Bogdan Zdrojewski - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Agnieszka Odorowicz - Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Jacek Bromski - Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich podpisali dzisiaj porozumienie w sprawie utworzenia Studia "Młodzi i Film" im. Andrzeja Munka. Osoba wybitnego, nieżyjącego już, polskiego reżysera ma patronować debiutom filmowym młodych twórców.
Jak twierdzą jego założyciele - studio będzie miejscem nieskrępowanej wolności twórczej, inwencji i estetycznych poszukiwań najmłodszej generacji polskich filmowców.
- Studio "Młodzi i Film" im. Andrzeja Munka zagwarantuje młodym twórcom filmowym nie tylko opiekę artystyczną, ale realną pomoc finansową. Powstanie Studia przyczyni się zarówno do przyspieszenia realizacji debiutów, jak i przede wszystkim do podniesienia ich jakości. Formuł Studia pozwoli także debiutantom uwolnić się od ograniczeń rynkowych. Chcielibyśmy żeby znalazło się tam miejsce na eksperyment, na odważną twórczość, na nowe formy artystycznego wyrazu - Agnieszka Odorowicz, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Nawiązując do tradycji i idei zespołów filmowych, w celu wspierania debiutów reżyserskich fabularnych, animowanych i dokumentalnych, podniesienia ich jakości, a także programów debiutanckich ogłaszanych przez producentów lub związki twórcze, podniesienia poziomu kwalifikacji i umiejętności grup zawodowych polskiego środowiska filmowego, a także zwiększenia i podniesienia jakości programu TVP SA oraz dostępnych na rynku programów szkoleniowych dla zawodów filmowych, Stowarzyszenie Filmowców Polskich wyodrębnia ze swojej struktury Studio "Młodzi i Film" im. Andrzeja Munka, które będzie miejscem nieskrępowanej wolności twórczej, inwencji i estetycznych poszukiwań najmłodszej generacji polskich filmowców.
- Inicjatywa powołania Studia "Młodzi i Film" im. Andrzeja Munka stanowi powrót do tej dobrej tradycji polskiego kina, która polegała na wspieraniu młodych filmowców przez swoich starszych kolegów. Zaczynamy od podpisania pięcioletniego porozumienia, chcę jednak od razu zadeklarować, że udział ministerstwa w tym projekcie będzie się zwiększał ponieważ wspieranie środowiska filmowego jest dzisiaj obowiązkiem państwa - powiedział Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od pewnego czasu w polskiej kinematografii coraz częściej powraca się do idei Zespołów Filmowych. Zespoły, które powstały w połowie lat 50-tych, ukształtowały kilka pokoleń polskich filmowców i im polskie kino zawdzięcza swój okres chwały. W Zespołach twórca filmowy miał gwarantowane poszanowanie swojej koncepcji artystycznej (oczywiście w ramach, na jakie pozwalał ówczesny ustrój), a jednocześnie na rozwój dzieła wydatnie wpływała pomoc skupionych w Zespole kolegów, którzy angażowali swój czas, energię i talent w dyskusje nad projektem zaprzyjaźnionego reżysera.
Młodzi twórcy poszukują pokrewnego z "zespołowym" modelu produkcji. Grupowa praca artystyczna wydaje się być najlepszym rozwiązaniem w procesie produkcji filmów debiutanckich. Na taki model powoływali się ostatnio m.in. Andrzej Jakimowski czy dokumentaliści ze Szkoły Wajdy skupieni w tzw. Grupie Paladino.
W ostatnich latach zrobiono dla młodych filmowców bardzo wiele. Pierwszą inicjatywą skierowaną do młodych twórców był projekt telewizyjny "Pokolenie 2000" , dzięki któremu powstały tak znaczące tytuły jak: "Warszawa", "Bellissima" , "Moje miasto", "Moje pieczone kurczaki", "Inferno", "Patrzę na ciebie Marysiu".
Po uchwaleniu ustawy o kinematografii Polski Instytut Sztuki Filmowej przeznaczył na debiuty i drugie filmy niebagatelną część swojego budżetu. Było to możliwe dzięki wydzieleniu z Programu Operacyjnego Produkcja Filmowa priorytetu pod nazwą Debiuty Reżyserskie. W latach 2006-2007 na dofinansowanie projektów za pośrednictwem tego priorytetu Instytut przeznaczył prawie 22 mln zł. W tym roku budżet tego priorytetu zaplanowano na 10,5 mln zł. PISF dofinansował także liczne inicjatywy edukacyjne adresowane do młodych, takie jak "30 minut", "Pierwszy dokument", "Laboratorium Scenariuszowe", "Młoda animacja" (te cztery przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich), warsztaty Script East, Program Ekran w Szkole Andrzeja Wajdy, Warsztaty EAVE (The European Audiovisual Entrepreneurs), Szkołę Animacji i Postprodukcji (Platige Image). Instytut dofinansowuje również filmy realizowane w szkołach filmowych, wyjazdy na szkolenia zagraniczne oraz festiwale, a także niekonwencjonalne sposoby realizacji i finansowania debiutanckich filmów ("Wszystko" reż. Artur Wyrzykowski) i inne. Najnowszą inicjatywą Instytutu adresowaną do młodych filmowców jest program informacyjny "Pierwsze ujęcie".
Powstanie Studia im. Andrzeja Munka zintegruje cześć z tych oddzielnie funkcjonujących inicjatyw. Przede wszystkim zaś Studio Munka będzie producentem debiutów fabularnych przeznaczonych do kin. Młodzi filmowcy w Studiu znajdą profesjonalne warunki i przyjazną atmosferę. Filmy będą powstawać pod starannie wybraną opieką artystyczną, a szczególnie ważnym etapem pracy w Studiu będzie praca nad scenariuszem.
- Kiedy myśmy debiutowali, mieliśmy opiekunów. Szliśmy do Zespołów Filmowych i tam Kawalerowicz, Morgenstern, Wajda pomagali nam realizować nasze pierwsze filmy. Rozmawiali z nami, dyskutowali, od pomysłów, poprzez scenariusze i w końcu przychodzili na montaż. Teraz młodzi filmowcy mają łatwiejszy start, bo są w Instytucie pieniądze przeznaczone specjalnie na debiuty. Jestem jednak przekonany, że realizowane przez tych młodych filmowców debiuty byłyby lepsze, gdyby skorzystali z doświadczenia swoich starszych kolegów - powiedział Jacek Bromski ("U Pana Boga w ogródku", "Sztuka kochania")
- Telewizja Polska jest zainteresowana udziałem w tym ważnym projekcie. Pomimo że nie podpisujemy dzisiaj tego porozumienia, to nie będziemy biernymi statystami. Wspólnie z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej udało nam się wypracować procedury, które umożliwią wkrótce Telewizji Polskiej aktywne włączenie się do tego przedsięwzięcia - powiedział Sławomir Jóźwik, Dyrektor Agencji Filmowej TVP S.A.
Studio Munka będzie także naturalnym miejscem integracji młodych reżyserów i scenarzystów. Również przy Studiu działać będzie Biuro Programowe Festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie, które obecnie mieści się przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.
Jerzy Kapuściński, przyszły Dyrektor Studia "Młodzi i Film" im. Andrzeja Munka, omówił założenia organizacyjne Studia.
Studio powołuje Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Studio wspierają: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej. Studio blisko współpracuje z TVP S.A.
Działalność:
Studio scala istniejące programy dla młodych twórców i poszerza je o produkcje pełnometrażowe.
Studio jest głównym producentem lub koproducentem filmów debiutanckich.
Studio zamierza produkować lub współprodukować każdego roku:
- pełnometrażowe debiuty kinowe
- filmy fabularne w ramach programu "30 minut",
- filmy dokumentalne w ramach programu "Pierwszy dokument"
- filmy animowane w ramach programu "Pierwsza animacja".
Przy Studiu mieści się Biuro Programowe Festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie, które będzie miejscem prezentacji filmów Studia. Przy Studiu działa Laboratorium Scenariuszowe.
Finansowanie produkcji filmowej:
PISF - 4 000 000
MKIDN - 2 000 000
SFP - 1 000 000
Dodatkowo przewiduje się udział TVP S.A. (na poziomie 4 mln zł) oraz Regionalnych Funduszy Filmowych i sponsorów.
SFP pokrywa również koszty funkcjonowania biura Studia.
Tryb naboru projektów pełnometrażowych:
nabór się na zasadzie konkursu
projekty ocenia komisja ekspercka
komisja ekspercka rekomenduje najlepsze projekty
decyzję o produkcji filmu podejmuje Rada Programowa Studia
Członkami Rady są twórcy delegowani przez SFP i PISF, wyłaniani spośród reprezentantów środowisk filmowych
System naboru na programy krótkometrażowe pozostaje bez zmian.
fot. Natalia Chojna/PISF
PISF/I.J.

Aktualności
Debiutanci na start!
Bogdan Zdrojewski - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
Agnieszka Odorowicz - Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i
Jacek Bromski - Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich podpisali
dzisiaj porozumienie w sprawie utworzenia Studia "Młodzi i Film" im.
Andrzeja Munka. Os
Komentarze (0)