Podczas ceremonii otwarcia 47. Krakowskiego Festiwalu Filmowego 31 maja 2007 r. honorową nagrodę Smoka Smoków za całokształt pracy twórczej odbierze Raoul Servais - wybitny belgijski reżyser filmów animowanych. Artysta z radością przyjął wiadomość o przyznanym mu wyróżnieniu, zaznaczając, iż to wielki zaszczyt otrzymać nagrodę na jednym z najważniejszych na świecie festiwali filmowych, w dodatku odbywającym się w kraju, którego twórcy tak wiele wnieśli do rozwoju animacji filmowej.

Raul Servais uchodzi za jednego z największych żyjących reżyserów filmów animowanych na świecie, a na pewno za najbardziej znanego belgijskiego przedstawiciela tego gatunku. Urodził się 1 maja 1928 r. W wieku dwudziestu dwóch lat ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gandawie, a od 1953 roku pracował jako asystent sławnego surrealisty Rene Magritte’a. Niezwykle różnorodna twórczość artysty, na którą składa się około dwudziestu filmów animowanych, w tym jeden pełnometrażowy, wywodzi się z kultury flamandzkiej i oscyluje wokół ekspresjonizmu oraz realizmu magicznego. Niemałe znaczenie dla wykształcenia indywidualnego stylu reżysera miała także wspomniana współpraca z Magrittem. Według słów Profesora Jerzego Kuci, członka Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej, Raoul Servais wniósł w światowy film animowany własną koncepcję filmu autorskiego cechującego się głębokim humanizmem, uwrażliwieniem na sprawy obywatelskie i społeczne, penetrującego zakamarki ludzkiej duszy.

Po zrealizowaniu takich animacji jak Harbour Lights z 1960 roku, którą sam autor określa mianem swojego pierwszego prawdziwego filmu, The False Note z 1963, czy też Chromofobia z 1965, Servais zaszokował publiczność nagłą zmianą poetyki. W 1979 roku wyprodukowana zostaje Harpia - jeden z najbardziej znanych obrazów Raoula Servais. Ta odważna realizacja odcina się od poetyki stosowanej w poprzednich, i tak już zróżnicowanych, filmach. Poruszona w Harpii kontrowersyjna problematyka oraz zastosowane przez twórcę oryginalne rozwiązania plastyczne przypadły do gustu krytykom, przynosząc reżyserowi Złotą Palmę w Cannes. Wśród pozostałych filmów artysty należałoby wymienić takie tytuły, jak Sirene, Goldframe, To Speak or Not To Speak czy Pegasus. W latach 1985 - 1994 Raoul Servais pełnił funkcję Prezydenta ASIFA (Association International du Film d’Animation), międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego twórców, producentów i dystrybutorów filmu animowanego. Działalność artystyczna belgijskiego animatora, za którą był on wielokrotnie nagradzany na całym świecie, obejmuje nie tylko filmy, lecz także malarstwo i rysunek. Z jego inicjatywy w roku 1963 powołano Wydział Animacji Filmowej na Akademii Sztuk Pięknych w  Gandawie. 

Smok Smoków jest nagrodą ustanowioną w 1998 roku i przyznawaną już od dziesięciu lat przez Radę Programową Krakowskiej Fundacji Filmowej autorom, których twórczość na trwałe wpisała się w historię filmu dokumentalnego i animowanego. Dotychczas jej laureatami byli dokumentaliści: Bohdan Kosiński, Raymond Depardon, Werner Herzog, Albert Maysles, Kazimierz Karabasz oraz animatorzy:  Jan Lenica, Jan Svankmajer, Stephan i Timothy Quay, Juri Norstein.

Widzowie 47. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego (31.05 - 05.06. 2007) będą mieli okazję obejrzeć filmy laureata Smoka Smoków zaprezentowane podczas retrospektywy jego twórczości.

Krakow Film Festival/M.W.