Moim zdaniem, idealna zakładka powinna spełniać dwa podstawowe zadania - ułatwiać czytanie, jak i do niego zachęcać swoim wyglądem. Potraktowałam temat z poczuciem humoru i sprawiłam, że moje zakładki będą przypominać o korzyściach płynących z lektury na okrągło :).

 

Do ich wykonania potrzebne są:

- arkusz bloku technicznego lub akwarelowego (kartki muszą być stosunkowo grube)

- kolorowy brystol lub inny papier w jednolitym kolorze (wybrałam odcienie niebieskiego)

- farba akrylowa (w swojej kompozycji użyłam pomarańczowej)

okrągła gąbka malarska

- sznurki i koraliki

- nożyczki, klej, dziurkacz, kolorowe cienkopisy lub pisaki do tworzenia obramowań i konturów

Zanim przystąpisz do pracy porusz swoją wyobraźnię i wymyśl hasła propagujące czytelnictwo. Potraktuj temat z przymrużeniem oka, pobaw sie słowem i obrazem, wysil szare komórki... one chyba też mają okrągły kształt ;)

 

krok 1

Wytnij z bloku prostokąty o wymiarach ok. 5cm/15cm, następnie równomiernie rozprowadź farbę na gąbce i odciśnij na nich kropki. Zinterpretuj okrągły kształt i przedstaw w formie dopasowanej do treści.

Dla jasności - jedna z moich kropek zamieniła się w kłębek wełny i opatrzona została tekstem - "Czytanie rozwija", inne stały sie piaskiem w klepsydrach, z podpisem - "Czytaj czasem".

 krok 2

Ozdobione ilustracjami prostokąty obrysuj na krawędzi kolorowym pisakiem. Za tło posłużą większe prostokąty wycięte z kolorowego brystolu. Przyklej do siebie te dwie warstwy.

 

krok 3

Wytnij otwory dziurkaczem, przez które możesz przepleść sznurki z nawleczonymi koralikami. Twoje zakładki nabiorą bardziej zawadiackiego wyglądu.

krok 4

Boki zakładek, konkretnie dolnej warstwy, można delikatnie zwilżyć wodą. Rozmiękczony w ten sposób papier zagnij do środka, uzyskując interesujący efekt 3d.

Voila, praca ukończona!

Rady i wskazówki:

Dobieraj kolory na zasadzie kontrastu. Będą bardziej zwracać uwagę i ładniej wyglądać. Nie musisz używać dokładnie takich samych jak ja.