Władysław Kopaliński, autor wielu popularnych słowników i leksykonów, zmarł 5 października po długiej i wyczerpującej walce z chorobą nowotworową. 14 listopada twórca Słownika mitów i tradycji kultury skończyłby 100 lat.

Od urodzenia w 1907 roku związany był z Warszawą. W latach 40. i 50. był autorem audycji radiowych "Odpowiedzi z różnych szuflad". Od 1949 do 1954 r. był prezesem i redaktorem naczelnych wydawnictwa Czytelnik, później, od 1954 do 1974 roku prowadził dział niedzielnych felietonów w "Życiu Warszawy".

Najbardziej znany był, szczególnie w ostatnich latach, jako autor i redaktor licznych słowników i leksykonów, które regularnie poprawiał, uzupełniał i dodawał do nich kolejne tomy. "Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych", "Słownik symboli", "Słownik mitów i tradycji kultury", "Encyklopedia drugiej płci", "Leksykon wątków miłosnych" - trudno wyobrazić sobie podręczną biblioteczkę wykształconego Polaka bez chociaż kilku z nich.

Od kilku lat z dorobku Władysława Kopalińskiego mogli korzystać Internauci. Umieszczony pod adresem www.slownik-online.pl "Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych" jest jednym z najstarszych i najpopularniejszych w polskiej Sieci słowników.

Tuż przed śmiercią Władysław Kopaliński zakończył prace nad kolejną książką, która nosi tytuł "Od słowa do słowa. Leksykon". We wprowadzeniu autor napisał: "Dobór haseł tej książki, podobnie jak w wypadku "Przygód słów i przysłów" miał na celu utworzenie interesującej lektury i niemal niczego więcej. Mimo to ośmielam się domyślać, że coś z fascynacji, z jaką zazwyczaj spotykają się u czytelników lektury o historii wyrazów, przebija się do tego tekstu.
Tytuł jest wyrażeniem wziętym z łaciny, zadomowionym w języku polskim gdzieś w XVII wieku na scharakteryzowanie rodzącej się kłótni: "od słowa do słowa aż boli głowa", albo nawet sprzeczki posuniętej do bójki. Nosi ono w sobie mocny cień tajemnicy naszego człowieczeństwa. Bo właśnie słowa wyniosły nas na ludzi i różnią od zwierząt".