W klubie festiwalowym Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury powstanie pop-up restauracja serwująca dania, które wpisują się w trend zero waste. To bardzo kreatywne podejście do wykorzystania w kuchni wszystkiego, czym dysponujemy. Używanie resztek produktów spożywczych w kuchni wyzwala wiele nowych kulinarnych odkryć. Gotowanie staje się zabawą, a równocześnie daje poczucie niezwykłej satysfakcji z przygotowanych potraw. Umiejętność świadomego i ekonomicznego wykorzystywania składników jest niezwykle ważna, a dowodem na to są niepowtarzalne przepisy, które przedstawią Maia Sobczak oraz Sylwia Majcher. Autorki pokażą, że nie ma takiego składnika, którego nie da się w całości zjeść lub sprawić, by jego pozostałości zyskały drugie kulinarne życie.

Misją Mai Sobczak jest propagowanie zdrowego odżywiania i uważnego życia. Z pasji i z zawodu jest psychologiem, dietetykiem holistycznym oraz konsultantem Ajurwedy. Dla autorki „Qmam Kasze. Do ostatniego okruszka” kuchnia to komponowanie zapachów, tekstur, smaków, ale przede wszystkim dążenie do niemarnowania żadnego z produktów. Sylwia Majcher, choć na co dzień pracuje jako dziennikarka, z zamiłowania do kulinariów tworzy bloga i gotuje. Daje szansę resztkom w kuchni i traktuje je jako inspirację. Jej książka ma stanowić wsparcie dla wszystkich, którzy nie mają pomysłu na przetwarzanie produktów.

Pop-up restauracja Apostrof Zero Waste, stworzona we współpracy ze Stołem Powszechnym, otworzy się 18 maja o godz. 16:00 i tego dnia będzie działać do 22:00. Festiwalowa kuchnia będzie także otwarta w sobotę 19 maja oraz niedzielę 20 maja w godzinach 12:00-22:00. Poza możliwością spróbowania wyjątkowych dań wegańskich i wegetariańskich inspirowanych książkami Mai Sobczak oraz Sylwii Majcher, w tym samym miejscu uczestnicy festiwalu będą mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniach z udziałem autorek. Znaczna cześć budowanego z tej okazji restauracyjnego zaplecza oraz wykorzystywane naczynia będą pochodzić z recyklingu.

 

Program wydarzeń:

18 maja, od 16:00, 19-20 maja, od 12:00 Kuchnia festiwalowa Apostrof Zero Waste

pop-up restauracja Zero Waste inspirowana książkami Mai Sobczak i Sylwii Majcher

restauracja czynna do 22:00

 

19 maja, 12:00 Bez resztek – Maia Sobczak i Sylwia Majcher

spotkanie z autorkami książek „Qmam kasze. Do ostatniego okruszka” oraz „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku”, prowadzenie Małgorzata Minta. W spotkaniu weźmie udział także Dorota Jezierska – Wiceprezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.

 

19 maja, 15:00 Qmam kasze

warsztaty z aranżacji i fotografowania jedzenia na Instagram i Facebook, prowadzenie Maia Sobczak

udział w warsztacie możliwy na podstawie konkursu, szczegóły www.qmamkasze.pl/konkurs

 

19 maja, 16:00 Gotuję, nie marnuję. Od trzonka do korzonka

warsztaty kulinarne, prowadzenie Sylwia Majcher

obowiązują zapisy pod adresem [email protected]

 

20 maja, 15:00 Qmam kasze

warsztaty kulinarne z kiszonek, prowadzenie Maia Sobczak

udział w warsztacie możliwy na podstawie konkursu, szczegóły www.qmamkasze.pl/konkurs

 

20 maja, 16:00 Gotuję, nie marnuję. Wiosenne wietrzenie lodówki

warsztaty kulinarne, prowadzenie Sylwia Majcher

obowiązują zapisy pod adresem [email protected]