Do pierwszego roku życia dziecko ma bardzo ograniczoną mobilność. Jego kręgosłup dopiero się kształtuje, a ono uczy się utrzymywać prawidłową postawę. Na początku jedynie próbuje utrzymywać główkę i odginać ją, później siedzieć, a dopiero na końcu — stać i chodzić. W pierwszym roku życia aż do trzeciego trwa z kolei intensywny rozwój motoryki. Maluch uczy się, jak utrzymywać równowagę i dynamicznie rozwija się ruchowo, chodząc, biegając i sprawdzając swoje możliwości na różne sposoby.

 

Milly Mally, jeździk Mercedes

 

Dzieci są różne — niektóre od razu rwą się do samodzielnego poruszania się, inne z kolei uwielbiają być wożone w wózkach i niekoniecznie chętnie przerzucają się na samodzielne przemieszczanie się. Niezależnie od tego, którym typem jest twój maluch, warto wesprzeć go w rozwoju zdolności motorycznych poprzez zakup jeździka-pchacza. To urządzenie, w którym zakocha się każdy maluch — na rynku znajdziesz setki jego wersji. Projektowane są one w taki sposób, aby gwarantować twojemu dziecku swobodę, a jednocześnie maksimum bezpieczeństwa.

Jeździk-pchacz — dlaczego warto? 

Samochodzik-pchacz to pojazd, który świetnie sprawdzi się jako wsparcie w rozwoju motorycznym malucha mającego powyżej roku, ale poniżej trzech i pół. Jako akcesorium, które nie gwarantuje mu całkowitej samodzielności, świetnie sprawdzi się w przypadku maluchów, które nie są jeszcze gotowe, by poruszać się całkowicie niezależnie od rodzica. To znakomite przygotowanie do nauki jazdy na rowerze. Korzystając z takiego jeździka, dziecko porusza się poprzez odpychanie od podłoża, a nie pedałując, jednak chodzi o samą czynność jazdy.

 

Fisher Price, jeździk Muzyczna Parada

 

Jeźdźik to również wspaniały sposób na wydobycie z dziecka nadmiaru skumulowanej energii. Maluch od czasu do czasu po prostu musi się wyszaleć, a korzystanie z takiego akcesorium to najlepszy sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dziecko może dać upust swojej energii, a jednocześnie pracować nad swoją motoryką, nie będąc tego nawet świadomym.

Jeździk dla rocznego dziecka czy chodzik? Co jest lepsze?

Wielu rodziców, zastanawiając się nad zakupem akcesorium wspierającego motorykę malucha, zastanawia się między chodzikiem a jeździkiem. To drugie rozwiązanie zwykle jest najkorzystniejsze dla malucha. Chodzik wymaga od dziecka prowadzenia w pozycji stojącej, której uczy się ono jako ostatnie. Jeździk to natomiast mniej inwazyjne rozwiązanie, idealne dla rocznego dziecka, które wciąż uczy się stania, a często dopiero oswaja się z niedawno wyuczoną pozycją siedzącą.

Samochody pchacze dla dzieci — czym kierować się przy ich doborze?

 

Milly Mally, jeździk Tipi Police

 

Najważniejszą kwestią przy doborze samochodziku czy innego odpychacza jest dobór gabarytów akcesorium do możliwości dziecka. Możesz zrobić to poprzez zabranie ze sobą malucha do sklepu i sprawdzenie, czy akcesorium idzie w parze z jego wzrostem, a jeśli kupujesz online — po prostu porównanie parametrów jeździka. Nie sposób podać tutaj określonych wymiarów dla dzieci w poszczególnym wieku. Rozwój fizyczny może przebiegać bardzo różnie, dlatego takie ograniczanie byłoby dość sztuczne i mogłoby zmylić rodziców szukających idealnego rozwiązania dla swojej pociechy.

Jeździk-pchacz powinien być wyposażony w komfortowe siedzenie. Najczęściej, podobnie jak reszta akcesorium, wykonywane są z tworzywa sztucznego, jednak warto zadbać o to, aby było odpowiednio wyprofilowane.

Jaki jeździk dla rocznego dziecka?

Wybierając jeździk, miej na uwadze opisane powyżej kwestie, ale też certyfikaty i atesty. Jako zabawka, samochodzik powinien być opatrzony certyfikatem CE poświadczającym zgodność z normami Unii Europejskiej. Warto zwrócić uwagę również na inne certyfikaty, jak choćby te przyznawane przez Instytut Marki i Dziecka. Wybierając opatrzony nimi produkt, masz pewność, że produkt jest całkowicie bezpieczny dla dziecka.

 

Wader, jeździk Panda

 

Nie należy zapominać również o estetyce! Im bardziej kolorowo, tym lepiej — nie tylko dla wyobraźni dziecka, ale również dla jego bezpieczeństwa. Operując jeździkiem w jaskrawych kolorach, maluch jest po prostu łatwiej widoczny. Dla starszych dzieci — w wieku trzech lat i powyżej — można wybrać model z kierownicą. No i oczywiście sygnały dźwiękowe — samochodzik, który wydaje dźwięki i jest wyposażony w klakson, będzie znacznie bardziej interesujący dla malucha.

 

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock