Jakie przeznaczenie ma bielizna termoaktywna?

Jak zdradziliśmy we wstępie, bieliznę termoaktywną noszą przede wszystkim sportowcy. Ma to związek z jej funkcjonalnością. Wykonywana jest z materiałów syntetycznych takich jak poliester, które charakteryzuje wysoka higroskopijność. Oznacza to, że bielizna termoaktywna bardzo dobrze wchłania pot, tym samym chroniąc przed przepoceniem oraz otarciami skóry w trakcie intensywnych treningów. Przy okazji zabezpiecza ciało przed nadmierną utratą ciepła na skutek jego oddawania wraz z wilgocią. Dzięki temu nadaje się do zastosowania podczas:

  • maratonów biegowych,
  • treningów piłki nożnej,
  • wyczynowej jazdy na rolkach, rowerze, skateboardzie,
  • sportów zimowych,
  • ćwiczeń wytrzymałościowych,
  • treningów siłowych

oraz wielu innych dyscyplin.

odlo perfomence strój termiczny

Bielizna termoaktywna – największe zalety

Aby ustalić, czy warto nosić bieliznę termoaktywną, warto poznać jej zalety. Przydatność tego elementu odzieży zależna jest bowiem od uprawianego sportu, a także jego intensywności – okazuje się zatem kwestią indywidualną. Podstawową, największą zaletą bielizny termoaktywnej jest skuteczne odprowadzanie potu do zewnętrznej warstwy, dzięki czemu trenujący nie czuje, że jego odzież spodnia jest mokra.

Z wymienionej zalety wynikają kolejne. To więc brak problemu z przyleganiem do ciała mokrej koszulki czy legginsów, co ma miejsce podczas intensywnych treningów w zwykłej odzieży. Kobiety docenią również wysoki komfort w okolicy piersi. Nawet najlepszy stanik sportowy nie odprowadzi bowiem wilgoci tak skutecznie, jak wysokiej jakości bielizna sportowa.

Wyposażając się w bieliznę termoaktywną, znika także ryzyko występowania bolesnych odparzeń oraz otarć na skórze, dokuczających zwłaszcza biegaczom, których uda stale się o siebie ocierają. Gdy są spocone, mogą bowiem wystąpić bolesne podrażnienia, nawet podczas noszenia długich spodni – wówczas mokra skóra ociera się o materiał.

viking cloe

Czy bielizna termiczna ma wady?

Aby stwierdzić, czy produkt jest godny uwagi, trzeba oczywiście odkryć również jego wady. W przypadku odzieży termoaktywnej te pojawiają się dopiero podczas trafienia na komplety wykonane z materiałów niskiej jakości.

Gdy bielizna zostanie uszyta ze słabej mieszanki tekstyliów, może niedostatecznie odprowadzać wilgoć. Z kolei wykonana z nienależytą starannością budzi ryzyko wyczuwania szwów podczas noszenia. To z kolei może doprowadzić do pojawiania się podrażnień, w których uniknięciu ma przecież pomagać. Dlatego zalecamy wybieranie produktów znanych producentów, cieszących się dobrymi opiniami ich użytkowników. To między innymi takie marki jak Viking, Spaio oraz Odlo.

Bielizna termiczna a termoaktywna – to nie to samo!

Słowa „termiczny” oraz „termoaktywny” brzmią bardzo podobnie i zdają się mieć taką samą definicję. Zwykle są zresztą używane zamiennie, jako synonimy – którymi w rzeczywistości nie są! Bielizna termiczna jest produktem zupełnie innym od termoaktywnej i mającym odmienne przeznaczenie.

hitec komplet bielizny termoaktywnej

Ta pierwsza ma chronić ciało przed utratą ciepła, a zatem wychłodzeniem. Dba o to, by mróz, porywisty wiatr lub po prostu zimne powietrze nie miały kontaktu ze skórą. Odzież termiczna jest zatem przeznaczona dla sportowców wybierających najchętniej sporty zimowe, takie jak narciarstwo, łyżwiarstwo, snowboard czy alpinizm. Sprawdza się również jako element wyposażenia turystycznego: do spania w namiocie w deszczowe, burzowe lub jesienne dni, a także zimą, podczas wypraw ekstremalnych.

Odzież termoaktywna ma za zadanie skutecznie odprowadzać wilgoć ze skóry, chroniąc ciało przed przepoceniem, a tym samym odparzeniami czy otarciami. W przypadku odzieży termicznej jest to kwestia drugorzędna, jej rolą jest bowiem zabezpieczenie ciała przed nadmierną utratą ciepła, a także przewianiem.

Czy warto nosić bieliznę termoaktywną?

Na podstawie powyższych informacji można wysnuć prosty wniosek: bielizna termoaktywna bez wątpienia jest godna uwagi – w konkretnych przypadkach. Sprawdzi się zwłaszcza w przypadku osób uprawiających intensywne treningi, podczas których może towarzyszyć nadmierna potliwość. W trakcie długich tras rowerowych – szczególnie przygotowujących do wyścigu – ochroni plecy, klatkę piersiową oraz uda. Bieliznę termoaktywną wysokiej jakości polecamy również biegaczom czy osobom trenującym kondycyjnie. To także odzież, która przyda się turystom podróżującym przede wszystkim latem. Długie wycieczki po górach w upalne dni potrafią „dać w kość”. Termoaktywny t-shirt i legginsy znacznie podniosą komfort marszu.

viking bielizna termoaktywna

Jeśli więc wykonujesz intensywne treningi, podczas których odczuwasz dyskomfort spowodowany przepoconą odzieżą, to wypróbuj bieliznę termoaktywną. Pomoże ona nie tylko odprowadzić wilgoć, ale także zniwelować nieprzyjemny zapach skóry, utrzymać odpowiednią ciepłotę ciała, a także zapobiegnie odparzeniom.

 

zdjęcie okładkowe: shutterstock.com