Na czym polega zespół SIDS?

Noworodki przesypiają zdecydowaną większość dnia. Jako rodzic sprawdzasz, czy twojemu maluszkowi nie jest za gorąco, czy leży odpowiednio i czy pielucha nie jest już pełna. Jednak w nocy nie jesteś w stanie wstawać ciągle i kontrolować stanu dziecka. Dla wielu osób noce bywają wówczas bardzo stresujące. Najwięcej obaw budzi zespół SIDS, czyli nagła śmierć łóżeczkowa.

monitor oddechu babysense

Monitor oddechu – jak działa to urządzenie?

Na rynku dostępnych jest sporo różnych rodzajów elektronicznych niań – różnią się one montażem, sposobem monitorowania oddechu, czułością, a także dodatkowymi gadżetami. Także cena będzie wahała się między 100 a 1000 zł – pamiętaj jednak, że najważniejsze będą certyfikaty i pozytywne opinie specjalistów.

Monitor oddechu ma za zadanie kontrolować ruch powietrza wokół dziecka. Niektóre modele monitorują także dźwięki, a nawet przesyłają obraz na żywo do stacji umieszczonej na stoliku nocnym opiekunów. Głównym zadaniem elektronicznej niani jest informowanie o niepokojących wydarzeniach rodziców dziecka.

Urządzenie reaguje na przerwy w oddechu dłuższe niż 15 – 20 sekund. Czułość i czas reakcji zależne są w dużej mierze od modelu sprzętu monitorującego. Na początku jednak nie włącza się alarm, a jedynie wibracja, która ma za zadanie wybudzić maluszka. Jeżeli próba ta nie poskutkuje, wówczas rozbrzmiewa alarm.

tania niania elektroniczna

Dostępne rodzaje urządzeń monitorujących oddech dziecka

Elektroniczne nianie znacznie różnią się między sobą. Do wyboru mamy sprzęty bardziej rozbudowane, z większą ilością gadżetów, i te najprostsze (co nie znaczy, że gorsze).

W zależności od sposobu montowania urządzenia wyróżniamy:

  • monitor oddechu – mata, czyli sprzęt stacjonarny, w postaci płyt sensorycznych umieszczanych pod materacem. Przesyła sygnały o ilości oddechów na minutę do stacji odbiorczej, umieszczanej zwykle w niedalekiej odległości od łóżeczka.
  • monitor oddechu do pieluchy – przenośne urządzenie, które można przyczepić do pieluszki lub ubranka dziecka. Szczególnie polecane dla maluszków zasypiających nie tylko w swoim łóżeczku, ale także u rodziców, czy w przenośnym kojcu, np. na wyjeździe. Zastosowanie wibracji przy spadku ilości oddechów pomaga w przywróceniu czynności życiowych samodzielnie przez malca.

Zanim podejmie się decyzję, dotyczącą konkretnego model urządzenia, warto zapoznać się z opiniami na jego temat oraz sprawdzić, czy posiada niezbędne certyfikaty. Najważniejszy jest certyfikat wyrobu medycznego – dobrej jakości sprzęt powinien go mieć, by móc zostać dopuszczonym do monitorowania zdrowia dziecka.

Decydując się na elektroniczną nianię w formie maty, trzeba wziąć pod uwagę formę zasilania. Do pokoju maluszka szczególnie polecane są modele na baterie, ponieważ mniejsza ilość kabli to także większe bezpieczeństwo i komfort dla dziecka. Jednak wybierając ten tryb zasilania, warto szukać producentów, którzy gwarantują system kontroli naładowania baterii, by uniknąć sytuacji, gdy sprzęt samoczynnie się wyłączy bez naszej wiedzy i nie będzie spełniał swojego zadania.

sneza hero

Inne rodzaje niań elektronicznych – co jeszcze podniesie komfort snu?

Jeżeli chcesz zadbać o swój wypoczynek nocą, a także większe bezpieczeństwo dla dziecka, warto zainwestować także w dodatkowe urządzenia monitorujące. Doskonałym gadżetem dla rodziców będzie interaktywna kamera montowana do łóżeczka, przez którą możesz obserwować swojego śpiącego maluszka. W razie potrzeby wbudowany mikrofon pozwoli ci także uspokoić dziecko swoim głosem lub włączyć mu jedną z wgranych kołysanek.

Więcej tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dziecko i mama.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com