Przyznam, że sama zwykle siadam do gier planszowych wymagających myślenia strategicznego i spokojnego planowania kolejnych ruchów na planszy. Jednak od czasu do czasu nabieram ochoty na inną formę zabawy i wtedy sięgam po planszowe gry na czas.

Gry na czas dla wielu graczy

Time's Up: Party jest w moim domu uznawany za absolutny klasyk gier planszowych w czasie rzeczywistym. Najciekawsze jest to, że nie umiem do końca powiedzieć, dlaczego?

Z pozoru jest to zwykła gra kalamburowa, a przecież w kalambury możemy grać, sami przygotowując hasła i zasady, prawda? No właśnie okazuje się, że Time’s Up zupełnie nowy wymiar klasycznej zabawy!

Każda z trzech rund, w których będziemy grać podzieleni na drużyny, polega na odgadywaniu tych samych haseł. Jednak w pierwszej rundzie możemy opisywać je w dowolny sposób, w drugiej tylko jednym słowem, a w trzeciej wyłącznie za pomocą gestów. Brzmi banalnie? Wcale tak nie jest! Jeśli nie mieliście jeszcze okazji zagrać w Time’s Up, koniecznie spróbujcie. Jestem pewna, że się wam spodoba!

 

Rebel, gra towarzyska Time's Up: Party, nowa edycja

Rebel, gra towarzyska Time's Up: Party, nowa edycja

 

5 sekund jest jedną z ulubionych gier moich przyjaciół. Ma kilka wariantów (w tym 5 Sekund Junior – dla dzieci!) i bardzo proste zasady.

To quizowa gra, w której mamy dokładnie pięć sekund, by odpowiedzieć na zadane pytanie. Czas odmierza bardzo charakterystyczna spiralna tuba, w której zamiast piasku (jak w klepsydrze), w dół wędruje metalowa kulka, wydając bardzo rozpraszający dźwięk. Pytania potrafią być banalnie proste, ale ograniczenie czasowe sprawia, że nawet najmądrzejsi gracze czasem „wywracają się” na kwestiach, w których normalnie są prawdziwymi omnibusami.

 

Trefl, gra towarzyska 5 Sekund

Trefl, gra towarzyska 5 Sekund

 

Układanki na czas

Graliście w Tetris? To absolutny klasyk wśród gier zręcznościowo-logicznych! Jeśli lubicie taką formę zabawy, koniecznie spróbujcie Fits lub jej podręcznej, podróżnej wersji – Fits Travel. Porównanie do komputerowego pierwowzoru jest jak najbardziej na miejscu.

Naszym zadaniem jest układanie znajomo wyglądających klocków na wąskiej planszy. Co ciekawe, wszyscy układamy te same klocki jednocześnie, jednak każdy zaczyna z innym elementem układanki, co sprawia, że i nasze zagrania będą się różnić. W kolejnych poziomach rozgrywki pojawiają się też dodatkowe elementy – pola, które będą punktować (in plus lub minus), jeśli zostawimy je niezakryte. Naprawdę świetna zabawa, która na dodatek przyjemnie rozgrzewa szare komórki.

 

Egmont, gra planszowa Fits

Egmont, gra planszowa Fits

 

Ubongo opiera się na podobnych założeniach, jednak tutaj nie wykonujemy ruchów po kolei, a gramy jednocześnie – czas odgrywa więc wielką rolę, ponieważ kto pierwszy ułoży skomplikowaną układankę, ten zdobędzie najwięcej punktów ruchu – czyli będzie mógł ustawić się przy najlepszych źródłach punktów zwycięstwa w postaci kolorowych kamieni.

Najciekawszym rozwiązaniem jest to, że na koniec gry sprawdzamy, których kamieni mamy najmniej i to jest naszym wynikiem.

Bardzo lubię takie rozwiązania w grach, bo wymuszają na mnie nieustanne kombinowanie i szukanie optymalnych ruchów przy każdym posunięciu. Uważajcie, przestrzenna wyobraźnia potrzebna do gry w Ubongo, potrafi zawieźć w najmniej spodziewanym momencie!

 

Egmont, gra planszowa Ubongo

Egmont, gra planszowa Ubongo

 

Móóóózgiii!

Zombie 15 to jeden z najładniejszych tytułów w mojej kolekcji. Oczywiście, o ile za ładne można uznać dziesiątki figurek potwornych i mózgożernych nieumarłych! Co ciekawe, nazwa gry zdradza nam jednocześnie, jak długo będzie trwać rozgrywka. Otóż każdy scenariusz (w pudełku jest ich naprawdę sporo!) trwa dokładnie piętnaście minut. Czas odmierza zaś… ścieżka dźwiękowa (dołączona do pudełka w formie płyty CD, ale dostępna również online).

Zombie 15 To w pełni kooperacyjna gra, w której staramy się przetrwać w świecie opanowanym przez żywe trupy. Zbieramy przedmioty, korzystamy ze swoich indywidualnych umiejętności i staramy się nie robić za dużo hałasu, ponieważ zwabia on potwory!

 

Egmont, gra przygodowa Zombie 15'

Egmont, gra przygodowa Zombie 15'

 

Gry w czasie rzeczywistym to doskonała rozrywka dla mniejszego i większego grona graczy w różnym wieku. Macie jakąś swoją ulubioną? Dajcie nam znać w komentarzach. A jeśli szukacie więcej informacji na temat planszówek, zajrzyjcie koniecznie na stronę Magazynu Empik Pasje do działu poświęconego pasji do grania.