Poszukują ich dzielni zdobywcy lub niecni łotrzykowie. Za ich pomocą można czynić dobro lub wprost przeciwnie – siać zamęt i zadawać śmierć. Na przestrzeni wieków powstało wiele legend i baśni opiewających niezwykłe właściwości pewnych przedmiotów. Niektóre serie obfitują w takie artefakty, my wybraliśmy te, które wydały się nam najciekawsze. Sprawdźcie, czy na naszej liście znalazły się rzeczy z waszych ulubionych utworów.

Pierścień Saurona

„Jeden, by wszystkimi rządzić, Jeden, by wszystkie odnaleźć, Jeden, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać…” – taki fragment wiersza opiewającego moc Pierścienia Saurona znaleźć można w powieści „Władca Pierścieni” w przekładzie Marii Skibińskiej. Tolkien we wszystkich swych dziełach wiele miejsca poświęcił na opisanie zła, jakie główny antagonista przelał w swój pierścień. To właśnie ten poemat najlepiej oddaje jego istotę, a także wprowadza czytelnika, tłumacząc nieco genezę konfliktu.

Jedyny Pierścień został wykuty w ogniu Góry Przeznaczenia zwanej także Amon Amarth w pradawnym języku elfickim i tylko tam mógł zostać zniszczony. Właśnie z takim zamiarem Drużyna Pierścienia wyruszyła z Rivendell. Nim jednak artefakt trafił w ręce Froda i jego przyjaciół, przeleżał wiele lat wśród licznych pamiątek z podróży Bilbo Bagginsa, który wykradł go Gollumowi. Ta fantastyczna sztafeta tylko z pozoru była dziełem przypadku. Pierścień bowiem miał w sobie niezwykłą wolę powrócenia do swojego Pana i manipulował każdym, kto wszedł w jego posiadanie.

 

John Ronald Reuel Tolkien strona autora

 

Arcyklejnot Thráina

Oto kolejny przedstawiciel tolkienowskiej fantastyki. Arcyklejnot nazywany był również Sercem Góry, gdyż krasnoludzki król Thráin znalazł go w skałach Ereboru –, który stanowił siedzibę plemienia Durina. Wpływ kamienia na ówczesnego władcę Krasnoludów nie był porównywalny z emanacją Pierścienia Saurona, jednak - jak wynika z opowieści snutej przez Tolkiena - jego piękno potrafiło omamić.

W filmowej adaptacji „Hobbita” o uroku Arcyklejnotu możemy przekonać się na własne oczy. Sporej wielkości kamień świecił własnym, bladym światłem i mienił się na różne kolory. Odzyskanie klejnotu oraz samego Ereboru ze szponów Smauga było centralnym punktem filmowej trylogii Petera Jacksona.

 

„Władca pierścieni” trylogia  jakość 4K Peter Jackson

 

Zaczarowany ołówek

Czas na polski akcent na tej magicznej liście. Serial opowiadający historię Piotrka i jego psiego towarzysza Pimpka realizowany był przez Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w latach 1964-1977, a na początku lat 90. stworzono pełnometrażowy film „Podróż z zaczarowanym ołówkiem”.

Przygody sympatycznych bohaterów zaczynają się od uratowania Krasnoludka, który utknął w pułapce na myszy. Ten w ramach podziękowania (i jak się również okazuje wrodzonej chęci do psocenia) ofiarował Piotrkowi magiczny przedmiot. Był to ołówek i, jak przystało na prezent od niezwykłej istoty, posiadał magiczne cechy. Każdy rysunek wykonany przy jego pomocy materializował się ku uciesze bohaterów.

 

„Zaczarowany ołówek” seria DVD

 

Ekskalibur

Wśród przedmiotów, które w popkulturze zapisały się dzięki swym magicznym cechom nie brakuje oręża. Jednym z najbardziej charakterystycznych przedstawicieli białej broni jest oczywiście miecz Króla Artura. Według zbioru podań celtyckich, który mimo braku spójności fabularnej funkcjonuje pod ogólną nazwą „legendy arturiańskie”, ostrze było podarunkiem od Pani Jeziora i miało Arturowi umożliwić zjednoczenie ludów Brytanii.  

 

„Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu”  Roger Lancelyn Green

 

Medalion wiedźmiński

Podstawowym wyposażeniem każdego zabójcy potworów jest miecz w wersji stalowej oraz srebrnej, bezdenny plecak na eliksiry (kto grał w gry produkcji CD Projekt RED,wie dobrze, o czym mówię) oraz właśnie medalion. Jego magiczne właściwości polegają na wykrywaniu aury powstałej na skutek użycia zaklęcia lub obecności potwora – wówczas medalion wibruje, ostrzegając swojego właściciela przed ewentualnym niebezpieczeństwem. To właśnie dzięki niemu Wiedźmini mogą rzucać znaki, które są ichnim odpowiednikiem czarów. Wzór zawieszki jest także symbolem cechu wiedźmińskiego, w którym dany przedstawiciel tego zawodu pobierał nauki.

