Rok 2011 w popkulturze bez wątpienia należał do białowłosego pogromcy potworów. Premiera gry komputerowej "Wiedźmin 2" była jednym z najbardziej oczekiwanych i najgłośniejszych wydarzeń ubiegłego roku. Mroczny najemnik trafił nawet na polityczne salony jako... prezent dla goszczącego w Polsce prezydenta Baraka Obamy.

Światowy poziom polskiego produktu, kontynuacja wielkiego hitu z 2007 roku (część pierwsza także zdobyła statuetkę Empiku jako najchętniej kupowana gra komputerowa roku) i wykorzystanie postaci kultowej dla polskiej fantastyki przełożyły się na znakomitą sprzedaż i pierwsze miejsce na liście bestsellerów w kategorii gier komputerowych PC. W 2012 szykuje się premiera wersji "Wiedźmina 2" na konsolę Xbox 360 zapowiadana przez trailery autorstwa Tomka Bagińskiego, który powrócił do współpracy z twórcami gry. Czyli Geralt z Rivii w wersji cyfrowej ma szansę stanąć za rok na bestsellerowym podium po raz trzeci.

Płytowo rok 2011 był bardzo udany dla Kayaxu - wytwórni Kayah. Na topie utrzymywały się bardzo długo (i nadal utrzymują) dwa świetne tytuły: "Boso" grupy Zakopower (muzyka polska) oraz "Marcin Wyrostek&Coloriage" (muzyka poważna).

Jeśli chodzi o muzyków zagranicznych, w gronie bestsellerów płytowych jest podobnie jak na całym świecie: rządzi Adele i jej drugi album "21". Od rodzimej Wielkiej Brytanii, poprzez Szwecję, Norwegię, Holandię, Niemcy, Australię, Nową Zelandię, Brazylię i Kanadę po listę "Billboardu" w USA płyta młodej wokalistki jest numerem jeden. Tylko Japończycy nie pokochali jej ciepłego, głębokiego głosu i bluesowego temperamentu.

Jazzowych zwycięzców mamy w tym roku aż dwóch - to Krzysztof Komeda i jego interpretator Leszek Możdżer. W ubiegłym roku Możdżer walczył o tytuł twórcy najlepszej jazzowej płyty roku z Agą Zaryan i ostatecznie ustąpił miejsca damie. W tym roku był bezkonkurencyjny, a płyta "Komeda" przez kilka tygodni była najlepiej sprzedającą się płytą w Polsce!

W kategorii „muzyczne DVD" zazwyczaj wygrywały nagrania koncertowe. W tym roku jest inaczej: palma pierwszeństwa przypadła spektaklowi teatralnemu, w którym pierwsze skrzypce grają aktorzy u boku muzycznego kabaretu złożonego z filharmoników. Tylko na pozór brzmi to tajemniczo. Któż bowiem nie słyszał o przezabawnym widowisku "Zamach na MoCarta" w wykonaniu Zbigniewa Zamachowskiego, Wojciecha Malajkata i Grupy MoCarta właśnie? Obejrzenie spektaklu na żywo niemal graniczy z cudem, bilety sprzedają się niczym gorące bułeczki, a widzowie, którzy widzieli już popis aktorsko-instrumentalny, chętnie powracają do tej scenicznej zabawy. Nie dziwi zatem ogromna popularność nagrania tego wydarzenia.

Wśród kategorii książkowych nowość: po wprowadzonej w roku ubiegłym dyscyplinie „audiobooki", w tym roku mamy kolejny debiut – „ebooki" czyli książki w wersji elektronicznej. Co ciekawe, mimo szerokiego i coraz bogatszego wyboru beletrystyki, zwycięstwo w tej dziedzinie przypadło znakomitemu i bardzo życiowemu podręcznikowi Pawła Wimmera "Angielskie formuły konwersacyjne". Co ciekawe, autor nie jest nauczycielem, lecz dziennikarzem specjalizującym się w informatyce, a swoje książki publikuje przede wszystkim właśnie w wersji elektronicznej.

