Skóra dłoni to obszar najbardziej narażony na przesuszenie oraz powstawanie różnego rodzaju mikrouszkodzeń i większych ran. Nic dziwnego – dłońmi wykonujemy wszelkie czynności, począwszy od stukania w klawiaturę, po gotowanie i krojenie, mycie naczyń czy sprzątanie z wykorzystaniem detergentów. W chodne dni to właśnie skóra dłoni – oprócz twarzy, którą zazwyczaj chronimy kremami i filtrami UVA/UVB – jest narażona na jego działanie.

 

Przyczyny podrażnień skory dłoni

Zastanawiasz się, dlaczego skóra schodzi z dłoni, mimo że starasz się o nią dbać? Najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy jest przesuszenie spowodowane różnego rodzaju środkami, jak choćby płyny dezynfekujące. W niektórych zawodach czy okolicznościach częste korzystanie z takiego środka jest koniecznością, a to prosty przepis na suchą łuszczącą się skórę.

Zimno to kolejny częsty winowajca. Skóra może być wrażliwa na niskie temperatury w różnym stopniu – niektórzy mają problemy ze schodzącą skórą nawet przy noszeniu rękawiczek. Dlatego warto wspomagać dłonie dodatkowymi środkami ochronnymi – kremami i oczywiście zabiegami parafinowymi na dłonie.

Zastanawiasz się, jak przeprowadzić taki zabieg? To naprawdę nieskomplikowane – do jego wykonania wystarczy w zasadzie parafina, woda i rękawiczki.

 

Parafina na dłonie – uniwersalny środek ochronny

Wśród miłośników kosmetyków naturalnych, tropiących wszelkie niekorzystne substancje w składach produktów, parafina często uznawana jest za składnik niepożądany ze względu na swoje pochodzenie. Jako składnik pozyskiwany w procesie destylacji ropy naftowej, może wydać się elementem niepożądanym w kremach – jednak to błąd! Odpowiednio zastosowana, znakomicie sprawdza się jako składnik, jak również samodzielny kosmetyk.

Warto pamiętać, że parafina do rąk sama w sobie nie nawilża. Nie ma zdolności wnikania w głębsze warstwy skóry i odżywiania. Nie oznacza to jednak, że jej stosowanie mija się z celem. Wręcz przeciwnie – spełnia rolę płaszcza ochronnego, zapewniając skórze zabezpieczenie przed inwazyjnymi substancjami, jak alkohole i detergenty. Zatem obecnie, gdy co chwilę dezynfekujemy ręce, parafina jest szczególnie przydatnym specyfikiem.

 

Parfina melon

 

Parafina na twarz?

Chociaż parafina świetnie sprawdza się jako substancja ochronna na dłonie czy ciało, stosowanie jej na twarz najprawdopodobniej nie skończy się dobrze. Dlaczego? Pod warstwą parafiny skóra nie oddycha, co w przypadku cery mającej skłonność do nadprodukcji sebum i zatykania się porów jest receptą na niedoskonałości. Należy unikać takiego działania, zwłaszcza jeśli używasz makijażu, który jest kolejną warstwą do kolekcji.

 

Zabieg parafinowy – jak go przeprowadzić?

Podstawą do przygotowania skóry do zabiegu parafinowego jest peeling. Pomaga on usunąć martwą warstwę rogową naskórka, dzięki czemu dłonie będą gładsze, a substancje aktywne z kremów będą lepiej wnikać w skórę. Parafina ochrania, a nie nawilża, jednak lepiej zdaje egzamin w przypadku, gdy dłonie są gładkie.

Oto kolejne kroki przeprowadzania zabiegu:

  • Podgrzanie parafiny w parafiniarce. Jest to urządzenie dostępne w sklepach w cenie poniżej 100 złotych. Istnieje również możliwość podgrzania jej w innym naczyniu, jednak wymaga to zachowania najwyższego poziomu ostrożności.
  • Odczekanie, aż rozpuszczona parafina wystygnie.
  • Staranne umycie rąk.
  • Zanurzenie dłoni w parafinie, upewniwszy się uprzednio, że ma odpowiednią temperaturę.
  • Nałożenie foliowych rękawiczek na dłonie pokryte parafiną, a na to - zwykłych rękawiczek.
  • Odczekanie 15 minut.
  • Zdjęcie rękawiczek i parafinowej warstwy.

Wykonując zabieg parafinowy na dłonie, pamiętaj o tym, że jest to substancja łatwopalna, z którą należy obchodzić się z najwyższą ostrożnością. Przed włożeniem dłoni zawsze sprawdzaj, czy ma ona odpowiednią temperaturę, aby uniknąć poparzeń. Najlepszym pomysłem będzie zaopatrzenie się w parafiniarkę – jej zakup to inwestycja na lata, która pozwoli ci uniknąć generowania jakichkolwiek zagrożeń związanych z niebezpieczeństwem pożarowym. Warto również wykorzystać termometr.

Na rynku znajdziesz też gotowe produkty.

 

Marion maska parafinowa

 

Zapobieganie wysychaniu skóry dłoni – co jeszcze możesz zrobić?

Zabieg parafinowy na dłonie w domu to wspaniały sposób na ochronę wrażliwej skóry. Jego zastosowanie raz w tygodniu zda egzamin w najchłodniejszych dniach roku. Warto wzbogacić tę terapię kremem – w wielu z nich również znajdziesz parafinę, często wykorzystywaną w kosmetykach pielęgnacyjnych pokroju balsamów.

Pamiętaj, że nawilżanie rąk powinno być równie utrwalonym nawykiem, co poranne oczyszczanie twarzy i wklepywanie w nią kremów. Co powinny zawierać dobre kremy do rąk? Najlepszymi substancjami głęboko nawilżającymi i regenerującymi, chętnie wykorzystywanymi w kremach, są:

  • witamina A i C,
  • d-pantenol,
  • aloes,
  • miód Manuka,
  • mocznik,
  • kolagen.

Wybierając krem, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego skład, ale również konsystencję. Nie może być ona zbyt gęsta, ponieważ krem będzie osadzał się na skórze tłustym filmem. Najlepiej szukać kosmetyku, który ma lekką formułę i dobrze się wchłania.

 

Pielęgnacja dłoni

 

Ostatnia rada. Istotnym krokiem jest również tak prozaiczna rzecz, jak noszenie rękawiczek. Skóra wystawiona na działanie zimna może reagować bardzo ostro, a zabiegi parafinowe z bardzo niskimi temperaturami poradzą sobie jedynie częściowo. Podczas mrozów warto nosić bardzo solidne, ciepłe rękawiczki, które ją ochronią. Jednak także teraz, w okresie wczesnowiosennym, gdy pogoda nie rozpieszcza nas promieniami słonecznymi, warto pamiętać o tej dodatkowej materiałowej ochronie.

Zacznij dbać o swoje dłonie już dziś i zapomnij o brzydkich schodzących połaciach naskórka i pieczeniu związanym z podrażnieniem wysuszonej skóry. O tym, jak jeszcze możesz zadbać o swoje dłonie, przeczytasz tu, a więcej urodowych porad znajdziesz w pasji Dbam o urodę.