Jak zapewne pamiętacie z książek Andrzeja Sapkowskiego oraz wcześniej wspomnianych gier, Geralt z Rivii należał do cechu Wilka. W sadze nie znajdujemy zbyt wielu informacji na temat właściwości tychże wisiorów, ale pośród zdawkowych opisów pojawiają się te sugerujące, że moc w nich tkwiąca była bardzo duża – niektórzy magowie wzbraniali się przed dotykaniem insygniów wiedźmińskich.

 

Strefa wiedźmińska pełna oferta

 

Kamienie Nieskończoności

Jak udowodnił nam Sauron, nie każdy magiczny przedmiot powstaje w celu czynienia dobra. W przypadku sześciu Kamieni Nieskończoności, które pochodzą z uniwersum Marvela sytuacja była o tyle skomplikowana, że ich moc mogła zostać wykorzystana na wiele sposóbów. Wszystko zależało od intencji posiadacza.

Kamienie Nieskończoności, zwane przez niektórych Kryształami, były dziełami Kosmicznych Bytów –starożytnych istot: Śmierci, Nieskończoności, Wieczności i Entropii. Każdy z nich był związany z innym aspektem wszechświata i  swoją mocą mógł go kontrolować, a nawet modyfikować:

  • Kamień Rzeczywistości – zabezpieczony Eterem, posiadał zdolność zmieniania rzeczywistości, co w praktyce oznaczało w zasadzie nieograniczone manipulowania otoczeniem.
  • Kamień Przestrzeni – ten kryształ zabezpieczono poprzez umieszczenia go w sześciennej bryle zwanej Tesseraktem. Poprawne użytkowanie Kamienia Przestrzeni gwarantowało jego opiekunowi możliwość poruszania się w przestrzeni i docieranie do dowolnego miejsca we wszechświecie.
  • Kamień Mocy – ten kryształ był zdolny do zniszczenia całej planety. Dawał swojemu posiadaczowi niewyobrażalną siłę fizyczną.
  • Kamień Umysłu – posiadał właściwości zaawansowanego komputera. Posiadacz kamienia zyskiwał nadnaturalną świadomość i zdolność kontrolowania otoczenia mentalną siłą.
  • Kamień Czasu – zamknięty w Oku Agamotto umożliwia użytkownikowi cofanie i przyspieszanie czasu – zarówno w sferze globalnej, jak również tylko wokół określonego przedmiotu lub osoby.
  • Kamień Duszy – znajdował się we wnętrzu planety Vormir i według legend był najsilniejszy ze wszystkich. By móc korzystać z jego mocy, należało poświęcić kogoś, kogo się kochało. O tym dosyć boleśnie przekonał się Thanos, spychając Gamorę w przepaść.

 

Strefa Marvela pełna oferta

 

Notes Shinigamiego Ryūka

Fabuła mangi i anime „Notatnik Śmierci” skoncentrowana jest wokół zeszytu należącego do demona o imieniu Ryūk. Notes posiada jedną niezwykle mroczną właściwość: jeśli wpisze się w nim imię jakiejś osoby, umrze ona w ciągu 40 sekund. Warunkiem jest znajomość wyglądu twarzy swojej ofiary. Posiadacz Notatnika Śmierci może opisać okoliczności wypadku, jeśli z tego zrezygnuje, osoba wpisana umrze na atak serca.

Bohaterem, w którego ręce trafił ten notes jest Light Yagami, genialny licealista. Nastolatek postanawia wykorzystać artefakt do pozbycia się z powierzchni Ziemi wszystkich złych ludzi. Ze względu na to, że protagonista jest jednocześnie synem oficera policji, posiada dostęp do policyjnych baz danych, a to znacznie ułatwia mu zadanie.

 

 

Ponieważ mamy poczucie, że zagadnienie magicznych przedmiotów to niezwykle szeroki i wdzięczy temat, rozważamy przeanalizowanie pod tym kątem konkretnych uniwersów. Dajcie nam znać, który fantastyczny świat jest waszym zdaniem wypełniony najciekawszymi przedmiotami, a my postaramy się stanąć na wysokości zadania i rozpisać je w osobnych publikacjach.

Źródło zdjęć okładkowych: Shutterstock