Maksymalizm we wnętrzach: co oznacza?

Po latach dominacji minimalizmu we wnętrzach pod postacią stylu skandynawskiego, japońskiego i nowoczesnego, na horyzoncie pojawił się maksymalizm, hołdujący odmiennej filozofii: „Więcej znaczy lepiej”. Wielowymiarowość tego stylu pozwala tworzyć odważne, oryginalne, ale i bardzo gustowne aranżacje, w których często jeden wspólny element scala wszystko w spójną kompozycję. Może nim być motyw, kolor, a także kształt.

Złote zasady maksymalizmu

Maksymalizm we wnętrzach może się okazać nie lada wyzwaniem, jednak dzięki poniższym zasadom, okiełznacie go w bardzo stylowy sposób:

  • Własne upodobania: Poznanie tego, co lubicie we wnętrzach najbardziej, okazuje się przy aranżacjach maksymalistycznych bardzo pomocne. Niezależnie, czy chodzi o ulubione kolory, wzory, czy materiały, kluczowe jest zagłębienie się w to, co wam odpowiada, a co nie. Dzięki temu uda się wam stworzyć otoczenie, w którym będziecie się dobrze czuć.
  • Łączenie różnych faktur, materiałów i wzorów: Charakterystyczną cechą maksymalizmu jest miksowanie materiałów i faktur. Tak jak marmur doskonale wygląda w duecie z metalem, podobnie naturalną strukturę drewna lub mleczne szkło połączcie z mosiądzem. Dobrym przykładem takiego mariażu jest zaskakująca kształtem wisząca lampa VARIA od King Home, która sprawdzi się w kuchni otwartej na salon. Z kolei duet miękkiego aksamitu z surową faktura bawełny, zapewni wytworny i jednocześnie przytulny nastrój w pomieszczeniu. Szukajcie dodatków w wyraziste wzory np. tropikalnych liści i kwiatów, egzotycznych ptaków, motywów zwierzęcych, czy geometrycznych kształtów w postaci dekoracyjnych tekstyliów i grafik.

Lampa wisząca

  • Barwne zestawienia: Kolory mają ogromne znaczenie przy urządzaniu wnętrz, dlatego warto bliżej poznać zasady ich łączenia. Umiejętne zestawienie kolorów to klucz do tworzenia efektownych wnętrz. Maksymalizm daje wam duże pole możliwości. Bazujcie na zestawieniach ciemnych odcieni granatu i czerni z wyrazistymi barwami czerwieni, żółci i purpury, a nie zawiedziecie się. Dobrym posunięciem jest także mieszanie pastelowych barw - różów i szarości z królewskimi barwami butelkowej zieleni, bordo czy indygo. Przykład? Różowa pufa welurowa Lili w towarzystwie ciemnozielonej sofy rozjaśni ciemne otoczenie i wniesie przytulny akcent.

Pufa różowa

  • Wspólny mianownik: W przypadku maksymalizmu ważne jest znalezienie wspólnego punktu, który pozwoli wam uniknąć chaosu. Postawcie raczej na meble i dodatki w podobny deseń dopełniające się kolorystycznie np. flizelinową tapetę Bird of Paradise Dutch Wallcoverings i rozłożone na granatowej welurowej sofie poduszki dekoracyjne Wera od Dekoria łączy nie tylko egzotyczny motyw roślinny, ale i ciemne tło. Powtarzalność i symetria są tutaj złotym środkiem.

tapeta

  • Maksymalizm w parze z eklektyzmem: Oba kierunki wnętrzarskie wzajemnie się dopełniają pod kątem mieszania różnych stylów, kolorów i printów. Jednak eklektyzm stawia na większy umiar, a maksymalizm wyzwala większą kreatywność we wnętrzach. I tak z powodzeniem możecie połączyć dywan w zwierzęcy wzór z zasłoną w kwiaty Dekoria w niebiesko-zielonym kolorze i nadal uzyskać eleganckie i zarazem oryginalne wnętrze.
  • Nowe i stare: Jeśli chcecie, aby wasz dom stał się miejscem z klimatem, zdecydujcie się na popularne łączenie nowego wystroju z elementami vintage. Wyszperane na strychu czy pchlim targu meble i dodatki dodadzą charakteru każdej aranżacji, a wam zapewnią dodatkowe źródło inspiracji.

zasłona

Jak łączyć różne style we wnętrzach?

Sekretem świetnie urządzonego wnętrza w duchu maksymalizmu może być także mieszanie stylów w odpowiednich proporcjach. Bliski maksymalizmowi styl glamour dobrze komponuje się ze stylem skandynawskim i klasycznym. W efekcie możecie otrzymać elegancką aranżację, w której przepych znany z glamour wnętrz, jest zrównoważony subtelnym wzornictwem skandynawskim. Przykładem jest kącik do czytania, w którym na pierwszy plan wysuwa się pokryty welurem bordowy fotel na złotych nóżkach ustawiony na tle pudrowej ściany zdobionej sztukaterią. Przygotowaną bazę warto dopełnić klasycznymi meblami w postaci regału z ciemnego drewna oraz dekoracyjnym stolikiem ze szklanym blatem, gdzie znajdzie się miejsce na kubek z ciepłym napojem.

Efektowne dodatki, czyli prosty sposób na nietuzinkowe wnętrze

Wnętrza w duchu maksymalizmu nie mogą obyć się bez oryginalnych dodatków, które potrafią stworzyć całą aranżację. Dlatego, jeśli obawiacie się łączyć meble w różnych stylach, postawcie na mix efektownych dekoracji:

  • Wzorzyste tekstylia: Najprostszy sposób na wprowadzenie maksymalizmu to oczywiście tekstylia w różnorodne wzory. Łączcie zatem ze sobą kolorystycznie wzorzyste poduszki, pledy, zasłony i dywany, a efekt nie będzie ani trochę przerysowany.
  • Barwne grafiki i plakaty: Jednolite ściany wzbogaćcie, tworząc domową galerię. Imponujący efekt zapewnią wam kolorowe grafiki czy plakat w rajskie ptaki Hog Studio, który wraz z tekstyliami w podobny deseń stworzą dopełniającą się stylizację.
  • Półka różnorodności: W reprezentacyjnym miejscu w domu postaw pamiątki z wakacji, figurki zwierząt, kolorowe szkło czy ceramiczny pojemni w kształcie złotego ananasa.
  • Miks na stole: Stwórzcie własną zastawę stołową, łącząc kubki, talerze i miseczki w różnych stylach. Doskonałym przykładem może być barwne szkło w zestawie talerzami w różne wzory. Goście z pewnością docenią wasze pomysły na stylizację stołu.

plakat

Aranżowanie wnętrz może stać się świetną zabawą, a maksymalizm wyzwoli w was kreatywność i chęć do eksperymentowania z materiałami, wzorami i fakturami. Dzięki temu wasze domy i mieszkania staną się oryginalne, nietuzinkowe i odzwierciedlające co wam w duszy gra.

Więcej porad i wskazówek, jak aranżować wnętrza, znajdziecie w dziale urządzam i dekoruje, a specjalnie wyselekcjonowane sprzęty, meble oraz akcesoria kupicie na empik.com w nowej strefie Empik Design.