Gejsze od zawsze budziły fascynację nie tylko w Japonii, ale i na całym świecie. Dziś tak bardzo kojarzący się z Japonią zawód zanika. Nikt nie sprzedaje już kilkuletnich dziewczynek do domów gejsz. Maiko, praktykantką, może zostać dopiero kilkunastolatka, która ukończyła gimnazjum. Uhonorowane trzema statuetkami Oscara Wyznania gejszy trafią na ekrany polskich kin w najbliższy piątek. Dziś, w Dniu Kobiet, film można oglądać na wielu pokazach specjalnych w całej Polsce.

Każdego wieczora gejsze wyfruwały niczym motyle ze swojego kokonu, by spędzać noce w herbaciarniach. Spotkania towarzyskie są czymś niezwykle istotnym w japońskiej kulturze, a obecność gejszy świadczy o statusie gospodarza. Dlaczego gejsze są tak cenione? - Sprzedają nie seks, lecz fantazję - wyjaśnia na kartach swej książki Japoński wachlarz Joanna Bator. - Ani żony, ani prostytutki - gejsze są artystkami, zarabiającymi na życie zabawianiem bogatych mężczyzn. To wyszkolone tancerki, śpiewaczki, instrumentalistki, a jednocześnie dowcipne partnerki w rozmowie, które śmieją się z żartów klientów, nigdy nie komentując własnych spraw - zawsze otoczone aurą tajemnicy. Jednak pod barwnym kimonem i białym makijażem kryją się kobiety z własną historią, pełną rozczarowań i marzeń, gejsza bowiem nie może sobie pozwolić na miłość.

Takie też są historie kobiet ukazane w filmie Roba Marshalla Wyznania gejszy. - W moim odczuciu to bardzo silna osoba - mówi o swojej bohaterce, gejszy o imieniu Mameha, aktorka Michelle Yeoh (Przyczajony tygrys, ukryty smok). - Nie ujawnia swoich uczuć. Nawet jeśli przeżywa tragedię, chowa to gdzieś w środku. Jedyna nie-Azjatka, która pracowała kiedyś jako gejsza - Liza Dalby, konsultantka na planie i fachowy doradca filmowców, porównuje gejsze do drzewek bonsai, które są przycinane i naginane. Główna bohaterka filmu, Sayuri (Zhang Ziyi) - gwiazda wśród ówczesnych gejsz, pomimo przycinania i naginania nie przestaje marzyć o prawdziwym uczuciu. Sprzedana do domu gejsz przez ubogiego ojca, z brzydkiego kaczątka przeistacza się w pięknego łabędzia. Pomimo sławy, jaką zdobywa w całej Japonii, cierpi z powodu miłości do człowieka, z którym nigdy nie będzie mogła się związać. A przecież gejsza to przede wszystkim delikatna i czuła kobieta…

Wyznania gejszy (Memoirs of a Geisha)
USA, 2005
Dramat
Reżyseria: Rob Marshall
Scenariusz na podstawie powieści Arthura Goldena:  Robin Swicord
W polskich kinach od 10 marca

M.W.