W kategorii audiobooków mamy ciekawą kontynuację. W ubiegłym roku o pierwsze miejsce rywalizowały dwie powieści Astrid Lindgren zaadaptowane do słuchania przez Edytę Jungowską – "Pippi Pończoszanka" i "Dzieci z Bullerbyn". W ubiegłym roku wygrała córka pirata, a w tym zwyciężyli ich rywale ze szwedzkiej osady. Przy okazji warto wspomnieć, że na półce z książkami dla dzieci, podobnie jak rok temu, znalazła się „Akademia 2-latka" opracowana przez Elżbietę Lekan.

W kategorii „literatura piękna" na najwyższej pozycji mocny i piękny tytuł: "Cmentarz w Pradze", pierwsza książka Umberta Eco nagrodzona statuetką Bestsellerów. Nareszcie! Carlos Ruiz Zafón, który zwykle rywalizował w ostatnich latach o miejsce na topie z Paulo Coelho i z Danem Brownem, tym razem pojawił się w kategorii „literatura młodzieżowa" z drugą swoją ksiązką dla grupy nastoletnich czytelników "Pałac północy".

W dziedzinie fantastyki najpopularniejszą książką 2011 roku w salonach Empiku była "Gra o Tron" George’a R.R. Martina, która otrzymała niemałe wsparcie w postaci znakomitego serialu zrealizowanego dla HBO.

Skoro już o serialach mowa: w tej kategorii odnotowujemy powrót polskiej produkcji. Ostatnie dwa lata należały do Doktora House’a (a dokładniej do drugiego i siódmego sezonu tego popularnego cyklu), a w tym roku Polacy najchętniej wybierali w Empikach trzeci sezon "Czasu honoru".

Wielcy nieobecni tegorocznego zestawienia to wampiry, wilkołaki i ich wielbicielki. Może po latach zmierzchu zbliża się pierwszy brzask i towarzyszą mu nowe zainteresowania młodych czytelników i kinomanów? Zwiastunem tego trendu mógłby być tytuł Bestsellera Roku 2011 dla jednego z najbardziej utytułowanych i najczęściej nagradzanych obrazów ubiegłego roku - debiutu fabularnego Jana Komasy "Sala samobójców" (kategoria „film polski"). Widzowie, szczególnie młodzi, docenili nową jakość w polskim kinie i odwagę w pokazywaniu problemów dzisiejszych nastolatków. Zero sentymentalizmu, a do tego, mimo komputerowych animacji, film jest do bólu realistyczny.

Wśród filmów zagranicznych kolejny laureat licznych nagród, m.in. zdobywca pięciu Oscarów – "Jak zostać królem" i fenomenalny duet aktorski Colin Firth i Geoffrey Rush.

Kino familijne wkrótce będzie musiało pożegnać się z Harrym Potterem, ale jeszcze nie w tym roku, bowiem bestseller w kategorii bajki/kino familijne przypadł filmowi "Harry Potter i Insygnia Śmierci. Część 1". Harry dzielnie walczył od lat empikowe statuetki, przypomnijmy, że pierwszą zdobył w 2001 r. za... grę komputerową "Harry Potter i kamień filozoficzny". Oczywiście ma na koncie także rekordy sprzedaży za kolejne tomy swoich przygód, jednak ekranizacje do tej pory przegrywały w Empikach z konkurencją, m.in. ze Shrekiem i "High School Musical".

Rozpoczęliśmy od gier i na nich kończymy, ponieważ zwiastują one zbliżające się wydarzenia 2012 roku. W kategorii gier na konsole trudno nie zauważyć fascynacji piłką nożną. Wśród gier na Xbox 360 najpopularniejsza była "FIFA 11". Z kolei gracze korzystający z PlayStation 3 najchętniej sięgali po "FIFA 12". Oby polscy piłkarze trenowali równie ambitnie i wytrwale jak miłośnicy gier komputerowych. Trzymamy za nich kciuki, bo jeśli się nie sprawdzą, będziemy im życzyć trenowania na innym Bestsellerze Roku 2011, którego powodzenie odnotowujemy nie bez dumy - to gry i zabawy edukacyjne z serii "Empik Dzieciom", dzięki którym można rozwijać umiejętności językowe, matematyczne i - rzecz jasna - komputerowe.

Magdalena Walusiak