Aktywności na świeżym powietrzu chyba nie mają żadnych minusów. Każda godzina spędzona na dworze pozytywnie oddziałuje na odporność, a kontakt z przyrodą poprawia samopoczucie. Bez dwóch zdań to najlepsza alternatywa dla siedzenia przed komputerem czy telewizorem. Warto zachęcać dzieci do tego, by właśnie w plenerze spędzały jak najwięcej czasu. Często brak entuzjazmu z ich strony wynika po prostu z braku pomysłów na aktywności w ogrodzie. Łatwiej przecież włączyć film czy bajkę albo zgrać w jedną z wielu gier na tablecie. Pomóż więc swoim pociechom i podpowiedz im, co ciekawego można robić na zewnątrz. Pomysłów na zabawy dla dzieci w ogrodzie jest nieskończenie wiele!

Zabawy dla dzieci w grodzie – 8 pomysłów

  1. Poszukiwanie skarbu

Tę zabawę można zrealizować pod hasłem pirackiej wyprawy. Taki motyw będzie atrakcyjny szczególnie dla młodszych dzieci, które będą miały okazję przebrać się za piratów. Ukryj dobrze skarb w ogrodzie – może to być torba pełna słodyczy albo drobiazgi dla każdego uczestnika zabawy. Umieść też w kilku miejscach karteczki z zadaniami do wykonania, które przybliżą ekipę poszukiwawczą do odkrycia skarbu. Tę zabawę można zrealizować również w wersji wielkanocnej jako poszukiwanie zajączka i pozostawionych przez niego słodyczy, pisanek albo drobnych upominków w ogrodzie.

Podkładki papierowe na stół Piraci, 40x30 cm, 30 sztuk
Podkładki papierowe na stół Piraci, 40x30 cm, 30 sztuk Inna marka
5/5
11,99 zł
Promocja
14,99 zł (-20%)  najniższa cena

31,72 zł (-62%)  cena regularna

Arpex, hak pirata, czarno-szary
Arpex, hak pirata, czarno-szary Arpex
5/5
8,64 zł
Promocja
8,37 zł  najniższa cena

8,75 zł  cena regularna

Namiot pirata 170 x 85 x 70 cm PATIO
Namiot pirata 170 x 85 x 70 cm PATIO Patio
0/5
76,50 zł
Promocja
85,00 zł (-10%)  najniższa cena

85,00 zł (-10%)  cena regularna

Trunki, walizka Pirat Pedro
Trunki, walizka Pirat Pedro Trunki
5/5
207,99 zł
197,59 zł
Talerzyki papierowe, Piraci, 20x20 cm, 6 sztuk
Talerzyki papierowe, Piraci, 20x20 cm, 6 sztuk PartyDeco
4/5
2,99 zł
Promocja
3,99 zł (-25%)  najniższa cena

9,21 zł (-67%)  cena regularna

  1. Zabawa w podchody

Stara jak świat zabawa w podchody jest atrakcyjna dla dzieci w każdym wieku. Łatwo bowiem dopasować do każdego jej poziom trudności. Najlepiej zorganizować ją w dużym ogrodzie albo chociaż takim, który ma sporo zakamarków. Wytłumacz uczestnikom zasady tej popularnej gry terenowej. Strzałki wskazujące kierunek poszukiwań kolejnych zagadek i zadań do wykonania można układać z patyków lub kamieni albo rysować je na piasku.

  1. Bańki mydlane

Wbrew pozorom puszczanie baniek mydlanych to niezwykła atrakcja dla dzieci możliwa do zorganizowania w ogrodzie. Szczególnie maluchy uwielbiają łapać bańki. Zabawa może być ciekawsza dzięki specjalnym zestawom do puszczania ogromnych baniek XXL. Można też wspólnie z dziećmi samodzielnie przygotować „bańkową” miksturę na bazie gliceryny.

  1. Piłka nożna

Przydomowy ogród jest wprost stworzony do zabaw sportowych. Popularna gra w piłkę nożną jest lubiana zarówno przez chłopców, jak i dziewczynki w różnym wieku. Warto zorganizować wcześniej 2 nieduże bramki ogrodowe oraz prawdziwą piłkę do nogi. Wygodniej bowiem strzelać nią gole. To zabawa dla dzieci w ogrodzie z cyklu tych, które najlepiej dotleniają i zdrowo wymęczą twoje pociechy.

  1. Badminton

Inną popularną i znaną od lat zabawą idealną do ogrodu jest badminton. Wystarczą dwie paletki i kilka lotek (w razie, gdyby jedna wpadła przez płot do sąsiadów, a druga utknęła w rynnie dachowej). W badmintona można wciągnąć się na długie godziny. To pomysł na zabawy w ogrodzie dla starszych dzieci, które celniej używają paletek niż maluchy.

  1. Frisbee

Jeszcze jedna prosta w obsłudze zabawa ogrodowa dla dzieci w każdym wieku – rzucanie frisbee. Wystarczy specjalny plastikowy krążek przypominający talerz i trochę wolnej przestrzeni. Podczas gry łatwo na coś wpaść, a rozpędzone frisbee potrafi naprawdę daleko polecieć – byle nie do sąsiadów lub na ulicę. Przyda się więc niemały kawałek pustego trawnika.

  1. Tor przeszkód

Ogród daje ogromne pole do popisu dla wszelkiego rodzaju zabaw, które wymagają przestrzeni. Poza domem można zorganizować naprawdę atrakcyjny tor przeszkód, który będzie ciągnął się przez całą działkę. Do zabawy wykorzystaj ogrodową infrastrukturę, np. ławeczki, krawężniki i schodki. Można też rozstawić dodatkowe elementy i zrobić stacje m.in. do skoków przez płotki czy skakania na skakance. Pamiętaj o zapewnieniu uczestnikom zabawy bezpieczeństwa.

  1. Ślizg wodny

Na koniec absolutny hit, czyli zabawa ogrodowa, którą kochają wszystkie dzieci – ślizg wodny. To propozycja na gorące letnie dni. Nie trzeba dysponować dużym ogrodem. Wystarczy kawałek trawnika, aby rozłożyć na nim specjalną matę podłączaną do węża ogrodowego. Niektóre zabawki tego typu zapewniają dodatkowe atrakcje w postaci wbudowanych spryskiwaczy. Kilka godzin szalonych ślizgów i popisów w wodzie gwarantowane!

Jakie jeszcze inne zabawy dla dzieci w ogrodzie znasz i polecasz? Podziel się swoimi pomysłami w komentarzu! A po więcej inspiracji zajrzyj do działu Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock