najdziwniejszych z waszego punktu widzenia zajawek, ale raczej wskażcie różne kierunki, w których może się rozwijać. Wasze dziecko często sięga po kredki i farby? Zaplanujcie wspólnie kącik plastyczny w pokoju albo pomyślcie o kupnie tabletu graficznego. Macie w domu mola książkowego? Podsuwajcie mu ciekawe propozycje, rozmawiajcie o książkach. A może wasze dziecko to zapalony planszówkowicz? Wówczas urządźcie rodzinny wieczór z dobrymi grami. Takie spędzanie czasu z dzieckiem tylko zaprocentuje na przyszłość.
 

Zestaw artystyczny
 

Wszyscy pamiętamy, że powrót do szkoły to trudna sprawa – ale z odpowiednim wsparciem może być znacznie przyjemniejszy. Macie jakieś własne pomysły na wspieranie dziecka w tych trudnych chwilach? Dajcie znać w komentarzach.

Więcej tekstów znajdziesz na Empik Pasje

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com