Andrzej Saramonowicz – reżyser, scenarzysta, dramaturg – twórca takich kinowych hitów, jak „Testosteron” czy „Lejdis”, a także autor popularnej powieści „Chłopcy”, opowiada o swoich upodobaniach literackich. Specjalnie dla naszych czytelników wybrał i skomentował kilka ciekawych książek, które z pewnością warto poznać i przeczytać.
Co poleca artysta?
Marcin Kołodziejczyk, „Dysforia. Przypadki mieszczan polskich”: „Pod piórem Kołodziejczyka reportaż zmienia się w najwyższych lotów literaturę. Piętnaście tekstów pełnych przenikliwości i ironii, z których jeden - „Wieczór poezji współczesnej pod okiem animatorki kulturalnej” - ociera się o prawdziwy geniusz.” – Sarmonowicz tak opisuje książkę, która go zaintrygowała.
Marek Bieńczyk, „Jabłko Olgi, stopy Dawida”: „Bieńczyk nie udaje, że myśli. Bieńczyk myśli naprawdę. I szczęśliwie dla nas tymi myślami się dzieli. Jego erudycyjna proza łączy w sobie powieść, esej i autobiografię. A przy tym uwodzi słowem i zachwyca frazą, bo Bieńczyk pisze zaiste przepięknie.”
John Cleese, „Tak czy inaczej”: John Cleese – „współtwórca kultowej grupy komików Monty Python – to bóg humoru. Z jego autobiograficznej książki można się dowiedzieć, jak się do owej boskości dochodzi. Dla wszystkich, którym nie obca jest wrażliwość na dowcip, pozycja obowiązkowa.”
Marcin Wicha, „Jak przestałem kochać design”: „Autor zadaje kłam powszechnemu truizmowi, że „o gustach się nie dyskutuje” i rozprawia się z polską skłonnością do bezguścia. Bywa złośliwy, ale nie jadowity. Pisze lekko, ale nie błaho. Opowiada się za ukrytym w przedmiotach pięknem dnia codziennego i uczy, jak je wydobyć.”
Jerzy Besala, „Alkoholowe dzieje Polski”: „W Polsce chętnie się o historii mówi. I jeszcze chętniej pije. Jerzy Besala postanowił połączyć te nasze narodowe fascynacje i napisał – językiem barwnym i przytaczając szereg fascynujących przykładów – książkę o polskim piciu od Piastów do końca Rzeczypospolitej szlacheckiej. Czuję w tym spory hit!” – uzasadnia swój wybór Saramonowicz.”
Te ciekawe książki, a także powieść czy filmy naszego eksperta znajdziecie na empik.com.
Komentarze (0)