Gra planszowa „Rummikub” to zabawa przeznaczona dla od 2 do 4 graczy. W teorii mogą do niej siadać osoby powyżej 7 roku życia, jednak w praktyce bawić może się każdy, kto w dość opanował matematykę, a zwłaszcza zasady dodawania.

 

Gra „Rummikub” – zasady ogólne

Na początek rozdajemy każdemu z uczestników stojak na kostki, a sama kostki (zwane też tabliczkami, kamieniami lub klockami), rozsypujemy na stole w taki sposób, aby umieszczone na nich liczby były niewidoczne dla graczy. Następnie każdy losuje po jednej kostce. Ten, kto będzie miał najwyższą liczbę rozpocznie grę, kolejka toczyć się będzie zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

 

Hity Empiku najlepsze ceny w Empiku

 

Po losowaniu jednak kostki zostają odłożone i każdy uczestnik dobiera sobie 14 klocków, które ustawia przed sobą na stojaku. Oczywiście musi to zrobić tak, aby jego rywale nie widzieli, co udało mu się zebrać. Tabliczki pozostałe na stole odkładamy na bok, gdzie będą tworzyć tzw. „bank” czyli miejsce, z którego będziemy je dobierać.

rummikub zasady

Gra „Rummikub” – zasady rozgrywki

Skoro wszystko przygotowaliśmy, to możemy rozpoczynać naszą rozgrywkę w „Rummikub”. Ile kostek potrzebujemy do tego ruchu? Zgodnie z zasadami, aby wykonać swoje pierwsze wyłożenie, suma punktów zgromadzonych na naszych tabliczkach musi wynosić co najmniej 30.

Jeśli nie udało nam się tego dokonać, jesteśmy zmuszeni dobrać klocek i liczyć, że w kolejnej rundzie będzie lepiej. Zresztą dobieramy za każdym razem, gdy nie jesteśmy w stanie dołożyć lub wyłożyć kostek. A w jaki sposób należy wykładać? Robimy to grupami lub seriami. Aby to wyjaśnić, należy omówić same kostki.

 

zasady gry rummikub

 

Rummikub – ile kostek wyłożyć?

W grze „Rummikub” znajdują się kości z wartościami od 1 do 13. Są one podzielone na cztery kolory: czarny, czerwony, niebieski oraz żółty. Dodatkowo znajdują się tu także dwa jokery lub mydełka, czyli elementy, które mogą przyjąć dowolną wartość. Podczas pierwszego ruchu należy wyłożyć minimum jedną serię. Możemy do niej skompletować grupę, by uzyskać przepisowe 30 punktów, ale warunkiem uznania ruchu jest odpowiednia seria bez jokera.

  • Rummikub – ile kostek to grupa?

Grupa to przynajmniej trzy kostki o tej samej wartości. Mogą być to trzy lub cztery dwójki – każda w innym kolorze.

  • Rummikub – ile kostek to seria?

Seria to minimum trzy klocki tego samego koloru z kolejnymi liczbami. Przykładowo może to być czerwona piątka, szóstka i siódemka.

Grupa może więc posiadać maksymalnie cztery tabliczki, podczas gdy seria, przy dużej dawce szczęścia, aż trzynaście! Wyłożone już tabliczki pozostają na stole, dzięki czemu gracz może dokładać do nich kolejne, a co za tym idzie, pozbywać się elementów z ręki. Jak to działa? Chodzi o opcję przebudowywania i rozbijania istniejących już układów. Jeśli potrzebujesz jakiejś cyfry bądź liczby do ukończenia swojej grupy lub serii, to w swojej rundzie (poza pierwszą) możesz próbować uszczuplić wyłożoną kolekcję innego gracza (albo własną). Warunkiem jest pozostawienie po sobie sekwencji zgodnej z zasadami Rummikub, czyli ciągu złożonego z minium trzech kostek.

 

Rummikub – zasady dotyczące czasu trwania tury gracza

Zasady gry Rummikub zakładają, że gracze mają ograniczony czas. Zwykle swój ruch musimy wykonać w 40 sekund, ale niektórzy (szczególnie na początku przygody z tytułem) wydłużają go do jednej minuty. Oczywiście to, ile dokładnie będzie trwał ruch należy ustalić jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywki, by uniknąć sporów. Do niektórych zestawów dołączone są stopery lub klepsydry, które pozwalają monitorować czas.

Za przekroczenie ustalonego czasu grozi kara, jaką jest dobranie kostki. Wykonywany ruch zostaje natomiast nie tylko wstrzymany, ale gracz musi wrócić do ustawienia tabliczek, jakie miał przy rozpoczęciu kolejki.

 

jak się gra w rummikub

 

Gra planszowa Rummikub – podsumowanie

Cała zabawa polega na tym, aby jak najszybciej pozbyć się wszystkich swoich kostek. Kto uczyni to jako pierwszy – wygrywa. W niektórych wersjach po wyłożeniu ostatniego kamienia należy wykrzyknąć „Rummikub”. W innych należy także poinformować pozostałych o tym, że przy kolejnym ruchu wyłożymy wszystkie nasze kostki.

Jeśli natomiast zdarzy się sytuacja, że zabraknie nam tabliczek, a nikt jeszcze nie wyłoży wszystkich ze swojego stojaka, wówczas wykonujemy ostatnią rundę, a po niej zliczamy punkty. Zwycięża ten, kto zgromadzi ich najwięcej!

Podoba wam się Rummikub? Zasady tej planszówki są proste i mogą pomóc młodszym graczom w szlifowaniu matematycznych talentów. Po więcej podobnych poradników zapraszamy do działu Gram