Spektakl dla dzieci Morska Opowieść, występ kabaretu Czesuaf (na zdjęciu obok), koncert muzyki klasycznej z kompozycjami Bacha i Piazzolli oraz blues na niedzielę w wykonaniu Nocnej Zmiany Bluesa - tak wygląda program Letniej Sceny Lapidarium w Warszawie na sobotę i niedzielę 4 i 5 sierpnia. Na przedstawienie dla dzieci oraz koncert klasyki wstęp jest wolny.
Program Letniej Sceny Lapidarium na 4 i 5 sierpnia
4 sierpnia, godz. 12.00 i 14.00
Przedstawienia dla dzieci: Teatr MER - Morska Opowieść
"Zdawać by się mogło, że nie mam nic bardziej klasycznego jak walka dobra ze złem. Czym jednak jest zło, a czym dobro? Czy klasyczne pojęcia nie zatracają dzisiaj swych znaczeń, skoro listy piszemy smsem i częściej oglądmy seriale w TV niż chodzimy do teatru? Te pytania nurtują nas za każdym razem, kiedy gramy to przedstawienie. Zmiana postawy naszych widzów podczas każdego spektaklu daje nam podstawy do tego by sądzić, że i dzisiaj teatr może być źródłem przemiany i antycznego katharsis. Spektakl adresowany jest do widzów od lat 0 do 100. Każdy znajduje w spektaklu wartości i treści, które są dla niego istotne. Nie jest to klasyczny spektakl - opiera się na stałym kontakcie z widzem, który niczym Wielki Sędzia ma wpływ na losy bohaterów. Ten swoisty trybunał potrafi być okrutny, zapalczywy, nad wyraz pomysłowy, ale kiedy trzeba- litościwy i obiektywny. Oddanie tak wielkiej władzy widzom jest zadaniem niełatwym i ryzykownym, jednak Ci Sprawiedliwi Sędziowie (widzowie) nie zawiedli nas nigdy. Wyrok zawsze jest ten sam. Trybunał skazuje zwaśnionych bohaterów na przyjaźń. W spektaklu pojawiają się dwie postacie. Pirat - czarny charakter i Marynarz, który dzięki swojemu sprytowi, uczciwości i czarodziejskim zabiegom ukazuje prawdziwe oblicze pirata".
Reżyseria i scenografia - Paweł Majchrowski
Opracowanie muzyczne - Marcin Truszczyński
Grają: Paweł Majchrowski - Pirat Rumpel, Marcin Truszczyński - Marynarz Bombel
Wstęp wolny.
4 sierpnia, godz. 20.45
Scena Kabaretowa - Kabaret Czesuaf [z Poznania, Łodzi i Lublina]
Tytuł programu: Kundel, czyli taki mieszaniec
Kabaret Czesuaf tworzy obecnie sześciu przystojnych inaczej facetów: Tomasz Nowaczyk, Maciej Morze, Łukasz Szymanek, Przemysław Gąsiorowicz, Wojciech Kowalczyk oraz Przemysław „Dzięcioł” Dzięgiel. Kabaret Czesuaf to wybuchowa mieszanka humoru absurdalnego, a zarazem częstokroć zaangażowanego społecznie i celnie komentującego rzeczywistość. Na co dzień można ich spotkać na słynnej poznańskiej scenie OBORA, której ojcem-założycielem jest m.in. Zenon Laskowik. Kabaret Czesuaf zdobył w tym roku II nagrodę na przeglądzie kabaretów PAKA w Krakowie. Poza tym (jeśli komuś mało) na swoim koncie posiada rozmaite trofea, m.in. I nagrodę Wieczorów Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim (2004), Grand Prix oraz Nagrodę Publiczności Mazurskiego Lata Kabaretowego "Mulatka" w Ełku (2006) oraz Grand Prix IV Trybunałów Kabaretowych w Piotrkowie Trybunalskim (2006). Ale nie o nagrody tu przecież chodzi. Jeśli ktoś woli pyry od ziemniaków - na pewno warto wybrać się tego wieczoru do Lapidarium.
Cena biletu 10 zł.
5 sierpnia, godz. 14.00
Muzyka klasyczna - Hob-beats Duo
Magdalena Kordylasińska - perkusja
Miłosz Pękala - perkusja
W programie: J.S. Bach, P. Norgard, A. Piazzolla,E. Sejourne, M. Miki.
Duet perkusyjny Hob-beats powstał w 2002 roku. Współtworzą go absolwenci Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie - Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala. Jako duet biorą udział w wielu prestiżowych konkursach i festiwalach. Swój recital zaprezentowali między innymi podczas festiwalu Perkusja Solo i w Zespole w Koszalinie, Festiwalu Perkusja 2002, Perkusja 2003, Crossdrumming Festival, Wieczory Muzyczne w Starej Dziekance. We wrześniu 2003 roku wzięli udział w Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie oraz w koncercie podczas wykładu Anny Ignatowicz-Glińskiej towarzyszącemu VI Dolnośląskiemu Festwalowi Nauki we Wrocławiu. Koncertowali również w klubie XIII Muz w Szczecinie oraz podczas koncertu inaugurującego Ogólnopolskie Przesłuchania Uczniów Szkół Muzycznych Muzycznych. W 2004 roku wystąpili w koncercie w ramach cyklu Portrety kompozytorów prezentując utwory Anny Ignatowicz-Glińskiej, a w 2005 roku w tym samym cyklu zaprezentowali kompozycję Marcina Błażewicza. We wrześniu 2005 roku brali udział w koncertach w ramach festiwalu "Warszawska Jesień", gdzie mieli możliwość współpracy z muzykami Zespołu Muzyki Nowej ze Szwajcarii oraz z perkusistą i pedagogiem Stevenem Schickiem. W lipcu 2004 roku zostali laureatami I miejsca na II Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym im. Mikołaja Stasiniewicza w Warszawie. Jako laureaci otrzymali także Nagrodę Prezydenta M. St. Warszawy Lecha Kaczyńskiego. W swoim dorobku mają wiele prawykonań, m.in. Passacaglia Anny Ignatowicz-Glińska, Enso Jarosława Kapuścińskiego, Marimba Concerto Mikołaja Hertla, Fünf Tagesbuchblatter Przemysława Zycha.
W swoim repertuarze duet Hob-beats ma zarówno transkrypcje (J. S. Bach, M. Ravel, F. Chopin), utwory perkusyjne XX i XXI w. (S. Reich, A. Koppel, P. Norgard), kompozycje polskie (A. Ignatowicz-Glińska, M. Błażewicz, P. Zych), utwory z towarzyszeniem orkiestry (A. Ignatowicz-Glińska, A. Panufnik, A. Koppel) oraz kompozycje z dwoma fortepianami (B. Bartok, K. Helweg, L. Berio, W. Lutosławski, M. Ptaszyńska).
Wstęp wolny.
5 sierpnia 2007, godz. 19.00
Blues na niedzielę - Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa
Najpopularniejszy wykonawca bluesa w Polsce. Wirtuoz harmonijki ustnej, wokalista, autor tekstów i muzyki. Założyciel i lider grupy Nocna Zmiana Bluesa, z którą koncertował w kilkunastu krajach, m.in. we Francji, Niemczech, Holandii i Zimbabwe. Z tym zespołem i pod własnym nazwiskiem wydał piętnaście płyt oraz wystąpił w wielu programach radiowych i telewizyjnych. Jako sideman, Sławek gra na harmonijce na kilkunastu płytach takich wykonawców jak m.in. Maanam czy Majka Jeżowska, Koncertował i nagrywał z bluesmanami amerykańskimi, wśród których byli m.in. Charlie Musselwhite, Junior Wells i Louisiana Red oraz z czołówką polskich muzyków rockowych i jazzowych. Z Nocną Zmianą Bluesa otwierał koncert grupy Blues Brothers (Norymberga 1989) i B.B.Kinga (Warszawa 1996). Sławek jest wykonawcą partii harmonijki ustnej na ścieżkach dźwiękowych kilku filmów i seriali telewizyjnych, gdzie wykonywał m.in. kompozycje Krzesimira Dębskiego i Michała Lorenza. Jest autorem dwóch podręczników gry na harmonijce ustnej, telewizyjnego kursu gry na tym instrumencie oraz wykładowcą na warsztatach instrumentalnych (m.in. w le Creusot we Francji). W programie III Polskiego Radia przez czternaście lat prowadził autorskie audycje popularyzujące bluesa. W roku 1997, Sławek jako pierwszy Polak-bluesman wystąpił wśród najwybitniejszych harmonijkarzy na Światowym Festiwalu Harmonijki w Trossingen w Niemczech. W ankiecie „Blues Top?” Sławek zdobył pierwsze miejsce w kraju jako wokalista i mistrz harmonijki. W roku 2002 ukazała się biograficzna książka o Sławku autorstwa J.Skaradzińskiego i M.Szalbierza Chory na bluesa. Sławek jest prezesem Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego i wiceprezesem Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno - Muzycznych SAWP
Cena biletów 10 zł
Lapidarium/M.W.

Aktualności
Weekend w Lapidarium
Spektakl dla dzieci Morska Opowieść, występ kabaretu Czesuaf (na zdjęciu obok), koncert muzyki klasycznej z kompozycjami Bacha i Piazzolli oraz blues na niedzielę w wykonaniu Nocnej Zmiany Bluesa - tak wygląda program Letniej Sceny Lapidarium w Warszawie na sobotę i niedzielę 4 i 5 sierpnia. Na prze
Komentarze (0)