Wybitni polscy sportowcy Maciej Grubski i Dariusz Bujakowski, francuski mistrz kickboxingu Olivier Gruner oraz brytyjski gwiazdor Max Ryan uświetnili swoją obecnością uroczystą premierę filmu „Skorumpowani”. Najnowsze dzieło Jarosława Żamojdy („Młode wilki”) jest bowiem kinem akcji, skupiającym się na… sportach walki.

„Skorumpowani”, oprócz mocnego rysu sensacyjnego, mają jeszcze jeden ciekawy wymiar. To pierwszy od wielu lat polski film, który w dużej mierze skupia się na sportach walki. Stąd w obsadzie Maciej Grubski, sześciokrotny mistrz świata w karate oraz Dariusz Bajkowski, trener karate AWF w Poznaniu, który sztukami walki zajmuje się od 24 lat. Ale żeby stworzyć dobry film ze scenami walki nie wystarczy zatrudnić wybitnych sportowców. Trzeba mieć również kogoś, kto do takich scen stworzy odpowiednią choreografię.

I tak na planie pojawił się Olivier Gruner. Aktor urodził się w Paryżu, w rodzinie znanego chirurga. Jako nastolatek przeżył fascynację Brucem Lee i zaczął trenować sztuki walki: shotokan, karate, boks i kickboxing. W wieku 18 lat wstąpił do elitarnej francuskiej jednostki wojskowej Commando Marine, w której służył cztery lata. Intensywnie trenował wtedy karate. Po zakończeniu służby zajął się kickboxingiem, utrzymując się z pracy w charakterze ochroniarza, ratownika i instruktora narciarskiego. Po trzech latach treningów, w 1985 roku, został mistrzem Francji kickboxingu. Tytuł obronił dwa razy, a w 1987 roku został mistrzem świata. Rok później zrezygnował z kariery sportowej. Występował jako model, pojawił się w wielu reklamówkach telewizyjnych. U schyłku lat osiemdziesiątych rozpoczął karierę filmową, którą z powodzeniem kontynuuje do dziś. Przez lata wyrósł na jednego z najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie.

Żamojda był pod wrażeniem jego niezwykłej sprawności jako choreografa scen walki.
- Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że prawdziwa walka czy sport a podobne sekwencje w kinie to dwie różne sprawy. Ale Gruner uświadomił nam to w pełni. To, co bywa ważne na ringu czy macie, za co zdobywa się punkty, w kinie jest nieistotne, może wręcz przeszkadzać. Myślę, że wszyscy wiele się od niego nauczyliśmy - mówił reżyser.
- Olivier dokonał jednej nieustalonej z nami i dość niebezpiecznej ewolucji, związanej z wypadkiem samochodowym. Był przekonany, że to zrobi i że nie potrzebuje kaskadera. Rzeczywiście, udało się, choć najedliśmy się trochę strachu. Doszło tylko do drobnej kontuzji.

Po uroczystym pokazie „Skorumpowanych Olivier Gruner powiedział - Film bardzo mi się podobał. Naprawdę dobra robota! Będę mógł go polecać z czystym sumieniem.

Akcję „Skorumpowanych” zainspirowały wydarzenia z 2005 roku - wielka policyjna operacja przeciw przemytowi narkotyków przez Polskę tzw. „szlakiem bałkańskim”. Do Polski przyjeżdżają rosyjscy gangsterzy Siergiej (Max Ryan) i Montenegro (Olivier Gruner), by odzyskać przechwycony przez policję towar. Zatrzymują się w nocnym klubie należącym do bossa świata przestępczego, zwanego Cygaro (Jerzy Trela). Tu przypadkowo dochodzi do morderstwa syna wpływowego biznesmena Burzyńskiego (Jan Englert). Śledztwo stoi w miejscu, więc siostra zabitego, Patrycja (Olga Bołądź), zatrudnia się w lokalu, by na własną rękę szukać zabójców brata... Reżyser Jarosław Żamojda podsumowuje: Kilka elementów sprawia, że ten film jest wyjątkowy i powinien przyciągnąć widzów do kin. Po pierwsze: sceny walki, za które był odpowiedzialny wielki specjalista – Olivier Gruner. Po drugie: wciągająca historia. Taka, która mogła przydarzyć się każdemu z nas. Historia oparta na faktach, co dodaje jej atrakcyjności i ją urzeczywistnia.

„Skorumpowani” w kinach od 18 kwietnia.

Fot: M. Iwanicka Forum Film
Forum Film/I.J.