Jeżycjada od lat cieszy się dużą popularnością zarówno wśród nastolatków, jak i dorosłych, którzy sięgają po kolejne tomy z sentymentu do swej młodzieńczej fascynacji serią. Specjalnie dla wszystkich fanów prozy Musierowicz, przygotowaliśmy zestawienie 10 ciekawostek związanych z autorką i jej twórczością!

 

Graficzka, która stała się pisarką

Małgorzata Musierowicz nie planowała kariery literackiej. Autorka ukończyła Wydział Malarstwa i Grafiki ze specjalnością: ilustracja książkowa, ale brak zleceń graficznych zmotywował ją do stworzenia własnej powieści, którą następnie zilustrowała.
 

Znalezione obrazy dla zapytania małgorzata musierowicz

 

Dlaczego Jeżycjada?

Każdy fan powieści Małgorzaty Musierowicz kojarzy je z terminem Jeżycjada, który ma związek z nazwą jednej z poznańskich dzielnic. Nie każdy jednak wie, że określenie to wymyślił przyjaciel autorki, profesor Zbigniew Raszewski, który w żartobliwy sposób chciał w ten sposób nawiązać do Iliady.

Prawie jak przewodniki po Poznaniu

Większość książek wchodzących w skład Jeżycjady rozgrywa się w Poznaniu, rodzinnym mieście autorki. Akcje powieści toczą się w rzeczywistych miejscach, przez co czytelnicy mogę bez problemu zlokalizować poszczególne punkty na mapie Poznania.
 

Podobny obraz

 

Tom 0

Zanim powstała Jeżycjada, Małgorzata Musierowicz napisała jedną powieść - Małomówny i rodzina, która po latach na prośbę czytelników została włączona do cyklu jako tom 0.
 

 

Jeżycjada ma fanów na całym świecie

Chociaż może się wydawać, że perypetie rodziny z Poznania przez swój lokalny charakter będą interesujące tylko dla Polaków, to książki Małgorzaty Musierowicz przyciągają czytelników na całym świecie. Powieści zostały przetłumaczone na wiele języków m.in. na japoński.
 

Znalezione obrazy dla zapytania jeżycjada po japonsku Znalezione obrazy dla zapytania jeżycjada po japonsku

 

Słynna kamienica przy ul. Roosevelta 5

Głównym motywem serii są losy rodziny Borejków, którzy mieszkają w jednej z poznańskich kamienic na Jeżycach. Podawany przez autorkę adres domu bohaterów naprawdę istnieje, przez co jest on często odwiedzanym przez fanów, punktem na mapie Poznania.

Podobny obraz

 

Jeżycjada na ekranie

Nie tylko książkami fani żyją. Niektóre powieści z cyklu doczekały się ekranizacji. Historie z Idy sierpniowej i Kwiatu kalafiora zostały przedstawione w filmie ESD, a Kłamczucha istnieje jako obraz filmowy pod tym samym tytułem.
 

Znalezione obrazy dla zapytania esd musierowicz

 

Znaczące wyróżnienia

Wiele książek Małgorzaty Musierowicz zdobyło nagrody literackie. Kwiat kalafiora jest wpisany na listę honorową IBBY, czyli na międzynarodowy wykaz najlepszych książek dla dzieci.

Znalezione obrazy dla zapytania kwiat kalafiora IBBY

 

Jeżycjada znakiem towarowym

Decyzją sądu rejonowego w Poznaniu, nazwa Jeżycjada jest zarejestrowanym znakiem towarowym, którego można używać tylko posiadając zgodę Małgorzaty Musierowicz.
 

Znalezione obrazy dla zapytania jeżyce


 

Ciąg dalszy nastąpił!

22 powieść serii - Ciotka Zgryzotka - ukazała się 14 marca 2018 roku. Warto było czekać!
 

Znalezione obrazy dla zapytania ciotka zgryzotka