Wędzenie produktów spożywczych w warunkach domowych nie jest trudne. Wystarczy, że zaopatrzysz się w wędzarkę oraz podstawowe akcesoria, a będziesz mógł na niej przyrządzić mięso, ryby, sery i owoce morza. W sprzedaży znajdziesz gotowe wędzarnie ogrodowe, niektóre z nich mają funkcję grillowania.

domowa wędzarnia przepisy

Wędzarka domowa – podstawowe rodzaje

Rozróżnia się dwa rodzaje wędzarek domowych, czyli modele z paleniskiem i z dymogeneratorem. Te pierwsze sprzęty składają się z paleniska i komory wędzarniczej. Ich zasada działania jest prosta. Proces wędzenia następuje w wyniku działania temperatury wytworzonej podczas palenia drewna. Drugi rodzaj to nieco bardziej skomplikowane urządzenia. Użycie generatora dymu jest możliwe dzięki zasilaniu prądem albo na gazem z butli.

Wygodne rozwiązanie do ogrodu – gotowa wędzarka

Do użytku amatorskiego wybieraj takie modele, do których produkcji użyto stali galwanizowanej lub lakierowanej blachy stalowej. Świetnym akcesorium jest popielnik lub specjalna szuflada, która ułatwia usunięcie popiołu powstałego podczas wędzenia. Wędzarki z paleniskiem są tańsze niż te z generatorem dymu, za to są bardziej wymagające w obsłudze. Używając takiego rodzaju sprzętu musisz przygotować się na stałe pilnowanie temperatury i zużycie większych ilości drewna.

wędzarnia prostokątna

Jaka wędzarka domowa będzie najlepsza?

Dostępne są trzy główne rodzaje sprzętu: wędzarka elektryczna, węglowa i gazowa. Porównaj wydajność różnych modeli, ich uniwersalność zastosowania i łatwość utrzymania urządzenia w czystości.

Wybierając urządzenie do ogrodu, zwróć uwagę na odpowiednie gabaryty urządzenia. Dopasuj ją do wielkości wolnej przestrzeni, jaką dysponujesz. Powierzchnię wędzenia wybierz w zależności od tego, jakie ilości jedzenia planujesz przygotowywać jednorazowo. Model o wymiarach rusztu około 35x30 cm wystarczy na przygotowanie jedzenia dla kilkuosobowej rodziny. Do wyboru są pionowe stojące na podpórkach wędzarki, które nie zajmują zbyt wiele miejsca, a także niższe i spore modele na kółkach, które można w wygodny sposób przemieszczać.

Wędzarka na prąd odznacza się wyjątkową łatwością obsługi i czyszczenia. W odróżnieniu od innych typów tych urządzeń elektryczne modele charakteryzują się dość precyzyjnym mechanizmem regulacji temperatury, co w przypadku procesu wędzenia jest kluczowym czynnikiem na drodze do sukcesu. Obróbka na zimno, ciepło i gorąco wymaga ścisłej obserwacji temperatury, co w przypadku wędzarek elektrycznych jest ułatwione. Te cechy sprawiają, że wędzarka elektryczna to najlepszy wybór dla początkujących producentów domowych wędlin.

Wędzarki węglowe bardziej przypominają tradycyjny grill i są doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy cenią sobie klasyczne rozwiązania i sprawdzone metody. Takie urządzenia zazwyczaj także dają możliwość grillowania, więc dodatkowo są bardzo uniwersalne. Ich obsługa obejmuje kontrolowanie temperatury oraz dokładanie paliwa – brykietu lub węgla. Aby wędzenie przebiegało sprawnie, przydaje się wbudowany termometr, który umożliwia precyzyjne utrzymanie odpowiedniej temperatury w środku urządzenia. Wloty powietrza to elementy wentylacyjne, które pomagają sterować procesem palenia, regulując dopływ powietrza, a także wypuszczać nadmiar dymu.

grill z wędzarką

Wędzarka przenośna – dobra opcja do małego ogrodu

W małym ogrodzie optymalnym wyborem wydaje się być niewielkich rozmiarów urządzenie stanowiące połączenie wędzarki i grilla. Takie modele wyposażone są w wygodne uchwyty oraz kółka, dzięki którym można je łatwo przemieszczać z miejsca na miejsce.

Możesz też zaopatrzyć się w wędzarkę do grilla gazowego. Kompaktowy i wygodny grill gazowy bezdymny z praktycznym uchwytem ułatwiającym przenoszenie jest idealny do użytku w ogrodzie i na biwaku. Doskonale nadaje się do grillowania, smażenia, pieczenia oraz wędzenia.

Mnogość zastosowań w połączeniu z brakiem konieczności używania zrębków sprawia, że grill gazowy jest niezwykle wygodny i uniwersalny. Utrzymanie w czystości jest znacznie prostsze niż w standardowym grillu albo wędzarce. Aby jedzenie nie przywierało, wybierz model z powłoką teflonową.

wędzarnia przenośna

Przydatne akcesoria do domowej wędzarki

Oprócz podstawowych elementów wędzarni warto zaopatrzyć się w praktyczne haki do wieszania większych kawałków mięsa i ryb, jeśli twój sprzęt ma odpowiednią wysokość (około metra). Dzięki temu przygotujesz np. kawałki szynki albo płaty ryb lub mięsa, oszczędzając przy tym miejsce w wędzarni. Możesz też wybrać kratkę, na której będziesz mógł ułożyć delikatniejsze fragmenty mięsa, a także sery i owoce morza.

Termometr ułatwi kontrolowanie temperatury, co jest niezwykle istotną sprawą podczas wędzenia poszczególnych rodzajów mięs, ryb i serów. Umożliwia on przeprowadzanie trzech podstawowych rodzajów tej obróbki: wędzenia na zimno (surowe szynki, ryby), na ciepło (kiełbasy) i na gorąco (szynka, mięsa wędzone, ryby). Poszczególne odmiany tego procesu wymagają utrzymania innych wartości temperatury.

Do produkcji dymu wędzarniczego używaj czystych zrębków drewna. Dopilnuj, aby fragmenty te były odpowiednio wysuszone i pozbawione wszelkich zanieczyszczeń, w tym żywicy i kory. Do tego celu najlepiej nadają się zrębki z pewnego źródła, np. gotowe paczki z wiórami drewnianymi dębowymi lub bukowymi, przeznaczonymi do użytku w wędzarkach. Oprócz tego możesz spróbować innych zrębków – z drzew owocowych, orzecha, klonu, brzozy lub lipy, które nadają inny kolor i posmak wędzonkom. Zrębki z gatunków drzew iglastych nie nadają się do wędzenia, ponieważ nadają potrawom nieprzyjemny smak.

haczyki do wędzarni orion

Na co zwrócić uwagę, kupując wędzarkę?

Dobrej jakości wędzarka musi być stabilna i wydajna. Obudowa powinna być wykonana z polakierowanej blachy. Nadaje sprzętowi odporności na korozję oraz działanie bardzo wysokiej temperatury. Jeśli jesteś entuzjastą uniwersalnych rozwiązań, szukaj połączenia grilla i wędzarki w jednym urządzeniu.

Wybierz wędzarnię do ogrodu zasilaną prądem, gazem z butli lub klasyczną – węglową. Zapoznaj się z rodzajami obróbki, eksperymentuj z różnymi zrębkami. Próbuj swoich sił wędząc mięso, sery i ryby, a potem delektuj się smakiem samodzielnie przygotowanych specjałów.

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Gotuję.