Słynny francuski reżyser Claude Lelouch, laureat Oscara za film Kobieta i Mężczyzna, będzie gościem III Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy 06, który odbędzie się od 11 do 16 maja w warszawskim kinie Muranów. Retrospektywa twórczości Leloucha będzie główną imprezą towarzyszącą Festiwalowi, a ceremonię otwarcia uświetni pokaz najnowszego filmu francuskiego twórcy Odwaga miłości, którego oficjalna polska premiera zaplanowana jest na drugą połowę maja.
Claude Lelouch będzie gościem honorowym Festiwalu. Przyjedzie do Warszawy na dwa dni: 11 i 12 maja. Podczas towarzyszącej imprezie retrospyktywy francuskiego reżysera będzie można zobaczyć sześć jego filmów, m.in. nagrodzony Oscarem obraz Kobieta i Mężczyzna z 1966 roku oraz najnowszy obraz Odwaga miłości. Reżyser spotka się również ze studentami szkół filmowych.
W konkursie trzeciej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy weźmie udział 50 obrazów dokumentalnych, fabularnych i animowanych, które łaczy szeroko pojmowana tematyka żydowska. W tym roku organizatorzy zaprosili twórców m.in. z Izraela, USA, Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemiec. Do konkursu zakwalifikowało się również kilka filmów rodzimej produkcji.
W tym roku organizatorzy podjęli dwie ważne decyzje: postanowili ukazać „inną twarz” żydowskiej kultury poprzez zakwalifikowanie do festiwalu większej liczby filmów podejmujących temat ludzi młodych, temat sztuki oraz różnych odcieni religijności. Nie odżegnując się od filmów nawiązujących do tragedii Holokaustu postanowiono ograniczyć ich liczbę. Drugim posunięciem było „otwarcie” bram festiwalu na autorów wywodzących się z Europy Wschodniej - przemawiał za tym fakt bogatej tradycji kultury żydowskiej na tych terenach. Dlatego też kilka propozycji filmowych dotyczy produkcji czeskich i rosyjskich.
Jednym z tematów przewijających się w filmach będzie powrót do Polski - kraju dzieciństwa lub też kraju, w którym urodzili się i dorastali rodzice, dziadkowie bohaterów czy narratorów filmów. Właśnie taki film - autorstwa niemieckiej reżyserki Helgi Hirsch Ziarna kawy za życie zainauguruje festiwal 11 maja. Będzie to wzruszająca opowieść o poznawaniu na nowo Kolbuszowej - miasta, w którym głównego bohatera ocalonego w Holokauście spotkały zarówno pierwsze radości jak i największe tragedie w jego życiu. Teraz wraca z rodziną ze Stanów, dokąd wyemigrował po wojnie. Innym filmem mówiącym o motywie podróży do Polski będzie Osobno w świecie Mauricio Chernovetzkiego, reżysera urodzonego w Meksyku. Młody Żyd pochodzący Azerbejdżanu, dziś mieszkający w Niemczech, przyjeżdża do Warszawy by odszukać siebie, swoje miejsce w świecie. Chce poznać młodych ludzi i przekazać im swoją wiedzę o religii i starych zwyczajach. Kwestie trudu przełożenia żydowskiej obyczajowości - obowiązków i nakazów na codzienne wybory pokaże szereg filmów zrealizowanych przez studentów The Ma’ale School of Television Film and Arts w Jerozolimie. Filmy Takie jak Szabasowa matka, Stand At Ease, Cheftzi na antenie poruszają kwestie problemów młodzieży obarczonej nakazami tradycji i polityki, które nie zawsze pokrywają się z ich pragnieniami. Film Przymierze autorstwa Nurit Jacobs-Yinon jest z kolei ciekawym studium odnajdywania się żydowskich kobiet w roli matki lub też w sytuacji, gdy ani medycyna ani modlitwy nie pomagają im wydać na świat potomka.
Na festiwalu zaistnieje też temat akcji „Mojżesz” - emigracji Żydów afrykańskich do Izraela w latach 80. Zostanie zaprezentowana fabuła Żyj i stań się Radu Mihaileanu - produkcja francusko-włosko-izraelska. Film oczami czarnoskórego chłopca ukazuje zarówno przebieg akcji, jak i trudności bohatera w odnalezieniu się w nowej ojczyźnie. W formie dokumentalnej temat wydarzeń z Afryki tamtych lat zostanie poruszony w filmie Kryptonim cisza, w którym autor odkrywa m. in. kulisy działań Mosadu w czasie prowadzenia operacji.
Film Papa jest wysoko budżetową fabułą produkcji rosyjskiej, poruszającą temat losów tamtejszych Żydów w czasie II Wojny Światowej. Widz będzie obserwował losy zarówno syna jak i ojca - dwóch osób złączonych ze sobą silną więzią mimo okrucieństw niesionych im przez los.
Polskę reprezentować będą m.in. filmy Dziewczyna i chłopak Sławomira Koehlera, krótki metraż Sadownik Kaliny Alabrudzińskiej czy Portrecista Ireneusza Dobrowolskiego, których tematyka porusza się w rejonach wspomnień o wojennej przeszłości.
Jednymi z najciekawszych propozycji z Izraela będą zapewne filmy Zniekształcenie Haima Bouzaglo - historia dramatopisarza ukazana na tle burzliwych wydarzeń współczesnego Tel Awiwu oraz Echo Jerycha - punk rock w Ziemi Świętej Liz Nord, mówiący o buncie młodych Izraelczyków wyrażanym prze muzykę punkową.
Na pokazy konkursowe - wstęp wolny!
Festiwal zakończy się 16 maja. Do tego momentu w foyer kina Muranów będzie można zobaczyć wystawę fotograficzną Żydzi z Erytrei autorstwa Włochów Marco Cavallarina i Marco Mensy, natomiast w Babińcu Synagogi Nożyków wystawione zostaną prace fotograficzne i malarskie związane z tematyką festiwalu.
Organizatorami Festiwalu są: Stowarzyszenie Żydowskie Motywy, Gutek Film, Media Kontakt i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie. Impreza wspomagają Ambasady Francji, Izraela, Kanady, Czech, USA i Rosji, które będą gospodarzami poszczególnych wieczorów festiwalowych.
Więcej informacji na stronie Festiwalu.
M.W.

Aktualności
Claude Lelouch w Polsce
Słynny francuski reżyser Claude Lelouch, laureat Oscara za film Kobieta i Mężczyzna, będzie gościem III Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy 06, który odbędzie się od 11 do 16 maja w warszawskim kinie Muranów. Retrospektywa twórczości Leloucha będzie główną imprezą towarzyszącą Fest
Komentarze (0)