Szukając inspiracji do Bullet Journala natknełam się na wiele intrygujących, minimalistycznych rysunków stworzonych z samych kresek. Szalenie podobała mi się ich estetyka, dlatego postanowiłam sprawdzić, czy ten styl ma swoją nazwę. Okazało się, że można go wyszukać pod nazwą rysunek geometryczny”. Jak stworzyć takie geometryczne obrazki?

 

Proste kształty i figury

Zacznij od znalezienia prostych motywów, które będą możliwe do zidentyfikowania na podstawie samych konturów. Nie musi to być najbardziej oczywisty wzór (jak np. serce czy gwiazda)! Istnieją zwierzęta i rośliny, które są rozpoznawalne już po kilku kreskach. Do moich ulubionych należą sowy i meduzy, dlatego właśnie je wybrałam.  

 

 

Najpierw naszkicuj wybrany motyw ołówkiem. To będzie baza naszego projektu. Następnie przy pomocy linijki i cienkopisu zaznacz jego kontur linią łamaną czyli prostymi, połączonymi ze sobą liniami. Możesz użyć do tego grubego linera np. 0.7. W kolejnym kroku, także korzystając z równych kresek, zaznacz podstawowe fragmenty danego obiektu. W przypadku sowy były to dziób, skrzydła, oczy i szpony. Te kreski możesz wykonać linerem o grubości 0.5 lub pogrubić je później wedle uznania. 
 



Zestaw czterech pisaków, Pitt Artist, czarne 

 

Kolejny etap rysowania to linie dodatkowe, dekoracyjne. Nie oznaczają one konkretnego elementu, a jedynie łączą lub uzupełniają to, co jest już na rysunku. Jeśli masz wprawioną rękę, nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć je odręcznie. Początkowo kreski dekoracyjne stawiaj oszczędnie. Pod koniec zawsze możesz dodać kilka nowych w razie potrzeby. Tu przyda się liner 0.3 lub 0.1. (Przy tym drugim polecam uważać, bo powierzchnia, na której styka się z kartką jest dość mała i powoduje to, że kreski mogą wyjść nieco rozedrgane.) 

 

 

Czas na ewentualne poprawki. Jeśli pracujesz na kartce formatu A4 (ja rysowałam w szkicowniku Creadu ), liner 0.7, którego użyłeś do konturów, może okazać się za cienki i gubić się” na kartce. W takim wypadku linie można pogrubić innym, grubszym pisakiem. Polecam poprawić także te kreski, które oddzielają poszczególne części ciała. Linie dekoracyjne pozostaw cienkie! 

 

Po ukończeniu konturów i linii dekoracyjnych zastanów się, czy na tym etapie warto dodać więcej kresek. Miejsca, w których jest pusto uzupełnij cienkopisami. Proste mogą łączyć ze sobą rogi lub tworzyć nowe, unikalne wzory. Ważne, by wybranego wzoru trzymać się przez cały projekt, by uniknąć wrażenia chaosu. Wybrane miejsca można także zacieniować równoległymi liniami. 

 

Jak zrobić tło przy rysunku geometrycznym?

Rysunki geometryczne wyglądają bardzo ciekawie także w połączaniu z prostym tłem. Popularne tutoriale proponują tworzenie go za pomocą folii i technik wodorozpuszczalnych np. markerów lub farb. Należy nałożyć kolory na kawałek przezroczystej koszulki, a następnie spryskać ją wodą i przyłożyć do kartki papieru. Po zdjęciu folii powinny utworzyć się fantazyjne, przenikające się plamy. Osobiście nie przepadam za tą metodą. Wymaga zbyt wiele zachodu, a efekty nie zawsze są tak estetyczne jak nałożenie farb akwarelowych pędzlem. Mamy wtedy dużo większą kontrolę nad tym, co się dzieje na papierze.

 

 

Jednym z najpopularniejszych motywów jest galaxy, ponieważ narysowane na nim obrazki geometryczne kojarzą się wtedy z gwiazdozbiorami. Do stworzenia kosmicznego nieba przyda się kolor granatowy (jako przeważający), błękitny, fioletowy, róż i żółty. Świetnie sprawdzi się też pomarańczowy oraz zielony. Najważniejsze by nie przesadzić z barw, bo to pierwszy plan powinien grać główną rolę. 

 

Na ciemnym tle najlepiej sprawdzi się biały żelopis. Za jego pomocą narysowałam geometryczną meduzę. Jej górna część wydawała mi się dość pusta, dlatego dorysowałam kilka dodatkowych kropek w środku i połączyłam je z punktami znajdującymi się na konturach w losowy sposób. 

 

 

Podoba Ci się takie podejście do rysunku, czy wolisz delikatne, zakrzywione linie stawiane bez pomocy linijki?