Rola łańcucha w rowerze

Aby zrozumieć, dlaczego odpowiednie dbanie o łańcuch jest tak istotne, należy mieć świadomość, jaką funkcję pełni on w rowerze. Jest to bowiem element układu napędowego, który odpowiada za przeniesienie ruchu obrotowego z koronek korby na tylną zębatkę. Mówiąc bardziej zrozumiale, przekazuje on pracę naszych nóg na tylne koło. Co istotne, jest to jeden z najważniejszych podzespołów, bez którego jazda na rowerze byłaby po prostu niemożliwa. A równocześnie wystawiony jest na działanie niesprzyjających warunków. Bieżące dbanie o stan czystości oraz okresowa kontrola wyciągnięcia łańcucha są więc bardzo istotne z punktu widzenia utrzymania całego napędu w sprawności.

 

Shimano łańcuch rowerowy

 

Dlaczego powinniśmy dbać o łańcuch?

Wiedząc już jaką funkcję pełni w rowerze łańcuch, należy wyjaśnić, dlaczego dbanie o niego powinno stanowić jedną z podstawowych czynności serwisowych. Tak samo bowiem, jak w przypadku samochodów, gdzie zmuszeni jesteśmy na bieżąco sprawdzać poziom oleju, ciśnienie w oponach czy stan żarówek, tak przy jednośladach kontrola łańcucha, w mojej ocenie, powinna stanowić jedną z czynności wchodzących w obsługę codzienną roweru.

 

Fenwicks, Gąbka do czyszczenia łańcucha

 

Jeśli nie dbamy o należyty stan układu napędowego jednośladu, to tak jakbyśmy do silnika samochodu nigdy nie dolewali oleju i jeździli do chwili aż auto stanie. Tak samo jest w przypadku rowerów. Jeśli chcemy, aby nasz bicykl posłużył nam znacznie dłużej, należy czyścić i odpowiednio smarować każde ogniwo łańcucha. Pominięcie tej czynności, jak również nieprawidłowa pielęgnacja, z całą pewnością skończy się nie tylko wymianą samego łańcucha, ale również korby oraz tylnych koronek napędu. Jest to dość kosztowna naprawa, której jak zakładam, każdy z nas chciałby uniknąć.

Zły stan łańcucha ma wpływ na precyzję zmiany przełożeń, jak również stawiane opory podczas pedałowania oraz generowany hałas. Natomiast czysty napęd odwdzięczy się prawidłową, cichą i lekką pracą, co z całą pewnością przełoży się na zadowolenie z jazdy.  

 

Fenwicks, Pianka do czyszczenia łańcucha

 

Czyszczenie łańcucha – jak to zrobić?

Pracując w niesprzyjających warunkach, łańcuch rowerowy stale wystawiony jest na działanie piachu, błota, wody czy soli, które nie tylko przylepiają się do jego zewnętrznej warstwy, ale również wnikają pomiędzy poszczególne ogniwa i sworznie. Jeśli odpowiednio wcześniej nie zareagujemy, wówczas wszystkie te czynniki będą negatywnie wpływały na jego stan, znacznie przyspieszając proces zużycia.

Z tego względu pierwszą z podstawowych czynności, jaką zawsze powinno się wykonać przed smarowaniem, jest dokładne wyczyszczenie łańcucha oraz pozostałej części napędu. Jeśli tego nie zrobimy i na brudne ogniwa zaaplikujemy olej, wówczas powstanie lepka maź, która na wzór papieru ściernego, będzie niszczyła nasz napęd podczas jazdy.

 

Zestaw do czyszczenia roweru i łańcucha

 

Samych metod czyszczenia łańcucha jest wiele. Jeśli ktoś potrafi, można go zdjąć, a następnie wyshakeować w butelce wypełnionej naftą lub benzyną ekstrakcyjną. Można również zaopatrzyć się w specjalną maszynkę do czyszczenia łańcuchów, komplet dedykowanych szczotek, czy też starą szczoteczkę do zębów i kawałek szmatki, aby bez zdejmowania go z roweru, dokładnie wyszorować poszczególne elementy napędu. Niezależnie od przyjętej metody, w efekcie powinniśmy otrzymać suchy i czysty łańcuch.

 

Profex, Urządzenie do czyszczenia łańcucha

 

Smarowanie – czym i jak często?

Dopiero przy tak przygotowanym napędzie możemy wziąć się za smarowanie. Jednak, co szalenie istotne, nie może to być dowolny olej, a już tym bardziej nie może to być smar stały. Do wszystkich łańcuchów rowerowych, najodpowiedniejszy będzie olej o niskiej lepkości. Na szczęście w sklepach rowerowych dostępna jest cała gama dedykowanych smarowideł. Ich ilość i różnorodność na początku może nieco zdezorientować, niemniej wybór odpowiedniego jest naprawdę prosty. Poza tym, że część z nich wyprodukowana jest np. na bazie wosku czy teflonu, w opisie produktów producenci podają warunki, w jakich dane preparaty sprawdzą się najlepiej. Zazwyczaj są to oleje dedykowane do jazdy w warunkach mokrych, suchych lub smary uniwersalne.

Zasada jest taka, że im bardziej mokre warunki, w jakich dany preparat ma pracować, tym jego lepkość jest większa. Chodzi o to, aby był on odporny na działanie wody i błota, jak również zapewniał odpowiednie smarowanie przez możliwie najdłuższy czas pracy w niesprzyjających warunkach. Największą wadą takiego rozwiązania niewątpliwie jest ilość brudu, jaki przykleja się do łańcucha oraz późniejsza konieczność jego czyszczenia (w zasadzie po każdej jeździe).

 

Fenwick'S Olej do łańcucha na warunki mokre

 

Te z preparatów przeznaczone do jazdy w suchych warunkach, charakteryzują się niską lepkością, co zdecydowanie minimalizuje ilość brudu przyklejającego się do łańcucha, jednak jego wydajność jest znacznie mniejsza. Oznacza to, że dużo częściej będziemy musieli smarować napęd, ale kosztem oszczędności w pracę, jaką musielibyśmy włożyć w jego wyczyszczenie.

 

Kross, Olej do łańcucha na suche warunki

 

Preparaty uniwersalne to takie, które starają się znaleźć złoty środek pomiędzy olejami dedykowanymi do jazdy w warunkach suchych a tymi do jazdy w deszczu, błocie i śniegu.

 

Weldtite, Olej do łańcucha na każde warunki pogodowe

 

Jak zawsze w tego typu przypadkach, wskazanie tego jedynego preparatu jest niemożliwe. Każdy musi sam dokonać wyboru, najlepiej testując poszczególne produkty w praktyce. Jedno jest pewne, niezależnie od tego, który z preparatów wybierzecie, jego zaaplikowanie po wcześniejszym wyczyszczeniu zdecydowanie poprawi komfort jazdy i wydłuży żywotność całego napędu.  

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Rowery i akcesoria.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock