Współczesne gry planszowe służą już nie tylko rozrywce, ale także pod postacią zabawy przemycają wiele dobrego. Wykorzystanie planszówek pozwala ćwiczyć pamięć i wyobraźnię. Część gier daje możliwość poprawienia koordynacji ruchowej oraz trenuje spostrzegawczość, a inne mają rozbudowany aspekt edukacyjny. Gry planszowe dla 3 latków są projektowane w taki sposób, aby zająć maluchy mechanikami i wykonaniem. Co więcej charakteryzują się one krótkim czasem pojedynczej rozgrywki, aby sprostać małej koncentracji dzieci. Zebraliśmy kilka tytułów, po które warto sięgnąć w zabawie z najmłodszymi.
„Memo Słowa. Baw się i ucz” - gra z książeczką
Bardzo często gry planszowe dla 3 latków wykorzystują mechanikę memory, czyli zabawę w odsłanianie obrazków i zapamiętywanie gdzie one się znajdują, aby znaleźć pary. Wokół tej formy można zbudować różne zabawy i korzysta z tego m.in. gra „Memo Słowa. Baw się i ucz”. W opakowaniu z grą znajdziemy zestaw kafelków do zabaw pamięciowych oraz książeczkę uczącą słówek. W tej znajdziemy nie tylko ilustracje przedstawiające przedmioty i zwierzęta z kafelków, ale także krótkie wierszyki pokazujące, jak wykorzystać słówka w zdaniach. Kolorowe obrazki będą przykuwać uwagę dzieci, a prosta forma gry da szerokie pole do popisu rodzicom chcącym spędzać czas ze swoimi pociechami.
„Run and Fun” - gra o niesfornych jeżykach
Kto nie lubi jeżyków? „Run and Fun” opowiada o tych kolczastych zwierzątkach i zawiera dwa tryby rozgrywki. W pierwszym gracze współpracują prowadząc małe jeżyki do liściastej kryjówki. Maluchy muszą zdążyć przed mamą, która chce je położyć do spania. Jeżyki i mamę porusza się poprzez wyrzucane na kości symbole. W drugim trybie każdy przejmuje kontrolę nad jednym jeżykiem i gracze zagrywając karty ruchu ścigają się o to kto pierwszy odnajdzie liściastą kryjówkę. Bardzo proste zasady rozgrywki, ładne wykonanie i temat sprawiają, że „Run and Fun” jest świetną grą planszową dla 3 latków. Wariant kooperacyjny jest łatwiejszy, więc gra dorasta z graczami, którzy po jakimś czasie mogą naturalnie przesiąść się na tryb rywalizacyjny.
„Emocje i kolory. Układanki malucha” - nauka emocji przez zabawę
„Emocje i kolory Układanki malucha” ma na siebie bardzo ciekawy pomysł i pomoże rodzicom w przekazaniu wiedzy o radzeniu sobie z emocjami i problemami. Gra polega na łączeniu ze sobą kafli przedstawiających różne sytuacje i rozwiązania. Scenki opatrzono odpowiednimi ilustracjami postaci ogarniętych konkretnymi emocjami. Dzięki takiej formie zabawy maluchy będą mogły się nauczyć rozpoznawania emocji i z pomocą rodziców opanują sposoby radzenia sobie w pewnych sytuacjach. „Emocje i kolory Układanki malucha” są przedstawicielką całej serii, która uczy różnych aspektów od literek, przez geometrię po nawyki żywieniowe zwierzątek. Warto sięgać po gry edukacyjne kiedy dzieci są jeszcze bardzo ciekawe świata i chętnie chłoną wiedzę.
„Genialny Dzieciak Siedem Figur” - logiczna łamigłówka dla maluchów
Szukając gry planszowej dla 3 latka warto sięgnąć po łamigłówki logiczne polegające na układaniu różnych klocków. Takim tytułem jest „Genialny Dzieciak Siedem Figur”, czyli gra stawiająca przed maluchem kilka ciekawych wyzwań. W pudełku znajdziemy 20 kart wyzwań, planszetkę oraz kolorowe klocki. Każda karta wyzwań wskazuje kolorowe klocki, jakimi trzeba się posłużyć, aby ułożyć je w odpowiedni układ na planszy. Dzieci muszą się wykazać wyobraźnią przestrzenną i pomysłowością. Zasady zabawy są niezwykle proste, ale zadania wymagają logicznego myślenia, co działa bardzo rozwojowo na maluchy.
„Znajdź pluszaka” - dedukcyjna gra dla maluchów
Gry detektywistyczne nie kojarzą się z najmłodszymi, ale już zabawa w detektywów jak najbardziej. „Znajdź pluszaka” to gra planszowa dla 3 latków, w której maluchy muszą razem znaleźć zaginioną zabawkę. W tym celu wybierają karty poszlak i eliminują kolejne kryjówki aż znajdą maskotkę. To bardzo prosta gra kooperacyjna dzięki, której dzieci nauczą się współpracy podczas wspólnego kombinowania. Całość dopełniają bardzo ładne ilustracje przedstawiające zabawki i wyposażenie pokoju dziecięcego. Proste zasady w „Znajdź pluszaka” sprawiają, że dzieci będą się mogły bawić wspólnie bez pomocy rodziców. Równocześnie rodzic grający ze swoją pociechą nie będzie się nudził próbując znaleźć ukrytą zabawkę.
„Śniadanko” - kulinarna układanka
„Śniadanko” jest bardzo ciekawą grą planszową dla 3 latków, w której ich zadaniem jest ułożenie tytułowego posiłku. W zestawie znajdują się żetony reprezentujące bułeczki, kromki chleba oraz całą masę dodatków, jak serek, jajka, czy plasterki warzyw. Gra nie tylko uczy komponować różne kanapki, ale także ma walor edukacyjny. W zestawie znalazła się instrukcja z propozycjami zabaw pozwalającymi m.in. na poznanie takich pojęć, jak pod, na lub obok. Całość wygląda fantastycznie i wydawca zadbał, aby graficznie „Śniadanko” wywoływało głód u grających. Niewykluczone, że taka gra wzmoże apetyt u małych niejadków. Może też zaszczepi u nich miłość do kulinariów i pozwoli wychować kolejnego masterchefa.
„Nogi Stonogi” - zabawna nauka liczenia i kolorów
„Nogi Stonogi” to już prawdziwy klasyk gier planszowych dla 3 latków, ale gra niezmiennie bawi od lat. Mamy tu do czynienia z prostą zabawą w kompletowanie nóżek do wesołych robaczków. Każdy gracz dobiera sobie tułów stonogi, po czym zaczyna się walka o nóżki. Te znajdują się w segmentach wystawionych na środek stołu i różnią się od siebie liczbą nóg i kolorem butów. Gracze po kolei rzucają 4 kośćmi i mogą dobrać segmenty pasujące do liczby wyrzuconych butów w konkretnych kolorach. Na koniec zabawy porównuje się długość robaczków i posiadacz najdłuższej stonogi wygrywa. „Nogi Stonogi” uczą między innymi liczenia, ale przede wszystkim są nieskomplikowaną i wciągającą zabawą dla najmłodszych graczy.
Tak wyglądają nasze propozycje gier planszowych dla 3 latków. Każdy z tych tytułów będzie bawił, uczył i rozwijał maluchy, dzięki czemu w przyszłości lepiej sobie poradzą z bardziej wymagającymi wyzwaniami.
Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Gram.
Komentarze (0)