10 lat temu, Tomasz Stańko wynajął apartament w mieście, które sam określa mianem światowej stolicy jazzu. Pierwszą dokumentacją nowojorskiego etapu życia stał się podwójny album „Wisława”,którym Tomasz Stańko przedstawił światu New York Quartet. 25 marca artysta spotka się z fanami w salonie Empik Nowy Świat w Warszawie. Będzie to spotkanie wyjątkowe, ponieważ muzyk zaprezentuje album „December Avenue" (Universal Music Polska) na 6 dni przed jego oficjalną premierą.

Album „December Avenue” to krążek nagrany w czerwcu 2016 roku w Studios La Buissonne na południu Francji, a wyprodukowany przez Manfreda Eichera. Otwiera on nowy rozdział w historii kwartetu. W jego składzie doszło do jednej zmiany: nowym basistą został związany z Virgin Islands Reuben Rogers. Słuchaczom ECM jest on z pewnością znany ze współpracy z Charlesem Lloydem. Nowy członek zespołu szybko znalazł wspólny język z pozostałymi muzykami – urodzonym na Kubie pianistą Davidem Virellesem oraz pochodzącym z Detroit perkusistą Geraldem Cleaverem. Rogers wprowadził do kwartetu nieco tanecznej lotności. Zanim stał się basistą, grał na klarnecie, fortepianie, a także perkusji. Doświadczenia te sprawiły, że Rogers jest dziś muzykiem niezwykle wszechstronnym, znakomitym improwizatorem, który doskonale czuje się zarówno w roli nadającego puls, jak i tego, który współodpowiedzialny jest za melodię.

Tomasz Stańko – wybitny polski trębacz, od lat należy do grona najbardziej charakterystycznych muzyków jazzowych na świecie. Jego grę rozpoznaje się już po pierwszych dźwiękach – charakterystycznym dla Stańki chropowatym brzmieniu. Artysta słynie z lirycznych improwizacji i pełnych uczucia tematów. Na pierwszym miejscu zawsze jednak stawia samą kompozycję. Stańko jest niezwykle „hojnym” liderem, który często daje pozostałym muzykom możliwość wyrażenia siebie we wspólnie wykonywanych utworach.

25 marca, godz. 15:00

Empik Nowy Świat, Warszawa

ul. Nowy Świat 15/17