Nowa „Gazeta Prawna”, odmieniona zarówno pod względem graficznym jak i merytorycznym, pojawi się w kioskach w najbliższy poniedziałek 27 lutego. Dziennik będzie liczył 40-48 stron. Dotychczasowy podział na żółtą i białą część zastąpią cztery działy tematyczne znajdujące się we wspólnym żółtym grzbiecie głównym: biznes, podatki, praca, prawo gospodarcze.

Jak informuje wydawca, przekształcenia w „Gazecie Prawnej” mają być odpowiedzią na zmieniające się potrzeby czytelników oraz sposoby poszukiwania przez nich informacji. Głównym celem zmian jest odświeżenie wizerunku gazety, poszerzenie grupy czytelników, głównie o menedżerów wyższego szczebla, a także zwiększenie przychodów z reklam.

- Pragniemy stworzyć nową jakość na rynku dzienników - mówi Jarosław Sroka, redaktor naczelny „Gazety Prawnej”. - Wykorzystaliśmy mocne strony dotychczasowej „Gazety Prawnej”: praktyczne informacje, użyteczność, bliski kontakt z czytelnikami i dodaliśmy wysokiej jakości informacje gospodarcze: raporty, analizy i komentarze eksperckie. W ten sposób powstała gazeta nowoczesna, użyteczna, przejrzysta i przyjazna dla czytelników. Nowa „Gazeta Prawna” będzie źródłem praktycznych informacji dla wszystkich od specjalisty, po prezesa międzynarodowej korporacji - wyjaśnia szef pisma.

Uzupełnieniem i rozszerzeniem publikacji grzbietu głównego będą tygodniki tematyczne kierowane do wybranych grup odbiorców, odpowiadające ich zainteresowaniom: „Księgowość i Podatki” (poniedziałek), „Firma i Klient” (wtorek), „Urząd i Finanse” (środa), „Praca i Ubezpieczenia” (czwartek), „Prawo i Życie” (piątek).

Mocną stroną „Gazety Prawnej” pozostanie funkcja poradnicza. Będzie ona realizowana przy wykorzystaniu nowatorskich pomysłów, które wzbogacą dotychczasowe formy poradnictwa. Na przykład, w górnej części każdej strony gazety wydzielone zostanie miejsce, gdzie znajdą się odpowiedzi na pytania czytelników. Rozwiązanie to zapewni szybszy dostęp do porad i łatwiejsze ich odszukiwanie.

Zmianie ulegnie również szata graficzna „Gazety Prawnej” z logo włącznie. Nowa makieta wpisuje się w najnowsze trendy światowe. Gazeta zyskała spójny, przejrzysty układ dzięki uporządkowaniu stron zarówno w grzbiecie głównym, jak i w dodatkach tematycznych. Znacznie polepszy się także nawigacja dzięki wprowadzeniu oryginalnych narzędzi edytorskich, które ułatwiają szybkie przeglądanie i wyszukiwanie interesujących czytelnika treści. Artykułom towarzyszyć będą różnego rodzaju infografiki, wyróżniki, odnośniki, ramki podsumowujące.

27 lutego w nowej szacie zadebiutuje również witryna internetowa www.gazetaprawna.pl. Zyska ona bardziej przejrzystą nawigację i zostanie wzbogacona o rozszerzone serwisy prawno-gospodarcze. Witryna www.gazetaprawna.pl zapewniać będzie stały dostęp do najświeższych informacji, aktualizowanych non-stop przez siedem dni w tygodniu. Jej wyróżnikiem i mocną stroną będą pogłębione komentarze, raporty i analizy.

Zmiany w „Gazecie Prawnej” oraz ich promocja będą kosztowały w tym roku ok. 13 mln zł. Wydawca zakłada kilkuprocentowy wzrost sprzedaży gazety oraz prawie 50 proc. wzrost sprzedaży wydania internetowego. Dynamika wzrostu przychodów z reklam ma być podobna do osiągniętej w 2005 roku i wynieść ok. 40 proc.

„Gazeta Prawna”, wydawana przez Grupę Wydawniczą INFOR, istnieje od 1994 roku. Przez ostatnie lata ewoluowała od gazety dla osób zawodowo zainteresowanych prawem i podatkami w stronę największego dziennika gospodarczego w Polsce. Redaktorem naczelnym dziennika jest Jarosław Sroka. W ubiegłym roku średnia sprzedaż Gazety Prawnej wyniosła 82,1 tys. egzemplarzy i od kilku lat systematycznie rośnie. Dynamika wzrostu przychodów reklamowych Gazety Prawnej  2003/2002 - 18,41%; 2004/2003 - 54,89%; 2005/2004 - 37,57%. Czytelnictwo w 2005 - na podstawie ogólnopolskich badań czytelnictwa - 2,19% (CCS), czytelnictwo wśród menedżerów 33,1% (PRO).

opr. M.W.